Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540
chmel.jpg
V této sekci našeho webu vám nabídneme pár tipů v blízkosti Volar, která by znalec a milovník piva měl znát:

Je jaksi společensky přijatelné býti milovníkem dobrého vína, zkoumat jeho vlastnosti, ochutnávat a pronášet věty typu: inu, tuto odrůdu znám, roste na jižních svazích Chateau Burgundy, tento ročník se skutečně povedl…ach, ten dozvuk ovocných tříslovin mě uvádí v extázi… Takovýto zavilý sommelier není považován za vožungra, ale za “bohémského znalce božského nápoje”. Ovšem není zrovna in a společensky přijatelné býti pivařem. To vás totiž deklasuje do podoby uřvaného štamgasta Restaurace Na Růžku, který se startkou v ústech rozdává rozumy svým stejně nevábným kumpánům…

Přesto se časy mění. Lidé najednou zjišťují, že existují i jiná piva než ta “velkoeuro” vyrobená. Boom minipivovarů přináší (abych tak cimrmanovsky řekl) čerstvý vítr do našich hospod. Jsem rád, že se pivní kultura do našich zemí vrací, a že mít rád dobré pivo už tak úplně neznamená, že musíte být smrdutý vágus s cejchou. Já osobně mám pivo rád, ale musí to být skutečně pivo. A není třeba kvůli tomu vysedávat denně v restauraci a klopit do sebe desítky vodových desítek. A společně s dobrým pivem hledám také restaurace s vkusem a s dobrou obsluhou. Není bohužel zatím přímá úměra dobré pivo – dobrá hospoda.

A tak prosím neberte tuto mininabídku jako ukázku toho, že jako “kde jsme se všude s kolegou Kozákem vožrali”, ale jako kratičkou, zcela subjektivní, zprávu o stavu minipivovarů, hospod a hospůdek v našem blízkém okolí, kam se víceméně dá dojít po svých či na kole… :-)

Seriál pivní cesty pro vás připravují Roman Kozák & Petr Čmerda
kozák & čmerda.jpg
volarské pivní cesty 01.jpg
Spustíte-li se z Třístoličníku jižním směrem rovnou dolů, snadno se skutálíte do Riedelsbachu. Už dlouho zde hospodaří rod Sitterů. Pan Sitter se v pivě vyzná jako málokdo; vždyť se stal 1. oficiálním pivním sommelierem v Německu. Přirozeně si na svém ekobiogruntě zřídil minipivovar s pivními lázněmi, hotelem a originální pivní zahradou. Sitterovic rodina poctivě sedlačí už i na české straně Šumavy, ale na její silné domácí bavorské pivo stojí za to vydat se na špacírgang právě sem, do Riedelsbachu.

Více info ZDE
volarské pivní cesty 02.jpg
volarské pivní cesty 03.jpg
Klášterní pivovar Schlägl - jen kousek, kousíček chyběl k tomu, aby se horská lokálka z Lince přehoupla přes kopec a plnou parou zamířila do blízké Horní Plané. Proč se tak nestalo? Proč skončila v Aigenu, odkud je to do údolí Vltavy už jen skok? Možná se stavitelé tratě nechali zlákat pivem z přilehlého Schläglu. Do klášterního šenku je to totiž ještě blíž – a pivo je tu silné jak lokomotivní ojnice, opojné jako rovnoběžné dálky a jeho chuť se táhne jako kouř za podvečerním rychlíkem.

Další info na jejich webu: ZDE

Další Horno-Rakouské pivovary najdete např.ZDE
volarské pivní cesty 09.jpg
volarské pivní cesty 08.jpg
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one