Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Setkání na hranicích – “Vlaky, které nás spojují”

V sobotu 5. 10. 2013 proběhlo mezinárodní setkání na hraničním přechodu Nové Údolí / Haidmühle u „muzejního vagónu" pod názvem "Vlaky, které nás spojují / Züge, die uns verbinden". Akce se konala jako součást jízdy zvláštního "Seidlovského vlaku", jenž pomyslně ukončil sezónu na šumavských lokálkách. Setkání bylo podpořeno z fondů „Společnosti tří zemí (Dolní Bavorsko, Horní Rakousko, jižní Čechy)".

Tomuto setkání na hranicích předcházela dlouhodobá přeshraniční spolupráce občanských sdružení, spolků i firem, a celé ho zastřešila Místní akční skupina „CHANCE IN NATURE - LOCAL ACTION GROUP" Malenice. 

Podzimní Šumavou se vydal zvláštní vlak ve stopách otce a syna Seidelových... "Zvláštní motorový vlak byl vypraven z Písku. Vlak jel přes Vodňany, Prachatice a Volary do Stožce. Ve Stožci se pak přesedlo na autobus a přes České Žleby, Strážný a Phillipsreuth se dojelo do Haidmühle, kde byla opět překročena státní hranici do Nového Údolí. Tam zatím probíhal program, který připravilo volarské sdružení U Nás ve spolupráci s KuLaMu (Kulturlandschaftsmuseums Haidmühle) a šumavským nakladadatelstvím elektronických knih DriftBooks," říká o sobotní akci zástupce Českých drah, předseda spolku Pošumavská Jižní Dráha a hlavní organizátor Pavel Kosmata. "Jízda byla komentována odborníky z muzea Fotoateliér Seidel." dodává.
Nové Údolí - setkání na hranicích 11.jpg
Nové Údolí - setkání na hranicích 05a.jpg
Nové Údolí - setkání na hranicích 06.jpg
Nové Údolí - setkání na hranicích 03.jpg
Nové Údolí - setkání na hranicích 16.jpg
Dětské kresby a elektronické Pohádky ze šumavských lokálek

Jako součást sbližování obou národů byla vyhlášena mezinárodní výtvárná soutěž pro děti z blízkých bavorských a českých regiónů  "Vlaky, které nás spojují / Züge, die uns verbinden". Z došlých obrázků byly porotou vybrány ty vítězné, které svým autorům získaly hodnotné knižní ceny.

Při té příležitosti byla také veřejnosti představena nová elektronická kniha volarského spisovatele Romana Kozáka "Pohádky ze šumavských lokálek". Pohádky letos slaví dvacet let od svého prvního vydání - v roce 1993 je vydal právě Pavel Kosmata. Kniha v novém moderním digitálním hávu byla symbolicky pokřtěna v Údolském "hraničním" potoku, a to již zmíněným Pavlem Kosmatou a Thomasem Schempfem, ředitelem bavorské železniční společnosti Ilztalbahn GmbH, která byla takéž partnerem sobotní akce... (číst celý článek
Nové Údolí - setkání na hranicích 06a.jpg
Nové Údolí - setkání na hranicích 06b.jpg
Nové Údolí - setkání na hranicích 08.jpg
Nové Údolí - setkání na hranicích 09.jpg
Nové Údolí - setkání na hranicích 12.jpg
Nová expozice v Muzeu pošumavských lokálek a Nového Údolí 

V malém muzeu, které na hraničním přechodu provozuje sdružení Pošumavská Jižní Dráha, najdete expozici o historii dnes již zcela zmizelé osady a také o historii železniční trati, která obě země kdysi propojovala a následně se stala symbolem jejich rozdělení tím, že koleje byly vytrhány. 

Novinkou, která byla v sobotu představena, bude zejména část věnovaná létům totality, kdy se podařilo získat unikátní fotografie příslušníků pohraniční stráže z české i německé strany hranice a dále dokumenty k provozu železnice v Bavorsku v době před pádem železné opony. Z důvodu omezeného prostoru muzea byly tyto materiály naskenovány a budou promítány v nově pořízeném digitálním fotorámečku, který byl zakoupen díky podpoře „Společnosti tří zemí (Dolní Bavorsko, Horní Rakousko, jižní Čechy)".

Sobotní setkání je důkazem toho, že jak ty skutečné - geografické - hranice mezi Němci a Čechy, tak ony hranice pomyslné, které máme v sobě nastaveny díky historickým kontextům, postupně mizí. 
Nové Údolí - setkání na hranicích 12a.jpg
Nové Údolí - setkání na hranicích 13.jpg
Nové Údolí - setkání na hranicích 14.jpg
Nové Údolí - setkání na hranicích 15.jpg
Nové Údolí - setkání na hranicích 02.jpg
31.01.2014 15:39:24
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one