Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Toulejte se po volarských božích mukách

volarská boží muka 01.jpg

Volarské nakladatelství DriftBooks vydalo reedici knihy Romana Kozáka "Příběhy schovanév žule aneb Vyprávění o volarských božích mukách (půldruhého tuctu let poté)", která původně vyšla v roce 1995 v dnes již neexistujícím nakladatelství Jelmo. Kniha vychází s upraveným a aktualizovaným textem, a to v moderní, elektronické podobě, takže si ji můžete během procházky kolem volarských božích muk číst třeba na svém mobilním telefonu, čtečce či tabletu.

Stačilo pár desetiletí, a byla zapomenuta jména venkovských usedlostí, lesních křižovatek i celých měst. Pro lidi, kteří přišli do opuštěných šumavských vsí, jako by historie tohoto koutu světa nikdy neexistovala. Báli se jí jako přízraku, který není radno křísit k životu. Neuměli si přečíst švabachem psanou kroniku nalezenou na půdě, neznali jména světců, kteří chránili jejich domy… Roman Kozák měl však v sobě touhu oživit tato místa příběhy, jež by nás spojily s předchozími generacemi a vrátily krajině ztracenou paměť. Inspiraci hledá v tradičním šumavském folklóru, vzpomínkách pamětníků i ve vlastní fantazii a vše to spojuje perem lidového vypravěče.

Volarská boží muka tak po letech opět obživla a máte-li chuť si je prohlédnout, kniha nabízí také orientační plánek s krátkým průvodcem. Jak píše autor:

"Volarským radit netřeba; všem, kdo absolvovali branná cvičení s buzolami na krku a igelitovými pytlíky na okončetinách, stačí kouknout na přiložené šéma a hned vědí, kudy kam. Pro světoběžníky a přespolní jest - jak my Češi říkáme: pro sichr - uchystáno stručné návodné směrování. Ke všem božím mukám lze kupodivu dojít pěšky, rovněž tak přijet na velocipedu, popř. koňmo či na oslíku. Nesjízdný po diretissimě je jen prudký lesní svah, v němž se nacházejí boží muka „u vodojemů", prudkotonážní je výšlap od kolejí ke kostelu sv. Magdalény. Šťastnou cestu!„

 

  • Ukázku z knihy najdete: ZDE
  • Knihu koupíte: ZDE
23.10.2014 22:36:12
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one