Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540
Nové Údolí - Haidmühle - 5. 10. 2013 /  O. S. CHANCE IN NATURE - LOCAL ACTION GROUP, Pošumavská Jižní Dráha, občanské sdružení U Nás Volary, a KuLaMu - Kulturlandschaftsmuseums Haidmühle Vás zvou v sobotu  5. 10. 2013 od 14.00 hod na setkání na hraničním přechodu Nové Údolí / Haidmühle u „muzejního vagónu" pod názvem "Vlaky, které nás spojují / Züge, die uns verbinden". Akce se koná v rámci jízdy zvláštního "Seidlovského vlaku", jenž pomyslně ukončuje sezónu na šumavských lokálkách. Setkání je podpořeno z fondů „Společnosti tří zemí (Dolní Bavorsko, Horní Rakousko, jižní Čechy)"

"Vlaky, které nás spojují / Züge, die uns verbinden"


Historie Sudet je plná rozporuplných okamžiků a soužití českých, rakouských a německých obyvatel je v těchto oblastech stále přetřásaným tématem. Světová válka, následný odsun či vyhnání a poté železná opona vrazila mezi tyto národy nesmazatelný klín, který se současná doba konečně snaží, když ne zcela vyndat, tak alespoň obrousit. A právě sbližování, obrušování hran, rušení pomyslných hranic a vysvětlování bez emocí je důvodem, proč se chceme scházet a hraniční přechod Nové Údolí / Haidmühle je svou polohou i historií ideálním místem. 

Zřejmě nejdůležitější je, abychom své zkušenosti a své vzpomínky předávali dalším generacím. Je potřeba udržovat historickou paměť, a zároveň budovat harmonické vztahy mezi kdysi rozkmotřenými národy. Proto také byla u příležitosti tohoto setkání vyhlášena mezinárodní výtvarná soutěž pro děti základních škol v českém a bavorském pohraničí se stejným názvem: "Vlaky, které nás spojují / Züge, die uns verbinden".

vlaky které nás spojují 01.jpg
Nad naším městečkem opět stoupal voňavý dým… Již sedmý ročník soutěže “Modrý dým”( kouření doutníků na délku popele) vyhrál s časem 55.40 min Milan Zíka z Husince, člen prachatického PIPE clubu. Druhé místo (stejně jako vloni) obsadil Kamil Kulhánek a na třetím místě se umístil Roman Kozák. Základem soutěže je vydržet co nejdéle s co nejdelším popelem. Na regulérnost soutěže dohlédl opět Ing. Martin Janda, taktéž člen prachatického Pipe Clubu. Soutěž proběhla v rámci volarského PIVOBRANÍ v sobotu 22. června 2013 od 18:00 hodin.
modrý dým volary 01.jpg
modrý dým volary 03.jpg
modrý dým volary 04.jpg
modrý dým volary 12.jpg
modrý dým volary 06.jpg
modrý dým volary 09.jpg
modrý dým volary 05.jpg
modrý dým volary 08.jpg
Volarská tržnice - 22. 6. 2013 od 16.00 hod./ Nad naším městečkem bude opět stoupat voňavý dým… V sobotu 22. června od 18:00 hodin pořádají sdružení Ekocentrum a U Nás Volary ve spolupráci s Městem Volary již 5. ročník soutěže „Modrý dým" - kouření doutníků na délku popele - základem soutěže je vydržet co nejdéle s co nejdelším popelem. Na regulérnost soutěže dohlédne opět Ing. Martin Janda, člen prachatického Pipe Clubu.
 
Soutěž proběhne v rámci volarského PIVOBRANÍ, které začíná v 16.00 hod. na volarském tržišti. O občerstvení se postará SDH Volary. K tanci i poslechu bude hrát kapela Renesance.
MODRÝ DÝM 01.jpg
Na již zde avizovanou pracovní schůzku, na které se představila Místní akční skupina (MAS) Chance in nature, do které Volary svým katastrem vstoupily, přišlo asi 15 zájemců o bližší informace. Jelikož MAS má jako jeden z hlavních cílů podporovat partnerství mezi samosprávami, nevládními organizacemi a soukromým sektorem, bylo ideální, že zde byli přítomni zástupci všech tří skupin, tedy jak občanských sdružení, tak i podnikatelů a zemědělců a tři zastupitelé města za HNHROM. Po představení MAS, které provedl její projektový manažer ing Polášek, byly v diskusi probrány i možnosti, které MASka do regionu přináší, a to včetně finanční podpory projektů.

MAS podporuje aktivity lidí z regionu. Pomáhá realizovat projekty v různých oblastech a usnadňuje získávání finančních prostředků i pro drobné podnikatele a zemědělce. O konkrétních možnostech a projektech budeme průběžně informovat i prostřednictvím webu volary.eu.

Ing. Martin Janda
Město Volary se stalo členem místní akční skupiny CHANCE IN NATURE - LAG. Chcete-li se dozvědět více o tom, co vlastně je tzv. MAS, neboli místní akční skupina. Chcete-li vědět co plánuje a co může přinést našemu městu, místním podnikatelům, neziskovám, nebo třeba přímo vám? Máte zájem stát se členem?


Informace vám poskytne koordinátor pro město Volary Ing. Martin Janda, místní podnikatel a zastupitel města Volary.

Občanské sdružení
"CHANCE IN NATURE - LOCAL ACTION GROUP"
Ing. Jaromír Polášek, LAG manager

www.chanceinnature.cz

V rámci sobotního pivobraní proběhl již čtvrtý ročník soutěže „Modrý dým“, tedy kouření doutníků na délku popele a na čas. Třináct soutěžících (z toho dvě ženy) se pohroužilo do oblaků voňavého dýmu doutníků Willem II Corona obsahující směs kubánského, bazilského a jávského tabáku.

Hlavní organizátor soutěže ing Martin Janda, člen prachatického Pipe clubu řekl, že základem úspěchu je soustředění. „Člověk se může zakecat a doutník mu zhasne. Dále si musíte dávat pozor, aby to nezahořelo dovnitř, a tahat co nejméně,“ dodal.

Ukázalo se, že mladí volarští dobrovolní hasiči, kteří obsadili první tři místa, dokáží krotit nejen nebezpečné požáry, ale dobrovolně a disciplinovaně také žár hořícího tabáku. Vítězem se stal Vladimír Šimek ml. jehož čas 00:50:01 min sice nepřekonal dosavadní rekord Antonína Votavy (00:59:25), ale velmi se mu přiblížil.

Organizátoři děkuji městu Volary za významnou podporu...

Výsledková listina zde:

 

01. Vladimír Šimek ml  00:50:01

02. Kamil Kulhánek     00:42:21

03. Martin Kub            00:40:57

04. Martin Janda          00:35:18

05. Stanislav Haldej      00:33:14

06. Karel Kub ml          00:29:00

07. Růžena Vimberská   00:27:16

08. Petr Čmerda            00:25:14

09. Bejna Jaroslav         00:21:20

10. p. Kalistová             00:20:41

11. Karel Horelica          00:20:19

12. Karel Rabenhaupt     00:20:06

13.Kamil Kub                00:17:45

foto: Karel Rabenhaupt - celá fotogalerie ZDE
2012_06_16  DOUTNÍKY  31.jpg
2012_06_16  DOUTNÍKY  45.jpg
2012_06_16  DOUTNÍKY  39.jpg
2012_06_16  DOUTNÍKY  34.jpg
Sdružení U Nás ve spolupráci s městem Volary umístnilo ve věži kostela sv. Kateřiny vzkaz pro budoucí generace. V “plechovém e-mailu” jsme poslali městské propagační materiály z letošního roku, Volarský zpravodaj, volarskou turistickou známku i láhev Volarské zlaté. Návštěvníci věže měli jedinečnou možnost napsat osobní pozdravy svým pravnukům.

Nejčastější otázkou bylo, kdy se krabice znovu otevře. Nevíme. Schránka je umístněna na špatně přístupném místě a budeme doufat, že ji najdou a otevřou skutečně třeba až v roce 2110, tedy za sto let.

Podobný vzkaz už dle farních údajů byl do věže vložen v osmdesátých letech minulého století a měl by být až ve špičce střechy. Vzkaz pro budoucí generace je schován také ve věžičce dnes již bývalého prvního stupně Základní školy a to na popud tehdejšího starosty pana Vokurky.

Děkujeme všem, kteří vystoupali ke zvonům volarským… díky těm, kteří napsali vzkaz do roků vzdálených a příště opět nashledanou. Na věž letos vystoupalo celkem 70 návštěvníků.
 
Děkujeme Romanu Kozákovi a Karlu Falářovi za práci organizační a průvodcovskou… os U Nás, Volary

Fotogalerii z otevření volarské věže v letech 2006 až 2010 najdete ZDE
P1160922.jpg
P1160931.jpg
P1160925.jpg
P1160892.jpg
Členové sdružení U Nás a zástupci města Volary se o tomto víkendu již podruhé zůčastní tradičního festivalu Schmalzlerfest v bavorském Perlesreutu. Výroba šňupacího tabáku, různých skleněných či porcelánových dóziček a samotné šňupání má v této oblasti Bavorska dlouholetou tradici a jedna z tradičních výroben (dnes součást obrovkého kolosu Pöschl Tabacco) se nachází i zde.

Vyvrcholením třídenního festivalu je nedělní "Schnupferwettbewerb" - tedy soutěž v šňupání místního tradičního tabáku tzv.schmalzleru. Po zkušenosti z minulého roku víme, že soutěž je tak trochu procházkou tabákovým peklem, neboť šňupnout co nejrychleji 3 gramy hrubého tabáku (ženy 2 gramy) je vskutku lítým bojem.

Ale v rámci utužování mezinárodní spolupráce a přátelství jsme ochotni nastaviti své "nozdry a dutiny" a úspěšně reprezentovat naše městečko...

Co je to "schmalzler"?

Surovina pro výrobu šňupacího tabáku je stejná jako pro produkci cigaret, tedy je to tabák dýmkový a doutníkový. Metody výroby šňupacího tabáku se ale podstatně liší. Dělíme je na výrobu schmalzleru, snuffu, a na výrobu šňupacího tabáku na starý způsob. U schmalzleru jsou důležitou složkou směsi surového tabáku z tmavých tabákových listů různého původu hlavně z Brazílie. Tabáky vybírají odborníci podle různých kritérií např. barvy, chuti, plnosti a složení.

Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one