Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Volarský kromlech (rondel)

volarský kromlechVolarský kromlech tvoří jedenáct kamenů. Nejvyšší, vizírová stéla, stojí uprostřed. Ostatní jsou osazeny do dvou protínajících se pentagramů. Rozmístění kamenů v kruhu není ani pravidelné ani náhodné. Kameny jsou situovány dle postavení slunce o letním a zimním slunovratu a při keltském svátku beltain.Volarský kromlech je koncipován zpola jako svatyně a zpola jako observatoř. Průměr kruhu je zhruba 6 metrů. Nejnižší kámen ční nad zem cca 60 cm a nejvyšší stéla měří 130 cm... (celý článek)
Kterak Volary k menhirům přišly

   Samotné menhiry pocházejí z bezejmenné náhorní plošiny v Krušných horách. Původně tvořily veliký soustředný rondel o několika desítkách kamenů. Ten však zanikl při scelování pastvin do větších celků, definitivně pak při stavbě silnice. Jsou ze světlé ruly s velkými bílými oky a jak bývalo u menhirů záhadným zvykem, jsou z kamene, který se v daném místě nevyskytuje; vždy byly na své místo dopraveny odjinud.

   Záchranný sběr provedl Ing. Pavel Polák z Prahy, který poté hledal vhodnou lokalitu, kde by mohly být menhiry znovu vztyčeny. Díky jeho vazbám na naše město se tak menhiry dostaly právě do Volar. Ovšem převoz by se neobešel bez přispění sponzorů a příznivců: velké poděkování tak patří Ing. Miroslavu Řežábkovi, jednateli Městských lesů Volary s r.o., a Ing. Zdeňku Kašparovi, podnikateli v obchodu dřevem. Ing. Polák ( geolog a chemik, skautský vedoucí a koordinátor zřizování cyklostezek, jakož i člověk, před nímž má příroda jen málo tajemství) byl zároveň tím, kdo stavbu volarského rondelu řídil.

Tisíciletá energie menhirů byla znovu zapojena do krajiny, tentokráte šumavské. Ať menhiry opět slouží geniu loci volarské kotliny i jejích obyvatel a návštěvníků! Nechť sílu menhirů čerpají nejen ti, kteří vědí, ale i všichni ti, kdo zatím jen tuší…

volarský kromlech - schéma

21.04.2013 21:06:19
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one