Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Volarská Křížová cesta – znovuobjevení…

Letos je tomu právě pět let, co se sešli členové volarských sdružení Ekocentrum a U Nás Ing. Martin Janda a Petr Čmerda spolu s Romanem Kozákem a Stanislavem Haladejem pod schody značně zarostlé a zchátralé Křížové cesty na Kamenáči. Jejich přáním bylo, aby tato léta zanedbaná památka znovu ožila.

Prvním krokem bylo dostat povalené podstavce a zlomený kamenný kříž, válející se bez ladu a skladu v roští pod vrcholem, zpět na své místo. Bez pomoci strojů, jen plni nadšení a radosti, tak zahájili novodobou historii volarské Křížové cesty… A protože tento nápad se zalíbil i tehdejšímu vedení města, byla zahájena první etapa její obnovy.

Restaurátorské práce J. Koreckého a L. Hosnedla provedené v roce 2008 se zaměřily především na nejpůsobivější zastavení č. 12 a 14, a zahrnují tyto zásahy: vysoký kamenný kříž byl doplněn o vrcholovou část a osazen sochou Krista, podstavce soch byly nakonzervovány, socha Ježíše Krista v Božím hrobě restaurována, výklenek opatřen kovanou mříží, doplněn byl kříž nad hrobem, osazeno kamenné klekátko, vyrovnány a očištěny kamenné desky před skalkou. Nový nátěr dostala i barokní kaple ve spodní partii křížové cesty.

Největší rozsah sponzorských prací pak odvedly Městské lesy Volary – jednalo se zejména o vyčištění prostoru od náletů a následné nové výsadby. Snahou je, aby byl prostor Křížové cesty přeměněn v lesopark s převahou listnatých stromů.

První etapa obnovy volarské křížové cesty byla završena slavnostním aktem pod širým šumavským nebem v sobotu 27. září 2008 za účasti představitelů městské samosprávy, děkanského úřadu římskokatolické církve ve Volarech a nejširší veřejnosti včetně zástupců spolku rodáků z Waldkirchenu.
křížová cesta volary 00.jpg
křížová cesta volary 00a.jpg
křížová cesta volary 01.jpg
křížová cesta volary 02.jpg
křížová cesta volary 06.jpg
křížová cesta volary 07.jpg
křížová cesta volary 09.jpg
křížová cesta volary 10c.jpg
křížová cesta volary 10.jpg
křížová cesta volary 10b.jpg
křížová cesta volary 10d.jpg
křížová cesta volary 11.jpg
04.08.2014 13:22:41
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one