Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Večer s menhiry ve znamení tajnosnubné nostalgie

Občanské sdružení U Nás uspořádalo v sobotu večer již šestý "Večer s menhiry". Hlavním hostem večera byl fotograf Jiří Plachý se svým souborem "Šumava tajnosnubná". Jinak se celý program nesl ve vzpomínkovém, až nostalgickém tónu.

Roman Kozák, který moderoval celý večer, povyprávěl o keltském telegrafu, který se již taktéž stává tradiční jarní akcí. Hlavní organizátor a předseda pořádajícího sdružení Petr Čmerda pak promítl fotografie z předešlých pěti ročníků, a to od samotného příjezdu kamenů do města až po minuloroční koncert šamanského bubeníka Václava Kořínka (fotogalerii najdete zde). Na samotný závěr se na přání diváků promítl dokumentární film o stavbě volarského kromlechu, který natočil režisér Jan Maroušek.

Celý večer měli hosté možnost zdarma ochutnávat zajímavé čaje. Již pátým rokem je totiž součástí programu "Originellní čajírna" Jirky Včeláka a Jaroslava Debřičky. Oba pánové jsou zkušení čajovníci - Jaroslav Debřička je jedním ze spoluzakladatelů čajového velkoobchodu Amana (dnes již bývalý) a Jiří Včelák dlouhá léta provozoval prachatickou čajovnu U Hrušky. Pánové každým rokem připravují speciálně pro menhirový večer něco netradičního - už jsme mohli ochutnat čaj z upražených větviček jasanu, nebo třeba sibiřskou specialitu - čaj ze suché dri houby zvané Čaga (Rezavec šikmý), která mimo jiné roste také na Šumavě. Letošní ročník pak byl bylinkový. K vyzkoušení byly nálevy z Bukvice lékařské, Mateřídoušky a Světlíku lékařského - to vše samozřejmě s odborným komentářem.

Jako každý rok se po skončení oficiálního programu sešli přátelé a obdivovatelé přímo u kamenného kromlechu, aby zde vykonali obnovení slibu "strážců" volarských menhirů...

fotografie Miroslav Pecka, Jiří Plachý
06.08.2013 19:16:49
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one