Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540
Spanilá jízda 20 exkluzivních historických vozidel v čele se závodní Tatrou šestinásobného vítěze rallye Paříž-Dakar pana Karla Lopraise zavítala do Volar... celá fotogalerie ZDE
P1180563.jpg
P1180625.jpg
P1180611.jpg
P1180641.jpg
Volarské slavnosti dřeva se letos konaly posedmnácté. Již od začátku zvolili jejich organizátoři termín předposledního srpnového víkendu. jediný rok, kdy se slavnosti nekonaly, byl rok 2002, kdy termín slavností byl jen týden po ničivých povodních. Vlivem tohoto výpadku se ale srovnaly početně ročníky slavností s akcemi jako takovými. Vůbec poprvé se totiž konaly slavnosti víceméně na zkoušku v parku nad pivovarem jako nultý ročník...

V sobotu proběhl tradiční závod o putovní volarský dřevák. Ani letos se jej domácímu družstvu nepodařilo vybojovat, i když k překonání protivníků z Perlesreutu chyběly jen čtyři setiny a o nich rozhodla až závěrečná disciplína, což byl šplh na šestimetrový kmen. (celý článek a foto Miroslav Fuchs / Deník)

celou fotogalerii ze slavností dřeva najdete: ZDE
P1150573.jpg
P1150711.jpg
P1150808.jpg
P1150887.jpg
Nedělní pochod v dřevácích je již dvanáct let nedílnou součástí Volarských slavností dřeva. Poprvé se volarští vydali v dřevácích okolo náměstí v roce 1998 a v roce 2003 se jich sešlo rekordních 242. Tento sedm let starý rekord se však letos konečně podařilo pokořit. Volarské náměstí rozezvučel klapot 263 párů dřeváků. O regulérnost rekordu se již od začátku stará agentura Dobrý den.

Nejstarším účastníkem letošního průvodu Vladimír Jeřábek (93 let) , nejmladším pak Lukášek Halama (28 dní stár). Nejoriginálnější kostýmy si letos přivezl Divadelní soubor Bouček z Vimperka. Z největší dálky pak přicestoval do Volar z německého města Slaveld (cca 500 km vzdušnou čarou).

Celý průvod pak provázely písně zpívané volarským svazem žen. Ty si k sedmnáctým slavnostem připravili speciální autorskou píseň. Podíl na vzniku této písně mají Jan Tischler a František Batík - harmonikáři doprovázejíce volarské ženy... (fotogalerie zde)

Sekery, které holí, ruční pily dlouhé 2metry, motorové pily s výkonem přes 61 koní, řetězy řítící se rychlostí přes 180 kilometrů v hodině, silné chlapy... Tak to vše bylo možné vidět v rámci 17. ročníku Volarských slavností dřeva. Exibici dřevorubeckého sportu předvedli jedni z nejlepších evropských závodníků z Čech a Rakouska, kteří se zůčastňují například série Stihl Timbersports, nebo Evropského poháru Eurojack.

Moderní podoba dřevorubeckých soutěží je velmi atraktivním adrenalinovým sportem, přesto se snaží vycházet z tradiční dřevorubecké práce. Například disciplína Underhand Chop připomíná časy, kdy dřevorubci museli přesekávat spadlé stromy na menší, lépe ovladatelné části. Závodníci stojí na ležícím kmeni a v půli jej přesekávají nejdříve z jedné strany, potom se otočí a dosekají kmen z druhé strany.

Ovšem závodníci se samozřejmě musí umět ohánět i pilou motorovou. Jednou z nich je i speciální disciplína zvaná hot saw, kterou borci předvedli na závěr.

 „Tohle je pila, která se vyrábí pouze na zakázku a v Česku jsou pouze dvě. Nechal jsem si ji udělat v Německu. Má dvě stě padesát kubíků obsah, dvaašedesát koní výkon, což je jako fabie, rychlost řetězu je dvě stě sedmdesát kilometrů v hodině a váží sedmadvacet kilo. Je to skutečná formule. Stojí hodně peněz, jako lepší motorka,“ řekl nám jeden z předvádějících. Na odřezání tří kotoučů z kmene o průměru 42 cm mu stačí něco kolem šesti vteřin... (fotogalerie zde)

Zástupci občanského sdružení U Nás Volary a města Volary vyrazili tuto sobotu reprezentovat své město do bavorského městečka Perlesreutu, které pořádalo již 38. ročník Schmalzlfestu, jehož vyvrcholením byl nedělní “Schnupferwettbewerb” – tedy soutěž v šňupání místního tradičního tabáku tzv.schmalzleru.

Volarské družstvo ve složení Mgr. Petr Horálek, Ing. Martin Janda, Roman Kozák a Petr Čmerda se letos konkurence německých a rakouských týmů nezaleklo a získalo krásné čtvrté místo. Navíc si Roman Kozák dokázal vyšňupat třetí nejlepší čas z téměř třiceti závodníků a Martin Janda získal místo šesté!... (celý článek)

Fotogalerie Perlesreut: 38. Schmalzlerfest 2010 najdete: ZDE
P1150443.jpg
P1150203.jpg
P1150235.jpg
P1150313.jpg
U příležitosti 65. výročí osvobození Volar americkou armádou uspořádalo Město Volary a Klub vojenské historie 4th Armored Division Pelhřimov dne 5. května vzpomínkovou akci, jejíž součástí byl i boj o radnici na náměstí ve Volarech.

Zpestřením bylo zatčení partyzána, kterého si dobrovolně zahrál jeden z přítomných diváků. Poté přišla první vlna amerických vojsk, kterou němečtí obránci Volar zmasakrovali a část z nich před budovou radnice dokonce popravili. Druhá vítězná vlna americké armády, která Volary následně osvobodila, se krom jiného musela potýkat se ztrátami způsobenými střelbou snipera.

Součástí akce byla výstava vojenské techniky na volarském náměstí, pietní akt u pamětní desky na náměstí, u památníku Pochodu smrti a u pomníku pfc. Charlese Havlata.

celou fotogalerii najdete: ZDE

volary 001.jpg
volary 002.jpg
volary 003.jpg
volary 004.jpg
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one