Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Pozoruhodný nález Stožecké madony

st madonaPři vyklízení domu č. p. 5 ve Volarech před nadcházející rekonstrukcí učinili pracovníci firky RekonInsta v hromadách nepořádku nečekaný objev... Je jím plátno s obrazem Madony s růží, známou též jako Stožecká madona. Různé verze tohoto obrazu zdobily v minulosti jak známou Stožeckou kapli, tak volarský kostel i kopii Stožecké kaple ve Philippsreutu. Obraz z konce 19. století jistě nemá závratnou hodnotu, avšak je unikátní a cennou součástí historie našeho města a regionu. Pozorným nálezcům právem patří poděkování.

„Při vyklízení půdy domu nedaleko kostela z důvodu jeho chystané rekonstrukce našli pracovníci firmy RekonInsta v hromadách haraburdí smotaný kus plátna. Ze zvědavosti jej rozbalili a přestože neznali souvislosti, vytušili, že jde o nevšední věc, což jim na farním úřadě potvrdili,“ popsal nalezení obrazu volarský radní Roman Kozák. Jak totiž vzápětí dosvědčil pastorační asistent volarské farnosti Karel Falář, jedná se o tak zvanou Stožeckou madonu, která je někdy rovněž nazývána Madonou s růží. Původní obraz visel na stromě v místech, kde později vyrostla Stožecká kaple jako poděkování volarského kováře Jakuba Klausera za navrácený zrak.

„Těch obrazů bylo postupně namalováno několik, jak postupně stárly. Když ve druhé polovině minulého století hrozila Stožecké kapli zkáza, byl obraz ze Stožce přestěhován do kaple volarského kostela, které se říkalo Stožecká. Svoji Madonu s růží mají taktéž v kopii kaple v bavorském Philippsreutu,“ přiblížil historii Stožecké madony Kozák.

Autorem nalezeného obrazu je Franz Veits

Díky signatuře lze jednoznačně určit stáří obrazu a možná i autora. Na obraze je totiž napsáno Fr. Veits a datum 14. 12.  1899.

„Franz Veits byl nejenom malířem, ale možná i prvním na Šumavě žijícím fotografem, protože jeho první fotografické portréty jsou známy již z roku 1868. Po praxi malíře skla studoval na pražské malířské akademii a v roce 1864 se přiženil do selské usedlosti ve Stögerově Huti u Volar. Pohřben je na volarském hřbitově,“ zodpověděl otázku možného autorství radní Kozák.

Jak se obraz z kostela na půdu dostal, je zatím zahaleno tajemstvím Lze jen doufat, že se podaří nějaké stopy nalézt v archivu, či v paměti volarských německých rodáků.
.
17.01.2012 14:18:26
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one