Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Jak vlastně chutnají Volary

Sdružení U Nás ve spolupráci s městem Volary připravilo v minulých letech sérii propagačních letáků "Volarské pozoruhodnosti". Jedním z témat byla také regionální gastronomie. Vzhledem k tomu, že se otevírá městský hotel Bobík s minipivovarem, kde jedním z lákadel má být právě regionální kuchyně a vlastní pivo, pojďme si připomenut co všechno naše město a náš kraj nabízí… Věřím, že budeme moci každý rok text více a více rozšiřovat z tím, jak se bude nabídka regionálních potravin v našem okolí zvětšovat.

Volary, město šumavských chutí…

(text a foto Roman Kozák a Petr Čmerda)

Budou-li vám následující řádky připadat jako reklama volarských výrobců potravin výtečné kvality a jedinečné chuti, pak: ano, Volarsko se má čím pochlubit a následující potraviny a pochutiny spolu s jejich výrobci jsou skvělou vizitkou našeho města a regionu!

Volarsko je houbařským rájem, kde se houby nehledají, nýbrž rovnou sbírají. Totéž lze říci o borůvkách, malinách, brusinkách či mechovkách. Vedle toho vám ovšem Volarsko nabízí i biokvalitu regionálních gastronomických výrobků a specialit... 

jak chutnají volary 04.jpg
Slávu volarského pastvinářství a dobytkářství nese dnes Zefa, spol. s r. o. Tato zemědělská firma se specializuje na biochov hovězího dobytka na horských loukách v okolí Volar, jehož maso zpracovává na vlastních moderních jatkách v Brixově dvoře nad Volary. Špičkovými produkty firmy jsou desetikilogramové krabice s pěti druhy hovězího masa, dále pak sekaná, salámy a uzeniny. A koupíte tu, věřte nevěřte, i kraviny (neboli kravské kůže).

Mléčnou produkci vlastních stád, opět v biokvalitě, zpracovává mléčná farma Vlčí jámy rodiny Hošnových z Volar. Jejich jogurty, tvaroh, sýry a další mléčné výrobky jsou chuťově nezaměnitelné. A z etikety na velkém kole Boubínského sýra toká šumavský tetřev. Výrobky této firmy seženete ve Volarech například ve specializovaném obchůdku Weroneta, který nabízí zdravé a alternativní potraviny a kosmetiku (Náměstí 28, Volary).

Biofarma s penziónem, kde můžete sledovat chov zvířat a zpracování bioproduktů z bezprostřední blízkosti na vlastní oči, se nachází ve Slunečné. Majitel a provozovatel Ing. Pavel Štěpánek vyrábí vlastní máslo, sýry i tvaroh, a rád vás provede svým venkovským rájem s vyhlídkou na hraniční hvozdy a vody Lipenské přehrady.

Ve Volarech se také úspěšně včelaří. Zdejší organizace sdružuje desítky včelařů a například Jiří Musálek z volarské místní části Mlýny získal zlatou medaili Český med 2007 a stříbrnou medaili o rok později; oceněna byla pochopitelně kvalita jeho medu. Horské včelíny s šumavskými včelstvy se nacházejí nejen ve Volarech, ale i v přilehlém Vltavském luhu od Chlumu po Lenoru.

Volarský chléb si udržuje svou výbornou pověst již po desetiletí. Pekárna rodiny Chobodových nad kostelem peče tradiční kvalitní, poctivý a chutný volarský chléb, přičemž svůj sortiment obohacuje o speciality typu kořenového chleba.

Tradici legendami opředeného volarského piva z bývalého volarského měšťanského pivovaru připomíná volarská radnice příležitostnými várkami volarského ležáku… (nyní i pivem z vlastního pivovaru)

Originálním produktem města Volary je Volarská zlatá neboli hořká bylinná lihovina jedinečné receptury a nezaměnitelné chuti. Ochutnejte Volarskou zlatou, která je charakteristická svou vzácnou chutí spojující čirost vltavských vod, vůni volarských lučin a přítmí šumavských lesů. Proč právě Volarská zlatá? Mnohé napoví již její barva, leccos naznačí tradice Zlaté stezky spojující právě přes Volary české Pošumaví s bavorským Podunajím, a nemálo přidá náš pohled na volarskou přítomnost. Dost možná právě teď prožíváme zlaté časy, docela určitě se rádi setkáváme s lidmi, kteří mají zlaté srdce.

Volarská zlatá byla poprvé představena na Volarských slavnostech dřeva v srpnu roku 2008. Volarskou zlatou pro Město Volary vyrábí firma Fruko Schulz Jindřichův Hradec. Volarská zlatá je k dostání pouze na vybraných místech v městě Volary.
jak chutnají volary 07.jpg
jak chutnají volary 05.jpg
jak chutnají volary 06.jpg
28.08.2013 22:16:42
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one