Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Vlak plný "kopečkářů"...

(22.8. 2009) - Sobotní jízda  parního vlaku jménem "Josef Hasil" z Volar do Lenory nabídla cestujícím krom parní nostalgie též nostalgii trochu jiného druhu. Divadelní spolek z Vimperka ve spolupráci se Stifterovo pošumavským železničním spolkem nám humorným způsobem připomněl dobu, která však bohužel příliš veselá nebyla. V těchto úplně ne vzdálených dobách se hranice naší vlasti začaly pomalu uzavírat. Emigrační vlna vzedmutá bezprostředně po únorovém převratu byla pro mocenskou kliku problémem. Režim navíc na atmosféře strachu a obrazu vnitřního i vnějšího nepřítele založil svoji existenci... (celé)

Šumava zaujímá v tomto tragickém výseku českých dějin zvláštní místo. Když lidé začali před začínajícím terorem prchat do bezpečí západní svobody, směřovala podstatná část z nich právě přes ponuré šumavské kopce. A zde se také odehrávala největší uprchlická dramata. Představa takového dobrodružství nahání i dnes husí kůži: nejprve bylo nutné dostat se pokud možno nepozorovaně a s minimem zavazadel do blízkosti hranic, tam svěřit osud celé rodiny obvykle zcela neznámé osobě (kontakt s převaděčem se ovšem většinou domlouval předem) a podstoupit riskantní mnohahodinový pochod noční pustinou k hranici...

josef hasilJosef Hasil pochází z vesničky Zábrdí na Šumavě, z chudé rodiny, ze sedmi sourozenců. Přes hranice se mu podařilo převést desítky uprchlíků a vysloužil si pověst nepolapitelného. K jeho zatčení nakonec musela dopomoci lidská zrada: Když se jednou unavený a žíznivý vracel z převádění, požádal v jednom domě o vodu. Člověk, kterýv domě žil, ho vyzval, ať se posadí, že mu ji přinese, a Hasil mezitím usnul. Místo vody však přivedl Bezpečnost a ta Hasila zatkla. Za svou troufalost dostal sedm let a trest si odpykával v mosteckých uhelných dolech. Už v květnu roku 1949 se mu ale z vězení podařilo uprchnout. Přes Plzeň dorazil bez úhony až na Šumavu a okamžitě zmizel za čárou.

Josef Hasil měl celkem šest sourozenců, a zatímco seděl ve vězení, přešel přes hranice do Německa i jeho mladší bratr Bohumil. Oba bratři se v Bavorsku potkali, podle slov Hasila staršího se okamžitě spojili s Američany a začali se na Šumavu vracet. Pohraničníci jim dlouho nestačili, ale o Hasilově přítomnosti v revíru věděli dost. Josefovo jméno se mezitím v kraji stalo živou legendou. Hasil si navíc po svém útěku z basy pořídil v Bavorsku pistoli a pohraničníci si to spojovali s tím, že po jedné noční přestřelce, do které se Hasil dostal na čáře se svými prchajícími přáteli, zůstal na zemi ležet mrtvý velitel pohraniční hlídky Rudolf Kočí. Dodnes se neví, která z kulek, které tehdy hojně létaly na obou stranách, ho zasáhla, ale pohraničníci i estébáci ji neomylně přisoudili právě Hasilově pistoli. Jisté je ovšem jen to, že jedné zářijové noci roku 1950 se Josef a Bohumil Hasilovi vraceli do Čech k příbuzným pro Bohumilova syna (manželka už mezitím do Německa šťastně přešla). Tehdy padl Josef Hasil do léčky podruhé. Komunističtí strážci hranic o jeho cestě věděli a počkali si na oba bratry pár stovek metrů od hranice u Českých Žlebů. Z deště kulek vyvázl jenom Josef. Pohraničníci ho netrefili a podařilo se mu utéci zpět do Německa. Bohumila ale rozstříleli jako řešeto. Ani ztráta bratra Josefa Hasila úplně nezlomila a přes děsivou červnovou scénu se do Čech ještě mnohokrát vrátil. Převáděl zpátky především manželky a děti nových přátel, které získal v emigraci. Tohoto "krále Šumavy" už potom nikdo nikdy nechytil, přestože se vracel do Čech ještě tři roky. Nakonec v roce 1953 s cestami skončil, emigroval do USA a usadil se v Chicagu.

Zatímco desítkám lidí pomohl ke svobodě, jiní, kteří mu pomohli třeba jenom tím, že ho u sebe nechali přespat nebo mu půjčili kolo, skončili na desítky let ve vězení. Dokonce ještě v sedmdesátých letech nenechalo jeho jméno tehdejší komunistické špičky v klidu: pohřeb maminky Josefa Hasila, který se tehdy konal v Zábrdí, se stal národní manifestací. Kvůli tomu tamější farář Miloslav Vlk, dnešní arcibiskup, přišel o státní souhlas...

zdroj: net

29.06.2015 16:50:10
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2017 Petr Čmerda ( e-mail: volaryunas@seznam.cz)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one