Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

"Trojbír" v polobotkách (18. října 2014)

beer drift 08.jpg
Mondénní drift zadumanou Šumavou, v nedělním obleku s hedvábným kapesníkem v kapse saka, ano, i tak může vypadat náš drajbír čili pivní anabáze, jejímž cílem je dát si tři piva ve třech zemích během jediného dne a to bez použití auta.

Říjen se přehoupl do velkolepého barevného finále a my volíme elegantní polobotkovou verzi cesty, při níž se vypravíme z Volar do „města tří řek“, bavorského Pasova, a to vlakem. Zdánlivá lehkost pití se však z noblesního výletu rázem mění v dobrodružství. V předvečer cesty totiž vyhlašují strojvůdci německých drah stávku a do toho se náš bavorský kamarád chytá za hlavu: Mein Gott, vždyť váš rakouský cíl vůbec neleží v Rakousku; musíte špacírovat o deset kilometrů dál a za den se ten váš pivní blitzkrieg nedá stihnout! 

Nefiltrovaná zlatavá žluť březových hájů v Mrtvém luhu je orosena kapkami náležitě vychlazeného rána a pěnivá oblaka mlhy přetékají přes břehy Studené Vltavy. Autobusový most se pinktlich podle fárplánu vzklene z Najtálu do Waldkirchenu a šumavské kouzlo dosáhne i na koleje Ilztalbahnu: vlak této dopravní společnosti navzdory stávce jede!

Nevím, co je úžasnější: zda jízda pestrobarevným bavorským landšaftem anebo pompézní vjezd do osiřelého dražního dvora Passau Hauptbahnhof. Jsme jediný vlak široko daleko a tak výpravčí naši lokálku prominentně berou k prvnímu perónu.
 

celý článek ZDE

beer drift 01.jpg
Na křižovatce u bavorských lvů pak rozsekneme dilema, zda věřit zdejšímu rodákovi anebo svým plánům, vysněným z map jízdních řádů. Sorry, Michael, wirklich sorry – a po lávce Innsteg se přes vody majestátní alpské řeky vydáváme na její pravý břeh. Zbídačelé koleje pod námi patří granitové lokálce do Hauzenbergu, kterou parta nadšenců vykopává z nánosů loňské povodně. Projdeme dvěma hřbitovy, míříme přes Voglau k Inglingu, a naše napětí vrcholí: leží hranice do Rakous zde anebo opravdu až o tři hodiny cesty dál? Zrezlá závora zapadaná závějemi zetleného listí vzbuzuje zdání zamřelosti, avšak pro nás je příslibem – a cedule „Herzlich willkomen in Oberoesterreich!“ pak naším poledním rozhřešením. O deset metrů dál se vzpíná budova hospody, která nabízí stejky ze zeber, bizonů, lam i pštrosů a také grilované krokodýly nadívané hady. Uf, nám stačí dvě piva a ochotné studentky z Tchajwanu nás u toho i vyfotí! Zum Wohl, Michael!
beer drift 02.jpg
beer drift 03.jpg
beer drift 04.jpg
beer drift 05.jpg
Zvony pasovského dómu burácejí, slunce se opírá do bronzových korun buků a zpáteční cesta je rozkoší, při níž průvodčí Ilztalbahnu opět rozdává bonbóny. Jedeme až na konečnou do Freyungu. Zdejší nedělní odpoledne je zhmotněním míru horského maloměsta. Hledám filmový štáb s kamerami, ale ne, žádná reklama se zde nenatáčí; takhle holt naši bavorští sousedé běžně žijí. Hostinec zdejšího pivovaru Langbraeu zrovna zavírá a tak usedáme do zahrádky u kostela. Je problém najít volnou židli, freyungské pivo voní přátelskou pohodou, všichni uvolněně klábosí, usmívají se, a nebýt chladnoucího podvečera, seděl bych tam - donnerwetter! -ještě teď. Petr mě odvádí na nádraží ke spoji do Haidmuehle, kde přesedáme na vlak, a posléze - již po soumraku - stoupáme ku třetímu vrcholu našeho drajbíru...
beer drift 06.jpg
beer drift 07.jpg
V hotelu Bobík na volarském náměstí se potkáváme s přáteli, co zde vyhodnocují svůj bicyklovýlet na Knížecí Stolec. Stavíme se ke kotlům varny a milá servírka Lucka fotograficky dokumentuje závěr naší rakousko-bavorsko-české pouti. Echtovní volarský Gabretus je taková pěkná tečka za tím naším případem – a půllitr pelhřimovského Poutníka pro sichr na to!  Nazítří má přijít (nebo přijet?) první letošní sníh…
beer drift 09.jpg
03.11.2014 12:38:25
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one