Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

O titul Alej roku se uchází také volarská Kalvárka

Posledních pár dní ještě můžete hlasovat v anketě Alej roku 2013. Své želízko v ohni má každý z českých i moravských krajů a vyhlašovat se budou také nejoblíbenější stromořadí v rámci jednotlivých krajů. 

Volarský zastupitel, písmák a romantik Roman Kozák přihlásil do této soutěže alej "Zlatá stezka, též Kalvárka". Vede v trase historické obchodní Zlaté stezky, po níž se ve středověku z podunajského Pasova přes Šumavu do Čec dopravovala sůl. Z Volar vede ke hřbitovu a dále ke křížové cestě na vrchu Kamenáči. Má 195 číslovaných stromů a je dlouhá cca 1 km.

Hlasování probíhá na webu, kde jsou také popisy, fotografie a mapa přihlášených stromořadí. Hlasy mohou lidé posílat až do 11. listopadu. 
„Titul by měla získat alej, která je podle hlasujících nejen nejkrásnější, ale má i nejsilnější příběh doplněný o nejhezčí fotky. Do ankety lidé přihlásili velmi rozmanité aleje. Mezi nominovanými najdeme aleje okolo silnic, aleje lemující stezky k hradům a zámkům, aleje staleté i čerstvě vysázené. Děkujeme lidem, že si stromořadí všímají, chrání je a dokonce vysazují nová. Jsou totiž důležitá jak pro člověka, tak pro přírodu samotnou," přibližuje letošní ročník vedoucí kampaně Zachraňme stromy Marcela Klemensová z Arniky.
 
„Aleje jsou úchvatným fenoménem naší krajiny a musíme si je chránit. V létě chrání cestovatele před slunečním žárem, v zimě omezují tvorbu sněhových jazyků na silnicích. Poskytují útočiště řadě druhů živočichů. Stromořadí mají svůj půvab v každé roční době, jak je ostatně vidět na fotografiích z přihlášených do ankety. Stromy okolo silnic ale i drobných cestiček do naší krajiny rozhodně patří a proto dlouhodobě pracujeme na jejich ochraně. Tomu má pomoci i anketa Alej roku," vysvětlil význam alejí i ankety mluvčí Arniky Vratislav Vozník.
 
Slavnostní vyhlášení vítězné aleje a výherců atraktivních cen proběhne uprostřed listopadu 2013. Arnika chrání aleje již několik let. Iniciovala vznik petice Zachraňme stromy požadující lepší zákonnou ochranu alejí a stromů v krajině i ve městech. Petici podpořilo více než třicet tisíc lidí. Také díky nim se podařilo prosadit novelu zákona a zrušit výjimku, která umožňovala silničářům kácet stromy u silnic bez povolení. 
 
Arnika také vytvořila první celostátní statistiku a upozornila, že během posledních několika let od silnic v České republice zmizelo více než sto tisíc stromů.
51cb277f24634-P1010968.JPG
31.01.2014 15:43:08
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one