Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

VOLARSKÉ MENHIRY

  

Kromlech.jpg
Jistě každého z nás již napadla otázka: Odkud pocházím? Jak to  bylo v dobách dávných? Kdo jsou mí předci? Je vše skutečně tak, jak nám předkládá tzv. oficiální věda? Kdo a proč postavil pyramidy? Kdo a proč stavěl ohromné kamenné chrámy?

Jako téměř neviditelná nit se mezi obecně přijímanou verzí vine příběh zcela jiný, jenž hovoří o zlatém věku lidstva. Který hovoří o úspěšných a vysoce civilizovaných národech. Hérójové, Hyperborejci, Atlanťané a další a další…Budeme někdy znát tuto hlubokou neprobádanou minulost? Není písemných záznamů, není svědků.

Ale vlastně - opravdu není? Já pevně věřím, že se nám jednou podaří objevit, rozluštit a naladit se na hutné vibrace skal, hornin a kamenů. To jsou přeci svědkové dějů starých třeba i miliony let. Kameny se jednou stanou neocenitelnou kronikou lidstva. A to jistě věděli nám neznámí megalitičtí hrdinové a stavitelé. V kamenech, které jsou po celém světě uloženy na posvátných místech do podoby posvátných symbolů je uloženo jejich poselství a čeká až nalezneme ten správný klíč, ten správný kód. Jsou jako obrovské harddisky naplněné triliony gigabajtů dat, komunikující mezi sebou pomocí geomantických sítí a sdílející tak historii lidstva, světa i vesmíru…Možná onen tak úpěnlivě hledaný „kámen mudrců" máme dennodenně před sebou, jen to zatím netušíme... (celý článek)
volarské menhiry.jpg
Krom domácího piva a kávy měli hosté celý večer možnost zdarma ochutnávat zajímavé čaje. Již šestým rokem je totiž součástí programu “Originellní čajírna” Jirky Včeláka a Jaroslava Debřičky.

Oba pánové jsou zkušení čajovníci – Jaroslav Debřička je jedním ze spoluzakladatelů čajového velkoobchodu Amana (dnes již bývalý) a Jiří Včelák dlouhá léta provozoval prachatickou čajovnu U Hrušky.

Pánové každým rokem připravují speciálně pro menhirový večer něco netradičního – už jsme mohli ochutnat čaj z upražených větviček jasanu, nebo třeba sibiřskou specialitu – čaj ze suché houby zvané Čaga (Rezavec šikmý), která mimo jiné roste také na Šumavě. Minulý ročník ročník byl bylinkový. K vyzkoušení byly nálevy z Bukvice lékařské, Mateřídoušky a Světlíku lékařského – to vše samozřejmě s odborným komentářem.
čajovna 00.jpg
čajovna 01.jpg
čajovna 04.jpg
čajovna 06.jpg
čajovna 08.jpg
čajovna 02.jpg
čajovna 03.jpg
čajovna 05.jpg
čajovna 02a.jpg

Letošní specialitou byl druidský čaj ze jmelí…


Podle jedné legendy bylo jmelí kdysi stromem, z něhož Josef vyřezal kolébku pro Ježíška, po třiatřiceti letech pak strom porazili Římané a z jeho kmene vyrobili kříž, na kterém Ježíše ukřižovali. Strom se hanbou zmenšil v malé keříky, které jsou nuceny žít z jiných stromů. Zahrnuje však dobrem všechny, kdož pod ním projdou... (celý článek)

 
sousedé 01.jpg
Každý rok se v rámci Večera s menhiry snažíme představit něco nového, zajímavého, originálního, a přitom zároveň tradičního a nebo trochu pozapomenutého. Že si protiřečím? Inu, moderní svět požírá zkušenosti našich babiček a dědů. To, co bylo nedávno běžné je dnes exotické a alternativní. A alternativní dnes vlastně znamená znovu moderní – a tak se dá říci, že svět se chová stejně jako had Uroboros, který požírá sám sebe. Uroboros je v tomto smyslu symbolem věčného života, který nemá počátek ani konec.

A tak i naše snaha obnovovat staré umění našich předků je jen přirozeným návratem k začátku… Naším přáním je jednou na dvorek muzea vrátit život, “sousedsky” se zde setkávat a vzájemně se obohacovat o znalosti jak řemeslné, tak třeba i ty duševní či duchovní.

V rámci letošního večera pro vás Ing. Martin Janda připravil ukázku vaření domácího piva – ležáku spodně kvašeného a jako večerní třešničku domácí pražení kávy. Vše bylo možno vyzkoušet přímo, osobně, včetně ochutnávky. Vždyť popíjet kávu, jejíž pražení přímo sledujete, či ochutnat pivo, které si sami vyrobíte je přeci zážitkem vskutku labužnickým.
 

Brixhóff Beer


Touha uvařit si vlastní várku piva zřejmě dlí v srdci každého milovníka dobrého piva. Ve světě se příprava piva podomácku nazývá HomeBrewing (čti houmbrúving) což znamená Domácí pivovarství nebo vaření. Průkopníkem této disciplíny je ve Volarech Václav Sedlecký, jehož temný železniční ležák jsem měl tu čest ochutnat (a jsem tu dodnes…:-)

Nedejte nic na řeči sládků, že vaření piva je těžké, složité a já nevím kdesi cosi. Pokud zachováte ty nejzákladnější zákony vaření piva, garantuji vám, že se vaše pivo bude dát vypít….(více v našem článku ZDE)
sousedé 02a.jpg
sousedé 05.jpg
sousedé 06.jpg
sousedé 08.jpg
sousedé 02.jpg
sousedé 09.jpg
sousedé 07.jpg
sousedé 04.jpg

Brixhóff coffee


Pražení kávy je v podstatě chemický proces a jednou z nejdůležitějších fází při úpravě kávy – dá se říci že je to umění. Při správném pražení se vytváří až 700 prchavých látek. Při pražení je důležité sledovat kouř, teplotu, vůni, čas, vhled, ale i pečlivě poslouchat, kterak pražená káva dává o sobě vědět. Neodborným pražením lze nenávratně zkazit i tu nejlepší kávu…

Internet je sice chytrý jako rádio, ale šikovné ruce pražičovi prostě nevygůglujete – ty buď má, a nebo ne… a Martin Janda je má….

Následuje rituál mletí. Každý má možnost umlít si svou trošku – každý si může v dlani promnout zrna, každý přidá do rozemleté kávy svou energii a při mletí můžete nasát vůni éterických olejů právě uvolněných. A pak už jen stačí voda čerstvá, šumavská – máte-li možnost tak nejlépe přímo z pramene – a výborná káva je na světě.

Čerstvou zelenou kávu z jihoamerické provincie Mato Grosso do Sul (Brazílie), aneb z jižních svahů řeky Paraná, nám na přání dodal prachatický obchůdek zdravé výživy MEDUŇKA.

BrixBeer – foto Jiří S. Plachý (celá fotogalerie ZDE) & Miroslav Pecka
a volary káva 02.jpg
a volary káva 03.jpg
a volary káva 04.jpg
a volary káva 05.jpg
volarské menhiry 00.jpg
Nádvoří volarského muzea zaplnil v sobotu večer štiplavý kouř, ozývalo se víření bubnů a bolestivé lkaní dud, oblékaly se uniformy… to vše mohlo evokovat bojové ležení keltských Bójů v předvečer strašlivé bitvy s Dáky… Ovšem není třeba se obávat, že do Volar přitáhla krutá keltská vojska. To jen mladí členové hudebně-taneční skupiny BELTINA z Prachatic hrdinně bojují s dýmem, který se valí z ohniště, na kterém Ing. Martin Janda předvádí ukázku vaření domácího piva…

Na nádvoří volarského muzea se totiž v pátek 25. dubna 2014 konal již osmý "Večer pro přátele menhirů", na němž vystoupil prachatický hudební soubor Beltina, a v jehož průběhu Martin Janda předváděl na ohni vaření piva značky Brixbeer a také pražení kávy. Nechyběla senzační Vl-Thé-vská čajovna Jirky Včeláka a Jaroslava Debřičky a komentovaná fotoprojekce Petra Čmerdy, která rekapitulovala minulý rok činnosti spolků U Nás a Ekocentrum a připomněla také otevření volarského minipivovaru Gabretus. Večer jako vždy vytříbeně moderoval Roman Kozák…

Po setmění se u kamenného kruhu nad volarským Starým městem odehrál tradiční rituál strážců menhirů.

BELTINA nese svůj název podle jména staré keltské bohyně ohně. Zabývá se hudbou inspirovanou folklorem západofrancouzské Bretaně, Skotska a Irska… Je tělesem složeným z velmi mladých a temperamentních muzikantů pod vedením Pavla Pavelky.

foto: Miroslav Pecka & Jiří S. Plachý - (celá fotogalerie ZDE)
volarské menhiry 02.jpg
volarské menhiry 04.jpg
volarské menhiry 05.jpg
volarské menhiry 10.jpg
volarské menhiry 07.jpg
volarské menhiry 06.jpg
volarské menhiry 14.jpg
volarské menhiry 08.jpg
Občanské sdružení U Nás Volary a Město Volary pořádají pro přátele menhirů i nejširší veřejnost v pátek 25. dubna 2014 od 19.00 hod na nádvoří volarského muzea (v případě nepříznivého počasí se přesuneme do společenského sálu volarské radnice) VEČER S MENHIRY aneb GABRETUS GO´BRAGH...

Hlavním hostem večera je prachatická BELTINA, která nese svůj název podle jména staré keltské bohyně ohně. Zabývá se hudbou inspirovanou folklorem západofrancouzské Bretaně, Skotska a Irska… Je tělesem složeným z velmi mladých a temperamentních muzikantů.

Ing Martin Janda předvede ukázky vaření domacího keltského ležáku...tzv. HOMEBREWING

Čeká na vás opět pravá originellně sensační VL-THÉ-VSKÁ ČAJOVNA a samozřejmě RITUÁL STRÁŽCŮ MENHIRŮ - rituál u kamenného kromlechu ve Volarech na místě s dávnou tradicí a silnou energií krajiny.

Celým večerem vás bude slovem provázet Roman Kozák

Vstupné dobrovolné. Čaj bude rozléván s láskou a zdarma
večer s menhiry volary.jpg
Občanské sdružení U Nás uspořádalo v sobotu večer již šestý "Večer s menhiry". Hlavním hostem večera byl fotograf Jiří Plachý se svým souborem "Šumava tajnosnubná". Jinak se celý program nesl ve vzpomínkovém, až nostalgickém tónu.

Roman Kozák, který moderoval celý večer, povyprávěl o keltském telegrafu, který se již taktéž stává tradiční jarní akcí. Hlavní organizátor a předseda pořádajícího sdružení Petr Čmerda pak promítl fotografie z předešlých pěti ročníků, a to od samotného příjezdu kamenů do města až po minuloroční koncert šamanského bubeníka Václava Kořínka (fotogalerii najdete zde). Na samotný závěr se na přání diváků promítl dokumentární film o stavbě volarského kromlechu, který natočil režisér Jan Maroušek.

Celý večer měli hosté možnost zdarma ochutnávat zajímavé čaje. Již pátým rokem je totiž součástí programu "Originellní čajírna" Jirky Včeláka a Jaroslava Debřičky. Oba pánové jsou zkušení čajovníci - Jaroslav Debřička je jedním ze spoluzakladatelů čajového velkoobchodu Amana (dnes již bývalý) a Jiří Včelák dlouhá léta provozoval prachatickou čajovnu U Hrušky. Pánové každým rokem připravují speciálně pro menhirový večer něco netradičního - už jsme mohli ochutnat čaj z upražených větviček jasanu, nebo třeba sibiřskou specialitu - čaj ze suché dri houby zvané Čaga (Rezavec šikmý), která mimo jiné roste také na Šumavě. Letošní ročník pak byl bylinkový. K vyzkoušení byly nálevy z Bukvice lékařské, Mateřídoušky a Světlíku lékařského - to vše samozřejmě s odborným komentářem.

Jako každý rok se po skončení oficiálního programu sešli přátelé a obdivovatelé přímo u kamenného kromlechu, aby zde vykonali obnovení slibu "strážců" volarských menhirů...

fotografie Miroslav Pecka, Jiří Plachý
jiří plachý.jpg
Volary 20.4 2013 od 19.00 hod – společenský sál volarské radnice /Občanské sdružení U Nás Volary a Město Volary (odbor kultury a cestovního ruchu) pořádají v sobotu 20. 4. 2013 od 19.00 hodin pro přátele menhirů i nejširší veřejnost ve společenském sále volarské radnice již tradiční předbeltainovský “VEČER S MENHIRY” V rámci večera se divákům představí dnes již volarský fotograf Jiří Plachý (ASČF) se svým komentovaným souborem fotografií “Šumava tajnosnubná”... (viz celý článek)
201303230433_Keltsky-telegraf-23-3-2013-Boiika-rozhledna.jpg
Děkujeme všem, co si včera večer našli chvilku a zašli k volarským menhirům... Nutno říci, že menhiry jsou v celém telegrafu trochu výjimkou, protože jsou v kotlině a tak je málo pravděpodobné, že budeme vidět signály a že budeme viděni... jde spíše o symbolické setkání na místě se silnou energií a historií. Jinak volarští letos měli obsadit Plechý (nevyšlo z pracovních důvodů) a signál z Libína byl převzat naším spolupracovníkem na jiném místě ve Volarech a byl poslán dál směr Boubín. Příští rok se zřejmě z Volar přesuneme na Třístoličník...
foto Jiří Plachý
foto Jiří Plachý
foto Jaroslav Pulkrábek
foto Jaroslav Pulkrábek
foto Jiří Plachý
foto Jiří Plachý
foto Jaroslav Pulkrábek
foto Jaroslav Pulkrábek
václav kořínek ve VolarechAkustika, světlo, stín, prostor, nástroje z úsvitu lidských dějin - nádvoří volarského muzea tepe rytmem megalitických vibrací, didgeridoo bručí tajuplné termití zpěvy a ode zdí se odráží šamanův léčivý zpěv. Harmonizuje nejen jednotlivé buňky a neurony v našich tělech, ale přímo i naše emoce a  pocity...

Je známo, že šamané všech dob a končin světa, stejně jako tibetští mniši, indičtí nádajógíni, uměli vědomě léčit zvukem. Ukázalo se, že právě dnes, v době globálního zamoření a znečištění na všech úrovních (morální, rozumové a duchovní, ale i hlukové), je zvuk, hudba, ale i obyčejný lidský hlas, jeho dalekosáhlý vliv na člověka, tím nejlacinějším ale i nejúčinějším léčebným prostředkem... (viz celý článek)

nádvoří volarského muzea - foto Lukáš Smola, Ladislav Beran, Petr Čmerda - celou fotogalerii najdete ZDE
Menhiry 2012  1.jpg
Menhiry 2012  3.jpg
Menhiry 2012  4.jpg
Menhiry 2012  5.jpg
V rámci pořadu Večer s menhiry se volarským divákům představí Václav Kořínek, profesionální hudebník a terapeut, který hraje na různé typy rytmických, dechových i strunných nástrojů, z nichž si většinu sám vyrábí. Zároveň jako zpěvák ovládá neobvyklé hlasové techniky (alikvotní a hrdelní zpěv), věnuje se vlastní hudební produkci, taneční a pohybové terapii a muzikoterapii.

V roce 2000 byl vyhlášen objevem roku worldmusic a mnohými je díky své energii a přirozenému nespoutanému projevu považován za novodobého šamana. Bubnováním umí lidi uvést do tranzu, měnit stav vědomí, ukazovat cestu. Akustika, světlo, stín, prostor, nástroje z úsvitu lidských dějin, nástroje budoucnosti, obrazy, plastiky a zvuk v interakci s člověkem - to je téma, které se vine jeho dílem.

"Žiji za životem," říká Václav Kořínek

Přesah lidského života, něco za, svět mimo hranice rozumového chápání, prazáklad či absolutno, to vše, co je často nazýváno Bohem, člověk vlastně nosí v sobě. Jde jen o to k tomu najít cestu, což je dnes, v často extrémně racionálním světě, čím dál méně časté. Hudebník, muzikoterapeut, výtvarník, designér Václav Kořínek ji nakonec i díky vlastní zkušenosti s okamžiky na hraně bytí našel v šamanismu a technikách z něj vyplývajících. O své velmi specifické duchovní cestě hovořil v pořadu „Před půlnocí" vysílaném na ČT24, ptal se Jan Hanák... Celý rozhovor a videoreportáž najdete ZDE
Volary/ 28.4. 2012 od 19.00 hod – Občanské sdružení U Nás Volary ve spolupráci s městem Volary pořádají pro přátele menhirů i nejširší veřejnost dne 28.4 2012 od 19.00 hodin v prostorách volarského muzea tradiční předbeltainovský „Večer s menhiry“.

Hudba, tance, ohně… Rituál strážců menhirů – Tajuplná čajovna

Modlitby Druidů se opět ponesou údolím spolu se smíchem keltských řemeslníků, éterických elfů, víl a hobitů. Kameny čekají na slunovratový signál. Menhirový kromlech vibruje energií plodného jara, čistou energií světla a radosti. Kamenům bude žehnáno, neboť kameny jsou nositelem dávného vědění. Kamenům je prokazována úcta, neboť v podvědomí keltského národa stále ještě žije vzpomínka na vyspělé civilizace zlaté éry lidstva. Noční ohňový rituál u kromlechu alespoň na chvilku spojí naše myšlenky a duše. Energie kamenů si nás navlékne na stuhu své historie.

A na co se můžete těšit?

Václav Kořínek - V rytmu šamanských bubnů

Koncert na originální a etnické hudební nástroje: sférické bubny Stardrum, šamanské bubny, didjeridoo, flétny a chřestidla, doprovázené hrdelním zpěvem. Vystoupení nabité energií pro harmonizaci ducha i těla vhodné k poslechu i tanci. WWW.STARDRUM.CZ

Tajuplná Vl - Thé - Vská čajovna Jirky Včeláka - opět pestrý výběr originelních čajů z celého světa a také z plodů, které nabízí jarní Šumava…

Rituál strážců menhirů... rituál u kamenného kromlechu - na místě s dávnou tradicí a silnou energií krajiny

Čaj bude rozléván zdarma a s láskou

Vstupné dobrovolné

V případě nepříznivého počasí se přesuneme do společenského sálu volarské radnice
Volary - Večer s menhiry.jpg

Návrší, kde stojí Volarské menhiry, je i v mapách nazýváno U lip. Stojí tu dvě staré, několik nových zde vysazených vzalo díky vandalům za své. Nyní je ohrožena i jedna z těch původních. Staticky na tom nebyla nikdy dobře, nicméně příčinou vylomení části koruny mohl být náraz náklaďáku s dlouhým dřívím, který značka neznačka si to tudy zřejmě nedávno hrnul a vzal s sebou i jednu ze spodních větví.

S naplánovaným kácením nesouhlasili někteří ze strážců menhirů a nabídli se, že se pokusí strom zachránit a zároveň zajistit bezpečnost. Práce proběhnou v několika etapách. V té první byla odstraněna část koruny směřující nad veřejnou komunikaci. V další etapě bude zredukována i druhá kosterní větev, tak aby se celá koruna odlehčila. Dále se provede zastřešení dutiny a uvažuje se i o statické vazbě. Lípa je vitální strom a  i po takto „drastickém“ zásahu obrazí. Nová koruna se bude pravidelně udržovat a strom může na svém místě zůstat ještě řadu let.

ing. Martin Janda, 

foto Roman Kozák © 2012
volarské menhiry 01.JPG
volarské menhiry 02.JPG
volarské menhiry 03.JPG
volarské menhiry 04.JPG

Rondel volarských menhirů se stal v sobotu místem, kde si své ano řekli mladí keltští snoubenci Bára a Petr. Oddávající druid Roman Kozák uspořádal obřad dle starokeltských zvyků. Celou slavnost podbarvila hudba prachatické Beltiny se speciální písní Barca´s wedding song a dobovou atmosféru dotvořili členové sdružení Celtica Bohemica…

CELÁ FOTOGALERIE ZDE

DSCN1610u.jpg
P1180770.jpg
P1180793.jpg
P1180802.jpg
Bylo to takové příjemné zastavení v čase... prohlásila Vendulka Crhová, která během našeho večera nabízela k pokoukaní své krásné šperky plné kamínků a láskyplného umu. A tato věta vlastně říká vše...

Komorní večer, kterým nás prováděl pohádkový vypravěč Roman Kozák plynul pomalým a pohodovým tempem, do kterého znělky ptačí trilky z prezentace mladého fotografa Martina Lazaroviče. Lumír Vozábal nám přiblížil ptačí faunu Volarska. Nakladatel Ivoš Stehlík představil novou zajímavou publikaci. Tichá hudba a digitální šelest prohlížených fotografií navodily téměř rodinnou atmosféru.

A ve stejně pospolitém duchu proběhl tradiční rituál strážců menhirů přimo v kamenném kruhu. Pokus vypustit lampion štěstí sice nevyšel, ale náladu to nikomu nezkazilo. Všechna přání na něm napsaná byla vyslána kouřovými signály...

Děkujeme všem návštěvníkům i protagonistům a těšíme se na další setkání, tentokráte snad opět na dvoře muzea... Petr Čmerda, předseda os U Nás, Volary

fotogalerie VOLARSKÉ MENHIRY zde
Vendulka Crhová, Ateliér pod lampou
Vendulka Crhová, Ateliér pod lampou
Celtica Bohemica
Celtica Bohemica
vypouštíme sondu pro Krtečka...
vypouštíme sondu pro Krtečka...
strážci menhirů
strážci menhirů
Jeden ze základních principů vesmíru je, že všechno vibruje, pohybuje se a má svůj rytmus. To je onen prapůvodní jazyk, zrozený velkým třeskem, který všechno spojuje a jehož jsme i my součástí; součástí světa rytmu. Tento svět vibruje jako jeden velký buben, který je oblíbeným nástrojem Velkého ducha a příčinou, proč jsme dostali tlukoucí srdce... A snaha vrátit našim kamenům jejich přirozený rytmus a vibraci a sladit je s krajinou, do které byly umístněny a sladit je s rytmem našich srdcí nás přivedla k myšlence pozvat někoho, kdo umí tyto síly uchopit a pracovat s nimi. Tradiční setkání u volarského kromlechu v předvečer keltského svátku Světel (Beltine) tak bylo letos ve znamení tajuplného šamanského obřadu... (celý článek na VOLARY.eu)
Večer u volarských menhirů - celou fotogalerii najdete: ZDE
P1130677.jpg
P1130615.jpg
P1130636.jpg
P1130718u.jpg
Slávek HlasV sobotu 24.4. 2010 přivítá volarské muzeum v rámci programu "Večer s menhiry" šamana Slávka Hlase. Během komponovaného pořadu nám povypráví o své praxi šamana a předvede šamanské bubnování. Ovšem hlavním důvodem jeho návštěvy je provedení tajuplného a magického rituálu přímo v kruhu menhirů nad Starým městem. Zde, na místě s dávnou tradicí, kde se sbíhají energie okolní krajiny se pokusí sladit a rozezvučet naše kameny a otevřít tak kruh bezbřehých a pozitivních vibrací, které tisice let staré kameny ukrývají...

Slávek Hlas byl nedávno hostem v televizním talk show Karla Šípa "Všechnoparty". Chcete-li se na toto video podívat, klikněte ZDE

O volarských menhirech se mluvilo v Českém rozhlase  v pořadu Planetárium - Magazín ze světa vědy a fantazie. "Kruhy ze vztyčených kamenů, tzv. kromlechy, se nestavěly jen v pravěku. Různí nadšenci je staví dodnes; málokdy však mají za materiál skutečné pravěké menhiry. Stavitelé z Volar jsou o pravosti těch svých skálopevně přesvědčeni..." (článek a zvukový záznam najdete zde: Český rozhlas)
Sobotní večer (25.4. 2009) na nádvoří volarského muzea přinesl zajímavá setkání. Smyslem celého programu bylo divákům představit alespoň v drobné míře atributy jednotlivých kultur světa. Vůně světa ve svých konvičkách přivezli čajovníci z Prachatic. Tajuplný Phu-er, čaj čínských císařů,... (celá reportáž)

V sobotu 25.4. 2009 proběhlo již třetí setkání příznivců volarských menhirů. Tentokrát na nádvoří volarského muzea... více viz článek. foto Petr Čmerda

(zobrazit celou fotogalerii)

menhiry 04.jpg
menhiry 01.jpg
menhiry 10.jpg
menhiry 06.jpg
volarský kromlechVolarský kromlech tvoří jedenáct kamenů. Nejvyšší, vizírová stéla, stojí uprostřed. Ostatní jsou osazeny do dvou protínajících se pentagramů. Rozmístění kamenů v kruhu není ani pravidelné ani náhodné. Kameny jsou situovány dle postavení slunce o letním a zimním slunovratu a při keltském svátku beltain.Volarský kromlech je koncipován zpola jako svatyně a zpola jako observatoř. Průměr kruhu je zhruba 6 metrů. Nejnižší kámen ční nad zem cca 60 cm a nejvyšší stéla měří 130 cm... (celý článek)
1
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one