Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Volarský sekáč – pravidla soutěže

P5222443.jpg

Pozor - zásadní změna pravidel: Závodí se s kosami maximálně do délky čepele 95 cm!

Hlavní soutěž bude jen pro kosy do max. délky 95 cm. Protože ale jsou mezi vámi tací, kteří si oblíbili dlouhé kosy (120 cm a výše), uděláme ještě po ukončení hlavní soutěže speciální soutěž, kdy se bude sekat velkými kosami. Takže ti z vás, kteří si chtějí zasoutěžit i velkými kosami, vemte si je s sebou. Myslím si, že to bude zajímavé obohacené sekáčského klání a zároveň v hlavní soutěži se daleko lépe ukáže, kdo je nejlepším sekáčem při sekání kosami srovnatelné velikosti.


Pravidla jsou orientační. Velikost polí a další případné odchylky se řeší operativně každý rok dle momentálních podmínek jako je počasí, stav louky apod.
(Pravidla aktualizována dne 23. 6. 2020)
* * *

1.Rozhoduje tříčlenná porota, dva z rozhodčích jsou časoměřiči, jeden je určen jako hlavní rozhodčí.

2.Soutěžní kategorie: Muži 
                                   Ženy 
                                  

3.Soutěžní pole je vymezené posekanými a vyhrabanými pásy okolo. Každé pole má přidělené číslo. Vstup na soutěžní pole má povolený pouze závodník, který si ho vylosoval. Organizátoři jsou povinni zamezit vstupu diváků na nepokosené soutěžní pole. Soutěžní pole se před vlastním závodem losují, aby byla zaručena objektivita soutěže. Muži do 60 let sekají pole o výměře 7x7 m, muži nad 60 let sekají pole o výměře 7x7 metrů, ženy obou kategorií pole o výměře 4x4 m a děti pole o výměře 3x3 metry. Pole se sekají tak, aby mezi závodníky bylo vždy jedno pole volné a nemohlo tak dojít ke vzájemnému kontaktu závodníků.  Pořadí závodníků určí organizátoři podle toho, jaká soutěžní pole si závodníci vylosovali. Po rozlosování má každý závodník právo přeměřit si vylosovaný čtverec, pokud má pochyby o jeho velikosti. Hlavní rozhodčí určí časový limit, po který mohou závodníci svého práva na přeměření využít, na pozdější reklamace se nebere zřetel.

4. Rozhodčí před soutěží vyseče referenční čtverec, který bude po celou soutěž sloužit jako vzor kvality pokosu. V případě jakýchkoliv pochyb nebo eventuálních reklamací se hodnocené pole bude srovnávat s tímto čtvercem.

5.Sekat a měřit čas se začíná na povel rozhodčího: Připravit - Pozor – Start. Každý závodník má právo sekat způsobem, na jaký je zvyklý, může sekat po řádcích, nebo dookola. Časoměřiči zastaví stopky ve chvíli, kdy závodníci pokosí všechnu trávu a buď zakřičí konec nebo zdvihnou ruku. Nikdo neodhazuje kosu, aby neohrozil rozhodčí nebo diváky. Tento základní čas veřejně vyhlásí a stopky vynulují. Následuje odhrabání pokosené trávy a rozhodčí zkontrolují kvalitu sekání.  Jimi určené nedosečky (trčící trsy trávy) začne závodník sekat opět na povel: Připravený – Start. Přitom se opět spustí časomíra a zastaví až tehdy, když soutěžící posíkne poslední určená stébla trávy. Čas opravy rozhodčí veřejně vyhlásí. Pokud by bylo více než 50% plochy posečené tak, že by ji bylo nutné posekat znovu, aby se docílilo požadované kvality pokosu, řešila by se celá věc jednorázovou penalizací. Tím bychom se vyhnuli neúměrnému prodloužení soutěže a zbytečnému vyčerpávání závodníků. Penále by bylo jednotné ve výši 6 minut pro muže a 2 minuty pro ženy.

6.Pokud jsou v soutěžním poli překážky, jako např. krtiny, kameny, kusy dřeva, kovu aj., které ztupí ostří kosy a závodník musí kosu nabrousit, rozhodčí mu mohou přidělit bonus na ostření ve výši 15 sekund.

7.V případě poškození kosy (zlomení kosy nebo kosiště, ohnutí kosy) má závodník právo na opravný závod. Organizátoři mu přidělí nové soutěžní pole a soutěží hned po posledním vylosovaném závodníkovi.

8.Při shodě výsledného času se vítězem stává starší sekáč.

9.Výsledný čas porota stanoví tak, že k základnímu času připočítá dvojnásobek času opravy a odpočítá bonus za ostření.

10. Pokud začne soutěžící sekat, všechny úpravy na kose si musí dělat sám (tj. broušení, doklepávání klínku atd). Jedinou výjimkou je dětská kategorie, kde děti mohou o pomoc požádat někoho z dospělých.  
 

Volarský víceboj vyhlašujeme nepravidelně v rámci doprovodného programu "Slavnost starých řemesel" 

* * *

Závodník si stoupne na start, před sebou má položený párek nejšláků a pytel s 25 kg obilí.. Na povel „Start“ si obuje nejšláky a hodí si pytel na ramena a běží s ním na vzdálenost sedmnácti sáhů. Pokud mu nejšlák spadne, musí se pro něj vrátit, obout a běžet v něm dál. Po uběhnutí shodí pytel z ramen a na koze čeká položené dřevěné poleno, z kterého uřízne ruční pilou tenký špalík. Po přeříznutí na něj čeká kolečko a hromada kamenů. Kameny nahází do kolečka (všechny) a s kolečkem ujede vzdálenost sedmnácti sáhů ke startu. Pokud po cestě vytrousí kamen, musí se pro něj vrátit a dát ho do kolečka.

Porota bedlivě dohlíží na plnění pravidel, pokud by někdo nebyl ochoten sebrat vytrousené kameny, nebo si obout vyzutý nejšlák, bude bez milosti diskvalifikován. Za čárou startu nechá kolečko stát.

Závěrečnou disciplínou je hod kamenem na cíl. Háže se na vzdálenost tři a půl sáhu. Kamenů bude celkem šest, terčem budou tři plechovky od barvy na trámku. Zasažený cíl je jen tehdy, pokud kamen srazí plechovku na zem. Pokud někdo vyčerpá všechny hody a jedna nebo více plechovek stojí na trámku, podle počtu nezasažených plechovek uběhne počet trestných kol. Jedna plechovka=jedno kolo. Po proběhnutí cílem se změří výsledný čas. Vyhrává borec s nejkratším časem. Celý závod, včetně hodu kamenem musí být absolvován s nejšláky na nohou.

 (Pro neznalé, jeden staročeský sáh je 1,793 metrů, nejšláky, nebo také mejšláky, jsou takové ty pantofle, kdy spodek je ze dřeva a horní páska z kůže – prostě vzdušná verze dřeváků...)

volarský víceboj 01.jpg
volarský víceboj 03.jpg
volarský víceboj 04.jpg
volarský víceboj 02.jpg
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one