Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Rok 2014 přinese jistě spoustu zajímavých věcí, o kterých vás budeme informovat na našem webu. Sdružení U Nás letos opět chystá několik projektů a akcí - např. Expediční kameru, Večer u menhirů, nebo Volarského sekáče... Sledujte naše stránky a zachovejte nám přízeň...

Petr Čmerda, předseda

tour de volary.jpg
registrace provedena 16.3. 2007 pod jednacím číslem

VS/1-1/66946/07R

Tradiční soutěž v kouření doutníků na délku popele Modrý dým se uskutečnila v rámci sobotního volarského Pivobraní. Navzdory terénním podmínkám (vítr, blesky a hřmění) se podařilo překonat známku kvality, kterou je čas delší jak jedna hodina.

Pořadí nejlepších letošního ročníku vypadá takto:

   1. Martin Janda, čas 1 hod 2 min 53 sek.
   2. Ivana Kozáková Mikešová, čas 59 min 40 sek.
   3. Karel Rabenhaupt, čas 57 min 35 sek.
13442500_962521830533835_8114891662379326338_o.jpg
13445819_962523150533703_3196042751960810601_n.jpg
V rámci Volarského pivobraní proběhla ochutnávka doma vařených piv:  polotmavý 12° "březňák "BrixhoffBeer" od Martina Jandy a polotmavý 13° "Märzen" z několika druhů sladu od Pavla Jindry z Kájova.

Domácí vaření piva se stalo velkým koníčkem mnoha lidí nejen v České republice. Pro toto hobby se vžilo anglické slovo Homebrewing. V době europiv se tento koníček stává čím dál více rozšířenější a získává si spoustu nových příznivců, kteří si dají tu práci a najdou si v dnešní uspěchané době čas uvařit si své vlastní pivo. Každé domácí pivo, které si homebrewer uvaří, je zaručený originál. 

Opravdový boom domovaření probíhá cca od roku 2010 i v souvislosti s boomem zájmu o pivo a pivovary v České republice. V současné době se počet domovařičů u nás odhaduje na několik tisícovek. Patří mezi ně nejrůznější nadšenci s různými cíli, motivacemi i výsledky, které všechny ale spojuje láska k pěnivému moku, který si mohou sami doma uvařit a pak také sami či s přáteli nebo rodinou vypít.
pivobraní 01.jpg
pivobraní 02.jpg
pivobraní 05.jpg
pivobraní 03.jpg
pivobraní 04.jpg
Loňský rekord 72 minut překonal Lumír Vozábal o 52 vteřin! Devátý ročník soutěže se poprvé (a možná naposledy vzhledem k očekávanému zákonu) konal pod střechou. Je pravděpodobné, že absence meteorologických jevů a také výběr doutníku novému rekordu napomohly. Kouřily se vlhké doutníky La Estrella (Dominikánská republika) velikosti corona. Do klání se přihlásilo 11 soutěžících, z toho tři ženy. Základem soutěže je vydržet co nejdéle s hořícím doutníkem a s co nejdelším popelem.

Výsledky:

1.místo - Lumír Vozábal 1:12:52
2. místo - Petr Čmerda 1:08:30
3. místo - Kamil Kulhánek 1:02:50
foto Jiří Plachý
modrý dým volary 01.jpg
modrý dým volary 03.jpg
modrý dým volary 06.jpg
modrý dým volary 02.jpg
modrý dým volary 05.jpg
V sobotu 20. 6. 2015 od 18. 00 hod se v rámci volarského Pivobraní uskuteční již 9. ročník soutěže kouření doutníků na čas a nejdelší popel “Modrý dým”. Soutěž pořádají spolky Ekocentru a U nás, ve spolupráci s městem Volary. Základem soutěže je vydržet co nejdéle s hořícím doutníkem a s co nejdelším popelem. Minulý rok vydržel vítěz Milan Zíka (Husinec) udržet popel rekordních 72 minut (doutník velikosti corona od belgické značky Neos - J. Cortès)! To je jistě výzva pro ty, kteří si to letos budou chtít vyzkoušet... 
Modrý dým 2015.jpg
Letos je tomu právě pět let, co se sešli členové volarských sdružení Ekocentrum a U Nás Ing. Martin Janda a Petr Čmerda spolu s Romanem Kozákem a Stanislavem Haladejem pod schody značně zarostlé a zchátralé Křížové cesty na Kamenáči. Jejich přáním bylo, aby tato léta zanedbaná památka znovu ožila.

Prvním krokem bylo dostat povalené podstavce a zlomený kamenný kříž, válející se bez ladu a skladu v roští pod vrcholem, zpět na své místo. Bez pomoci strojů, jen plni nadšení a radosti, tak zahájili novodobou historii volarské Křížové cesty… A protože tento nápad se zalíbil i tehdejšímu vedení města, byla zahájena první etapa její obnovy.

Restaurátorské práce J. Koreckého a L. Hosnedla provedené v roce 2008 se zaměřily především na nejpůsobivější zastavení č. 12 a 14, a zahrnují tyto zásahy: vysoký kamenný kříž byl doplněn o vrcholovou část a osazen sochou Krista, podstavce soch byly nakonzervovány, socha Ježíše Krista v Božím hrobě restaurována, výklenek opatřen kovanou mříží, doplněn byl kříž nad hrobem, osazeno kamenné klekátko, vyrovnány a očištěny kamenné desky před skalkou. Nový nátěr dostala i barokní kaple ve spodní partii křížové cesty.

Největší rozsah sponzorských prací pak odvedly Městské lesy Volary – jednalo se zejména o vyčištění prostoru od náletů a následné nové výsadby. Snahou je, aby byl prostor Křížové cesty přeměněn v lesopark s převahou listnatých stromů.

První etapa obnovy volarské křížové cesty byla završena slavnostním aktem pod širým šumavským nebem v sobotu 27. září 2008 za účasti představitelů městské samosprávy, děkanského úřadu římskokatolické církve ve Volarech a nejširší veřejnosti včetně zástupců spolku rodáků z Waldkirchenu.
křížová cesta volary 00.jpg
křížová cesta volary 00a.jpg
křížová cesta volary 01.jpg
křížová cesta volary 02.jpg
křížová cesta volary 06.jpg
křížová cesta volary 07.jpg
křížová cesta volary 09.jpg
křížová cesta volary 10c.jpg
křížová cesta volary 10.jpg
křížová cesta volary 10b.jpg
křížová cesta volary 10d.jpg
křížová cesta volary 11.jpg
volary pivobraní 11.jpg
V sobotu 21.6.2014 se v rámci letošního volarského Pivobraní uskutečnil již 6. ročník soutěže kouření doutníků na nejdelší popel “Modrý dým”. Soutěž uspořádalo město Volary ve spolupráci se spolky U nás a Ekocentrum. Základem soutěže je vydržet co nejdéle s co nejdelším popelem. Kouří se doutníky velikosti corona, letos od belgické značky Neos (J. Cortès).

Corona je rovný doutník se zakulacenou hlavou. Pokládá se za základní formát Long Filleru. Je měřítkem pro ostatní doutníkové tvary a rozměry. Délka doutníků je uváděna v palcích [1 palec (inch) = 2,54 cm] a průměr prstenu (ring gauge) ve čtyřiašedesátinách palce. Doutník ve formátu corona proto měří 5 1/2 × 42 to jest 13,97 cm (5,5 × 2,54 = 13,97) a jeho průměr je 1,67 cm [(42 × 2,54) ÷ 64 = 1,67].

Na regulérnost soutěže dohlédl opět Ing. Martin Janda, člen prachatického Pipe Clubu.

Letošního ročníku se zúčastnilo dvanáct závodníků a závodnic. Větrné počasí soutěži příliš nepřálo, ale přesto byl vytvořen nový rekord. První místo získal (a obhájil tak své minuloroční vítězství) Milan Zíka z Husince v rekordním čase 1 hod 12 min. Druhé místo obsadil Lumír Vozábal a třetí místo obsadil Kamil Kulhánek.
 

foto Jiří S. Plachý (celá fotogalerie ZDE)

další fotogalerie:

volary modrý dým 01.jpg
volary modrý dým 04.jpg
volary modrý dým 07.jpg
volary modrý dým 06.jpg
volary modrý dým 07a.jpg
volary modrý dým 05.jpg
volary modrý dým 12.jpg
volary modrý dým 10.jpg
V sobotu 5. 10. 2013 proběhlo mezinárodní setkání na hraničním přechodu Nové Údolí / Haidmühle u „muzejního vagónu" pod názvem "Vlaky, které nás spojují / Züge, die uns verbinden". Akce se konala jako součást jízdy zvláštního "Seidlovského vlaku", jenž pomyslně ukončil sezónu na šumavských lokálkách. Setkání bylo podpořeno z fondů „Společnosti tří zemí (Dolní Bavorsko, Horní Rakousko, jižní Čechy)".

Tomuto setkání na hranicích předcházela dlouhodobá přeshraniční spolupráce občanských sdružení, spolků i firem, a celé ho zastřešila Místní akční skupina „CHANCE IN NATURE - LOCAL ACTION GROUP" Malenice. 

Podzimní Šumavou se vydal zvláštní vlak ve stopách otce a syna Seidelových... "Zvláštní motorový vlak byl vypraven z Písku. Vlak jel přes Vodňany, Prachatice a Volary do Stožce. Ve Stožci se pak přesedlo na autobus a přes České Žleby, Strážný a Phillipsreuth se dojelo do Haidmühle, kde byla opět překročena státní hranici do Nového Údolí. Tam zatím probíhal program, který připravilo volarské sdružení U Nás ve spolupráci s KuLaMu (Kulturlandschaftsmuseums Haidmühle) a šumavským nakladadatelstvím elektronických knih DriftBooks," říká o sobotní akci zástupce Českých drah, předseda spolku Pošumavská Jižní Dráha a hlavní organizátor Pavel Kosmata. "Jízda byla komentována odborníky z muzea Fotoateliér Seidel." dodává.
Nové Údolí - setkání na hranicích 11.jpg
Nové Údolí - setkání na hranicích 05a.jpg
Nové Údolí - setkání na hranicích 06.jpg
Nové Údolí - setkání na hranicích 03.jpg
Nové Údolí - setkání na hranicích 16.jpg
Dětské kresby a elektronické Pohádky ze šumavských lokálek

Jako součást sbližování obou národů byla vyhlášena mezinárodní výtvárná soutěž pro děti z blízkých bavorských a českých regiónů  "Vlaky, které nás spojují / Züge, die uns verbinden". Z došlých obrázků byly porotou vybrány ty vítězné, které svým autorům získaly hodnotné knižní ceny.

Při té příležitosti byla také veřejnosti představena nová elektronická kniha volarského spisovatele Romana Kozáka "Pohádky ze šumavských lokálek". Pohádky letos slaví dvacet let od svého prvního vydání - v roce 1993 je vydal právě Pavel Kosmata. Kniha v novém moderním digitálním hávu byla symbolicky pokřtěna v Údolském "hraničním" potoku, a to již zmíněným Pavlem Kosmatou a Thomasem Schempfem, ředitelem bavorské železniční společnosti Ilztalbahn GmbH, která byla takéž partnerem sobotní akce... (číst celý článek
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one