Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Menhiry v rytmu šamanských bubnů

václav kořínek ve VolarechAkustika, světlo, stín, prostor, nástroje z úsvitu lidských dějin - nádvoří volarského muzea tepe rytmem megalitických vibrací, didgeridoo bručí tajuplné termití zpěvy a ode zdí se odráží šamanův léčivý zpěv. Harmonizuje nejen jednotlivé buňky a neurony v našich tělech, ale přímo i naše emoce a  pocity...

Je známo, že šamané všech dob a končin světa, stejně jako tibetští mniši, indičtí nádajógíni, uměli vědomě léčit zvukem. Ukázalo se, že právě dnes, v době globálního zamoření a znečištění na všech úrovních (morální, rozumové a duchovní, ale i hlukové), je zvuk, hudba, ale i obyčejný lidský hlas, jeho dalekosáhlý vliv na člověka, tím nejlacinějším ale i nejúčinějším léčebným prostředkem... (viz celý článek)

.A právě takovým uměním vládne bubeník, šaman svůdných rytmů, meditativní rozjímatel nad zvuky moře a přírodní člověk, výtvarník, filmař, divadelník a všestranný hudebník ovládající hrdelní a alikvotní zpěv Václav Kořínek, který v sobotu večer rozezvučel volarské muzeum a rozvibroval volarské menhiry.

Jeho radost ze hry a zpěvu byla natolik nakažlivá, že strhla všechny přítomné diváky, kteří na závěr večera využili nabídky, aby si všechny nástroje vyzkoušeli. Tato netradiční improvizace nakonec přerostla do společného bubnování, zpěvu a tance.

"Skrze své nástroje cestuji tam, kde je klid a zároveň vnitřní život. A skrze stavy, které prožívám, a vibrace a zvuky, které vydávám, komunikuji s posluchačem. Ale kam? To slovy nedokážu označit. Je to pocit, je to cesta..." řekl mi Václav. "Jsem rád, že jsem posluchače mohl vzít na kousek té cesty s sebou..." dodal.

Návštěvníci měli také unikátní možnost ochutnat, krom již tradičního jasanového čaje, čaj sibiřských šamanů zvaný "čaga". Čaga je druh choroše – houby, rostoucí hlavně na břízách, zejména v Rusku na Sibiři. Tato houba je vskutku legendární. Už ve starověku se tyto houby používaly jako léčivé prostředky na různá onemocnění. Jiří Včelák, zkušený čajovník, který v rámci Večera s menhiry již poněkolikáté rozlévá své čajové speciality zdarma a s láskou, nám prozradil, že tuto houbu objevil i na Šumavě.

U kamenného kruhu, který už pátý rok stráží naše město pak proběhl tradiční rituál strážců menhirů. Pokud chcete vědět jaký, budeme se na vás příští rok těšit...
21.04.2013 20:59:37
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one