Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Večer s menhiry 2014 – originální čajovna

Krom domácího piva a kávy měli hosté celý večer možnost zdarma ochutnávat zajímavé čaje. Již šestým rokem je totiž součástí programu “Originellní čajírna” Jirky Včeláka a Jaroslava Debřičky.

Oba pánové jsou zkušení čajovníci – Jaroslav Debřička je jedním ze spoluzakladatelů čajového velkoobchodu Amana (dnes již bývalý) a Jiří Včelák dlouhá léta provozoval prachatickou čajovnu U Hrušky.

Pánové každým rokem připravují speciálně pro menhirový večer něco netradičního – už jsme mohli ochutnat čaj z upražených větviček jasanu, nebo třeba sibiřskou specialitu – čaj ze suché houby zvané Čaga (Rezavec šikmý), která mimo jiné roste také na Šumavě. Minulý ročník ročník byl bylinkový. K vyzkoušení byly nálevy z Bukvice lékařské, Mateřídoušky a Světlíku lékařského – to vše samozřejmě s odborným komentářem.
čajovna 00.jpg
čajovna 01.jpg
čajovna 04.jpg
čajovna 06.jpg
čajovna 08.jpg
čajovna 02.jpg
čajovna 03.jpg
čajovna 05.jpg
čajovna 02a.jpg

Letošní specialitou byl druidský čaj ze jmelí…


Podle jedné legendy bylo jmelí kdysi stromem, z něhož Josef vyřezal kolébku pro Ježíška, po třiatřiceti letech pak strom porazili Římané a z jeho kmene vyrobili kříž, na kterém Ježíše ukřižovali. Strom se hanbou zmenšil v malé keříky, které jsou nuceny žít z jiných stromů. Zahrnuje však dobrem všechny, kdož pod ním projdou... (celý článek)

 
Pro své účinky i nezvyklý způsob růstu je jmelí po tisíciletí považováno za kouzelnou rostlinu. Takovou pověst si vydobylo u mnoha kmenů a národů:
 
 • Staroindické básně se o něm zmiňují jako o „kouzelném proutí“.
 • Keltští kněží (druidové) používali jmelí nejen jako lék proti otravám či neplodnosti, ale zažehnávali jím války, hladomory, krupobití i zlé duchy či vlkodlaky. Protože jmelí utínali zlatými srpy, dodnes se zachovala tradice ho pozlacovat.
 • V antice mělo jmelí otvírat brány do podsvětí, proto se kladlo do hrobů.
 • Pohanští Slované nazývali jmelí „metlou duchů“ a odháněli jím nemoci i uřknutí, zloděje i zlé duchy a dokonce jím odvraceli i požáry.
 • V Itálii se tradovalo, že žena, která nosí kousek jmelí u sebe, má naději počít. V jiných zemích se ze stejných důvodů jmelí dává do vína.
 • Ovšem indiánské ženy jmelí používají ze zcela opačných důvodů – jako antikoncepci nebo prostředek vyvolávající potraty.
 • Staří Galové věřili, že elixír ze jmelí jim dodává nadpřirozenou sílu.
 
Jmelí se používá i v současné medicíně:
 
 • ke snížení krevního tlaku (rozšiřuje vlásečnice)
 • proti arterioskleróze
 • proti poruchám vegetativního nervového systému
 • k podpůrné léčbě některých nádorových onemocnění
(více ZDE)

foto Miroslav Pecka
čajovna 07.jpg
04.08.2014 13:17:46
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one