Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Volary: Exibice dřevorubeckého sportu

Sekery, které holí, ruční pily dlouhé 2metry, motorové pily s výkonem přes 61 koní, řetězy řítící se rychlostí přes 180 kilometrů v hodině, silné chlapy... Tak to vše bylo možné vidět v rámci 17. ročníku Volarských slavností dřeva. Exibici dřevorubeckého sportu předvedli jedni z nejlepších evropských závodníků z Čech a Rakouska, kteří se zůčastňují například série Stihl Timbersports, nebo Evropského poháru Eurojack.

Moderní podoba dřevorubeckých soutěží je velmi atraktivním adrenalinovým sportem, přesto se snaží vycházet z tradiční dřevorubecké práce. Například disciplína Underhand Chop připomíná časy, kdy dřevorubci museli přesekávat spadlé stromy na menší, lépe ovladatelné části. Závodníci stojí na ležícím kmeni a v půli jej přesekávají nejdříve z jedné strany, potom se otočí a dosekají kmen z druhé strany.

Ovšem závodníci se samozřejmě musí umět ohánět i pilou motorovou. Jednou z nich je i speciální disciplína zvaná hot saw, kterou borci předvedli na závěr.

 „Tohle je pila, která se vyrábí pouze na zakázku a v Česku jsou pouze dvě. Nechal jsem si ji udělat v Německu. Má dvě stě padesát kubíků obsah, dvaašedesát koní výkon, což je jako fabie, rychlost řetězu je dvě stě sedmdesát kilometrů v hodině a váží sedmadvacet kilo. Je to skutečná formule. Stojí hodně peněz, jako lepší motorka,“ řekl nám jeden z předvádějících. Na odřezání tří kotoučů z kmene o průměru 42 cm mu stačí něco kolem šesti vteřin... (fotogalerie zde)

.
23.08.2010 02:02:00
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one