Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

"Vlaky, které nás spojují / Züge, die uns verbinden" - setkání na hraničním přechodu Nové Údolí / Haidmühle

Nové Údolí - Haidmühle - 5. 10. 2013 /  O. S. CHANCE IN NATURE - LOCAL ACTION GROUP, Pošumavská Jižní Dráha, občanské sdružení U Nás Volary, a KuLaMu - Kulturlandschaftsmuseums Haidmühle Vás zvou v sobotu  5. 10. 2013 od 14.00 hod na setkání na hraničním přechodu Nové Údolí / Haidmühle u „muzejního vagónu" pod názvem "Vlaky, které nás spojují / Züge, die uns verbinden". Akce se koná v rámci jízdy zvláštního "Seidlovského vlaku", jenž pomyslně ukončuje sezónu na šumavských lokálkách. Setkání je podpořeno z fondů „Společnosti tří zemí (Dolní Bavorsko, Horní Rakousko, jižní Čechy)"

"Vlaky, které nás spojují / Züge, die uns verbinden"


Historie Sudet je plná rozporuplných okamžiků a soužití českých, rakouských a německých obyvatel je v těchto oblastech stále přetřásaným tématem. Světová válka, následný odsun či vyhnání a poté železná opona vrazila mezi tyto národy nesmazatelný klín, který se současná doba konečně snaží, když ne zcela vyndat, tak alespoň obrousit. A právě sbližování, obrušování hran, rušení pomyslných hranic a vysvětlování bez emocí je důvodem, proč se chceme scházet a hraniční přechod Nové Údolí / Haidmühle je svou polohou i historií ideálním místem. 

Zřejmě nejdůležitější je, abychom své zkušenosti a své vzpomínky předávali dalším generacím. Je potřeba udržovat historickou paměť, a zároveň budovat harmonické vztahy mezi kdysi rozkmotřenými národy. Proto také byla u příležitosti tohoto setkání vyhlášena mezinárodní výtvarná soutěž pro děti základních škol v českém a bavorském pohraničí se stejným názvem: "Vlaky, které nás spojují / Züge, die uns verbinden".

vlaky které nás spojují 01.jpg
PROGRAM:

- nová expozice v Muzeu pošumavských lokálek a Nového Údolí (PJD)

V malém muzeu, které na hraničním přechodu provozuje sdružení Pošumavská Jižní Dráha, najdete expozici o historii dnes již zcela zmizelé osady a také o historii železniční trati, která obě země kdysi propojovala a následně se stala symbolem jejich rozdělení tím, že koleje byly vytrhány. Novinkou bude zejména část věnovaná létům totality, kdy se podařilo získat unikátní fotografie příslušníků pohraniční stráže z české i německé strany hranice a dále dokumenty k provozu železnice v Bavorsku v době před pádem železné opony. Z důvodu omezeného prostoru muzea byly tyto materiály naskenovány a budou promítány v nově pořízeném digitálním fotorámečku. Cílem je ukázat v paralelním uspořádání tyto, doposud opomíjené, doby a témata. 

- setkání vedoucího příslušníka Bavorské ochrany hranic a jednoho z velitelů Pohraniční stráže a uspořádána přednáška a následná diskuse, na kterou budou pozvány (nejen) děti z obou stran hranice

- vyhlášení výsledků mezinárodní výtvarné soutěže Vlaky, které nás spojují / Züge, die uns verbinden (hodnotné knižní ceny)

- křest e- knihy volarského spisovatele Romana Kozáka "Pohádky ze šumavských lokálek" a autorské čtení z e-knihy v českém i německém jazyce

Setkání je součástí akce "Seidlovský vlak"

Setkání na hranicích se koná na závěr letošního cyklu nostalgických „Siedelovských vlaků". V den pořádání akce jede zvláštní vlak v trati Písek - Nové Údolí, doprovázená komentovaným výjezdem autobusem od vlaku k vlaku v trase Stožec - Phillipsreuth - Haidmühle - Nové Údolí (společností Ilztalbahn). Vlak je pořádán ve spolupráci ČD, Muzem Fotoateliér Seidel a Pošumavské jižní dráhy k výročí 4. let založení Muzea Fotoateliér Sidel. Účastníci budou cestovat ve stopách Seidelovských fotografií. 


Podrobné informace a jízdní řád najdete v našem článku ZDE:
08.10.2013 21:25:40
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one