Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Naozaj zlotý Trojbír (aneb nešumavský Trojbír speciál)

DSCF7329.JPG
Tři země - tři piva  - za jeden den - bez použití auta... Roman Kozák se tentokráte pokusil a trojbír speciál: polsko - slovensko - český.../ Adventní tmu hodlám pomocí odlesků půlitrů a zpěvu píp proměnit v ozaistné zloto dalšího Trojbíru. Po obligátní lázeňské snídani (kakao s rajčetem) vyrážím z Hranic za hranice nefiltrovaných dní. Ve stopách mamutích stád mířím Moravskou bránou do Polska. Expresy kategorie EuroCity se šumavskému InterLokálu sice nemohou rovnat, ale jsou zárukou pohodlné cesty; tudíž tuším, že mě tentokráte čekají obtíže jiného druhu... (celý článek
V Cieszyne jsem zanedlouho a s potěšením zjišťuji, že tu vaří pivo zámecké značky Brackie. Najít domácí lokál není těžké. Zloté, pravda, v peněžence nemám, ale Poláci přece vždy byli kšeftaři par excellence. Když mi v prvním lokále odmítnou vzít jak koruny, tak eura, zarazím se. Když se totéž opakuje v druhé piwnici, vyděsím se: Paňstwo už, kurwa, neweksluje?!? Nebo snad Poláci vědí něco víc? Mluvím po polski a trochu česky, pár slov německy a směju se hezky, ale zázrak se nekoná. Nezbude mi než jít do Kantora, to abych nešel kamsi zcela jinam… Za pár zlotých si pak konečně dopřeju výborné cieszynské, které tu nabízejí i ve variantě „mastne piwo“. Venku je taková zima, že mě zahřeje. 
trojbír speciál  R Kozák 03.JPG
Na Slovači jsem cobydup, avšak najít v Žilině výčep slovenského piva je úkol hodný partyzána. Běhám po městě jako Jánošík po zboji, lokálů něurekom, ale slovenský mok nikde; všude pouze český anebo čehúnský. Přitvrdím a pročesávám žilinské ulice, jako když gestapo slídilo po dr. Husákovi, leč rovněž marně. Hej, národovci, veď je to absurdné! Slovensko je sice samostatné, avšak podlehlo palebné přesile českých ležáckých tanků a je okupováno výčepními jednotkami českých pivovarů. Mor ho! Mám si snad na ulovení Zlatého Bažanta obstarat valašku? Opět mnou cloumá zima a rozčarování.    
 
Nachmelený chalan u mě somruje drobné, vraj „na pohárik“.  „Doveď mě ke slovenskému pivu,“ tasím motivační stimul, „a vypijeme si spolu!“ Spolupráce Made in Czechoslovakia zafunguje; mé devizy se s Pištovým know-how spojí u kiosku na autobusovém nádraží. Boha jeho: Šariš! Kdysi patok s nejhorší pověstí v republice se stává mou záchranou a kupodivu i pochutnáním. Selfie na to! Se soumrakem se vydávám dalším rychlovlakem přes Vlárský průsmyk na Valašsko do údolí Bečvy.
trojbír speciál  R Kozák 05.JPG
Radegast v nádražce je jen občerstvením před závěrečným stoupáním na Zbrašov.  V aragonitovém kraji hydrouhličitých kyselek se tu do sebe zapřou přerovský Zubr s litovelským Gustavem. Do toho, Frišťo, táhni! Tohle není jen tak nějaký výlet na Kokořín! A třináctistupňový silák, co porazil v Berlíně Schichtla, si hravě poradí i s oroseným turem. Frištenský na Hrad! Trojbír je dobyt i dopit a já dojetím málem uroním kroupu.

Zima je jak v psírně a tak večer zakončuji vítěznou parní lázní. Nazítří vše spoutá ledový příkrov a zdevastuje železniční a tramvajovou dopravu v celé síti na celé tři dny…

Roman Kozák, Volary - Hranice (na Moravě)

(PL-SK-CZ, 30. 11. 2014 - oddíl technických údajů: Hranice 08.37, Český Těšín 10.37 – 12.39, Žilina 13.38 – 15.32, Hranice 17.45, Teplice nad Bečvou 19.00 hod.)
trojbír speciál  R Kozák 06.JPG
trojbír speciál  R Kozák 02.JPG
08.02.2015 13:16:43
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one