Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

II. zelený vycházkový okruh

II. zelený vycházkový okruh - obrázek

II. zelený vycházkový okruh - obrázek

Lukami pod Bobíkem k vyhlídce u menhirů

Ven z města nás od kostela severním směrem vyvede klidná Mlynářovická ulice. Kolem bývalého pivovaru dojdeme k zajímavé dřevěné věži, která připomíná slávu volarského dobytkářství: kdysi sloužívala k sušení hovězích kůží... (celý článek)

 

  Vlevo před námi se rozkládají louky s roubenými seníky. Takovýchto seníků, postavených bez jediného hřebíku, stávalo okolo města na půl tisíce a na nejstarším z nich se dochoval letopočet 1795! Byly důmyslným řešením, jak dostat seno z podmáčených luk, v nichž by se povoz zabořil. Seno se sváželo až během zimy, po zmrzlé půdě, a to na saních.

   Pastviny rámují svahy Bobíku (1 264 m) a Jedlové hory (1 088 m, vlevo od Bobíku). V sedle mezi nimi pramení Volarský potok, který se dokázal dříve za bouřek rozvodnit i tak, zabránil obyvatelům přejít z jedné strany města na druhou. Jeden z jeho přítoků napájí i blízký Pivovarský rybník, z něhož se brával led k chlazení piva ve sklepích volarského pivovaru.

   Vycházkový okruh ale odbočuje ještě před rybníkem na zpevněnou cestu vlevo. Cesta vede mezi pastvinami ke statku Böhmových, za nímž odbočíme opět vlevo, byť se tu nabízí krátká odbočka vpravo vzhůru k vyhlídce u kapličky a božích muk.

   Okolo se pasou ovce, krávy a býci. My ale sejdeme k potoku a za ním se na dalším rozcestí dáme opět vlevo, k městu. Za roubenými seníky vykukuje věž kostela sv. Kateřiny.

   Silnička nás vyvede na návrší nad městem. Nelze se tu nezastavit. U dvou lip ošlehaných blesky stával kdysi kříž, později tringulační věž, která volarským klukům sloužívala za rozhlednu. Nyní tu stojí rondel jedenácti prehistorických menhirů. Jsou autentické, staré několik tisíc let. Pocházejí ze zaniklého a stavbou silnice rozkotaného kruhu v Krušných horách. Magické místo nad Volary se stalo novým domovem menhirů, jejichž energie byla opět zapojena do okolní krajiny. Vedle toho se právě odtud nabízí jeden z nejmalebnějších pohledů na Volary (který je však nově narušen nevzhledným monstrózním plotem ze železničních pražců, za kterým se pase stádo daňků - pozn. admin)

   Až se vynadíváte, stačí sejít pár kroků dolů: na volarském Starém Městě jste cobydup. Ano, takto roubené – v alpském stylu - bývaly dříve celé Volary. Před námi jsou restaurace a za nimi, v roubeném domě č.p. 71 pak městské muzeum.

31.03.2008 00:01:05
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one