Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

VOLARSKÝ MINIPIVOVAR

Vaření první várky novodobého volarského piva začalo ve čtvrtek 1. srpna 2013 v hostinském minipivovaru, který je součástí obnoveného městského hotelu Bobík. Tradice vaření piva se tedy do našeho městečka vrátila zhruba po půl století... Vzhledem k tomu, že členové našeho sdružení se, coby zastupitelé města Volary, taktéž zasadili o to, aby v hotelu vznikl právě minipivovar, vzhledem k tomu, že jedním z cílů našeho sdružení je propagace Volar, a vzhledem k tomu, že naše městečko a okolí má po gastronomické stránce co nabídnout, zakládáme tuto novou kapitolku našeho webu. Bude nejenom o volarském pivu a pivovaru, ale také o tom, jak vlastně Volary chutnají...
jak chutnají volary 01a.jpg
jak chutnají volary 02a.jpg
jak chutnají volary 02.jpg
jak chutnají volary 03.jpg
Šumavské krajině mezi Boubínem a soutokem Teplé a Studené Vltavy vévodí Bobík - a to hned dvakrát. Jako nepřehlédnutelný horský vrchol s charakteristickou siluetou i coby moderní hotel téhož jména na volarském náměstí v sousedství kostela svaté Kateřiny. Kdysi tudy procházela solná Zlatá stezka, dnes znovuzrozený hotel leží na křižovatce cest, které míří k Lipenskému přehradnímu jezeru, do srdce Národního parku Šumava, k hornímu toku Vltavy či do sousedního Bavorska a blízkého Rakouska...

Městský hotel Bobík s.r.o.
Náměstí 325
38451 Volary

volary - hotel bobík 04.jpg
Vaříme živé pivo plzeňského typu, které jsme dali jméno GABRETUS. Toto pojmenování vychází ze slova Gabreta, což bylo keltské pojmenování Šumavy. 

Vlastní originální pivo Gabretus z restauračního pivovaru Městského hotelu Bobík ve Volarech je jedenáctistupňový světlý ležák plzeňského typu, spodně kvašený, vařený tradičním dekokčním způsobem a nefiltrovaný, tedy skutečné živé pivo. Vaříme také vlastní třináctistupňové tmavé pivo a příležitostně i várky speciálních piv.

Volarské pivo se vaří přímo před očima návštěvníků hotelové restaurace. Vaření každé várky trvá od slunce východu do slunce západu, přesně dvanáct hodin. Poté naše pivo deset dnů kvasí v kádích, přičemž rovněž tento proces mohou návštěvníci a hosté sledovat skrze sklo přímo z restaurace. Následně volarský Gabretus po dvacet osm dní a nocí zraje v nerezových tancích. 

Varny a celou technologii do Volar dodala česká firma Pivo Praha s r. o., která také vypracovala schéma originální receptury. K vaření volarského piva Gabretus užíváme místní šumavskou vodu z pramenů ve svazích Kamenáče a Sněžné, ležících východně od města. Chmel kupujeme výhradně žatecký, slad moravský.

Odpovědným sládkem volarského minipivovaru je Milan Maršálek z Plzně, který své profesionální zkušenosti nabyl mimo jiné v pivovarech Plzeňský Prazdroj a Gambrinus, vaření piva též vyučoval a v současnosti se podílí na rozjezdu minipivovarů v Čechách i zahraničí. Jeho pravou rukou je Vladimír Bajčík z Volar. (foto Jiří S. Plachý)
Gabretus Volary.jpg
Pivo se ve Volarech vařívalo už ve středověku, ale později museli volarští odebírat pivo z Drslavic a Prachatic. Opakované snahy 19. století o vlastní volarský pivovar narážely na nevůli vrchnostenských úřadů. K úspěchu nakročilo až dlouhé úsilí skupiny volarských měšťanů v sedmdesátých létech předminulého století. Volarský pivovar, oficiálně založený roku 1875, uvařil první pivo v létě 1879. Poté dvakrát výrazně expandoval a to vždy v souvislosti se železnicí. Poprvé po vystavění železnice do Volar v říjnu 1899, podruhé pak po dokončení sítě šumavských drah a jejich napojení do Bavorska v roce 1910.

Volarské pivo dominovalo nejen hostincům ve volarské kotlině, ale i ve stále širším okolí. Volarský pivovar přečkal i obě světové války, avšak bohužel neodolal plánovitému hospodářství a centralizaci ekonomiky socialistického Československa.

Na volarské pivo se vzpomínalo s nostalgií a obdivem; ústní tradice vykládala direktivní uzavření volarského pivovaru jako důsledek tlaku Prazdroje a Budvaru, jimž malý šumavský pivovar kvalitou svého piva překvapivě konkuroval. Lokální patrioti tak alespoň sbírali a uchovávali pivní láhve s nápisy Buergerliche Brauerai Wallern či Konsumverein Wallern.

V prvních svobodných volbách v roce 1990 se ve volebních programech takřka všech kandidátek objevily snahy obnovit provoz volarského pivovaru. Objekt však nebyl k mání a město po léta řešilo jiné problémy... (celý článek)
bajčík pivovar volary 01.jpg
pivovar volary 02.jpg
sládek - maršálek 01.jpg
sládek - maršálek 02.jpg
Sdružení U Nás ve spolupráci s městem Volary připravilo v minulých letech sérii propagačních letáků "Volarské pozoruhodnosti". Jedním z témat byla také regionální gastronomie. Vzhledem k tomu, že se otevírá městský hotel Bobík s minipivovarem, kde jedním z lákadel má být právě regionální kuchyně a vlastní pivo, pojďme si připomenut co všechno naše město a náš kraj nabízí… Věřím, že budeme moci každý rok text více a více rozšiřovat z tím, jak se bude nabídka regionálních potravin v našem okolí zvětšovat.

Volary, město šumavských chutí…

(text a foto Roman Kozák a Petr Čmerda)

Budou-li vám následující řádky připadat jako reklama volarských výrobců potravin výtečné kvality a jedinečné chuti, pak: ano, Volarsko se má čím pochlubit a následující potraviny a pochutiny spolu s jejich výrobci jsou skvělou vizitkou našeho města a regionu!

Volarsko je houbařským rájem, kde se houby nehledají, nýbrž rovnou sbírají. Totéž lze říci o borůvkách, malinách, brusinkách či mechovkách. Vedle toho vám ovšem Volarsko nabízí i biokvalitu regionálních gastronomických výrobků a specialit... 

V srpnu letošního roku byla po padesáti letech obnovena tradice volarského pivovarnictví alespoň v podobě malého hostinského pivovaru, který je součástí Městského hotelu Bobík. Pojďme si v několika příbězích z pera Romana Kozáka připomenout historii volarského piva. A začneme od začátku…
 
Kdy vlastně vznikl volarský pivovar?
text: Roman Kozák
 
Zcela první ročník Volarského pivobraní (červen 2006) se inspiroval filmem Postřižiny – Zejména díky vimperskému divadelnímu spolku Bouček jste v pivovarském parku mohli potkat lazebníka Bóďu, pana správce Francina, velitele hasičů, uřvanýho Pepina a samozřejmě několik krásných Maryš… Účastníky tohoto velmi pozdního odpoledne přivezl do Volar parní “Kafemlejnek” v rámci šumavského Léta s párou… foto PfC © 2006

volarské pivobraní 2006 - 10.jpg
volarské pivobraní 2006 - 03.jpg
volarské pivobraní 2006 - 11.jpg
P6241475.JPG
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one