Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Večer s menhiry 2014 – domácí kutění a kuchtění

sousedé 01.jpg
Každý rok se v rámci Večera s menhiry snažíme představit něco nového, zajímavého, originálního, a přitom zároveň tradičního a nebo trochu pozapomenutého. Že si protiřečím? Inu, moderní svět požírá zkušenosti našich babiček a dědů. To, co bylo nedávno běžné je dnes exotické a alternativní. A alternativní dnes vlastně znamená znovu moderní – a tak se dá říci, že svět se chová stejně jako had Uroboros, který požírá sám sebe. Uroboros je v tomto smyslu symbolem věčného života, který nemá počátek ani konec.

A tak i naše snaha obnovovat staré umění našich předků je jen přirozeným návratem k začátku… Naším přáním je jednou na dvorek muzea vrátit život, “sousedsky” se zde setkávat a vzájemně se obohacovat o znalosti jak řemeslné, tak třeba i ty duševní či duchovní.

V rámci letošního večera pro vás Ing. Martin Janda připravil ukázku vaření domácího piva – ležáku spodně kvašeného a jako večerní třešničku domácí pražení kávy. Vše bylo možno vyzkoušet přímo, osobně, včetně ochutnávky. Vždyť popíjet kávu, jejíž pražení přímo sledujete, či ochutnat pivo, které si sami vyrobíte je přeci zážitkem vskutku labužnickým.
 

Brixhóff Beer


Touha uvařit si vlastní várku piva zřejmě dlí v srdci každého milovníka dobrého piva. Ve světě se příprava piva podomácku nazývá HomeBrewing (čti houmbrúving) což znamená Domácí pivovarství nebo vaření. Průkopníkem této disciplíny je ve Volarech Václav Sedlecký, jehož temný železniční ležák jsem měl tu čest ochutnat (a jsem tu dodnes…:-)

Nedejte nic na řeči sládků, že vaření piva je těžké, složité a já nevím kdesi cosi. Pokud zachováte ty nejzákladnější zákony vaření piva, garantuji vám, že se vaše pivo bude dát vypít….(více v našem článku ZDE)
sousedé 02a.jpg
sousedé 05.jpg
sousedé 06.jpg
sousedé 08.jpg
sousedé 02.jpg
sousedé 09.jpg
sousedé 07.jpg
sousedé 04.jpg

Brixhóff coffee


Pražení kávy je v podstatě chemický proces a jednou z nejdůležitějších fází při úpravě kávy – dá se říci že je to umění. Při správném pražení se vytváří až 700 prchavých látek. Při pražení je důležité sledovat kouř, teplotu, vůni, čas, vhled, ale i pečlivě poslouchat, kterak pražená káva dává o sobě vědět. Neodborným pražením lze nenávratně zkazit i tu nejlepší kávu…

Internet je sice chytrý jako rádio, ale šikovné ruce pražičovi prostě nevygůglujete – ty buď má, a nebo ne… a Martin Janda je má….

Následuje rituál mletí. Každý má možnost umlít si svou trošku – každý si může v dlani promnout zrna, každý přidá do rozemleté kávy svou energii a při mletí můžete nasát vůni éterických olejů právě uvolněných. A pak už jen stačí voda čerstvá, šumavská – máte-li možnost tak nejlépe přímo z pramene – a výborná káva je na světě.

Čerstvou zelenou kávu z jihoamerické provincie Mato Grosso do Sul (Brazílie), aneb z jižních svahů řeky Paraná, nám na přání dodal prachatický obchůdek zdravé výživy MEDUŇKA.

BrixBeer – foto Jiří S. Plachý (celá fotogalerie ZDE) & Miroslav Pecka
a volary káva 02.jpg
a volary káva 03.jpg
a volary káva 04.jpg
a volary káva 05.jpg
04.08.2014 13:17:23
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one