Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540
sekáč 2010.jpg

voarský sekáč 2010    Druhý červencový víkend bude v šumavských Volarech opět patřit mistrům v kosení trávy.

 

    Občanské sdružení U Nás ve spolupráci se sdružením Ekocentrum a za podpory měst Volary a bavorského Perlesreutu pořádá 10.7. 2010 již 2.ročník závodu v tradičním kosení trávy „Volarský sekáč“. Soutěžit se bude opět ve dvou kategoriích – muži budou kosit čtverec o rozměrech 10x10 metrů, ženy se poperou s polem poloviční velikosti.

 

    Nebude samozřejmě chybět závěrečný exhibiční zápas mezi strojem a lidskou rukou. Soutěžící budou mít možnost vyzvat na souboj našeho “Křovinátora” a zkusit si, zda dokážou tohoto “brutálního křováka”, který jedním tahem svého motorového pomocníka dokáže posíct pruh o šířce tří  metrů,  přemoci pouhou silou svých svalů a dobrou myslí... (celý článek)

V sobotu 10.7. 2010 proběhl druhý ročník soutěže v tradičním kosení trávy "Volarský sekáč - Jarmark starých řemesel". Na Maxových loukách se tentokrát sešlo skoro třicet závodníků a to od nejstaršího 75 let starého Georga Zaglauera z Perlesreutu po nejmladší sedmiletá dítka, která soutěžila v nově vyhlášené kategorii sekáč - junior na na čtverci 2x2 metry.

Díky podpoře z fondů Evropské unie bylo možné pozvat také zahraniční hosty. Na organizaci soutěže se podílelo bavorské městečko Perlesreut, odkud doputovalo dvanáct borců v čele s hlanvím organizátorem Perlesreutského Schmalzlerfestu Mgr. Manfredem Nigglem. Kvalitu závodu výrazně zvedla výprava ze slovenského Horehronia v čele s Lukášem Janoškou, hlavou Slovenského koseckého spolku... (celý článek a výsledky)

Vítězem v mužské kategorii se stal loňský mistr Slovenska L'ubomír Košút z Klina ve velmi kvalitním čase 04:39 minut. Druhé místo obsadil šestašedesátiletý borec Ján Štajer z Hruštína na Slovensku v čase 05:16 minut. Šumavské barvy zachránil David Vostrovský z Milešic, který se s časem 05:20 minut stal rovnoceným partnerem slovenských borců.

Ženskou kategorii taktéž opanovaly Slovenky. Čtverec 5x5 metrů zvládla vítězska Emília Šeligová z Hruštína za 01:56 minut.

Divácky nejatraktivnější se nakonec stala kategorie sekáč - junior. Sedmiletá Amija Vostrovská z Milešic si svou urputnou snahou vyhrát získala srdce všech přihlížejících a s přehledem porazila volarské bratry Musálkovi v čase 01:07 minut.

Novinkou letošniho ročníku byl šumavský víceboj, který zpestřil pozdní odpoledne. Závodníci se utkali v tradičních dovednostech, které potřeboval a dodnes jistě potřebuje, každý dobrý šumavák - nošení pytle obilí, řezání dřeva a v převážení kamení a to vše v tradiční šumavské obuvi - dřevákách.

VÝSLEDKY JEDNOTLIVÝCH KATEGORIÍ:

Kategorie Muži (čtverec 10x10 m):

1. L'ubomír Košút, Klin, Slovensko, 55 let,  čas. 4:39 min.
2. Ján  Štajer, Hruštín, Slovensko, 66 let, čas 5:16
3. David Vostrovský, Milešice, Volary, ČR, 36 let, čas 5:20

Kategorie Ženy (čtverec 5x5 m):

1. Emília Šeligová, Hruštín, Slovensko, 48 let, čas 1:56
2. Jana Košútová, Klin, Slovensko, 26 let, čas 2:13
3. Marie Svatošová, Prachatice, ČR, 64 let, čas 3:12

Kategorie Děti (čtverec 2x2 m):

1. Amija Vostrovská, Milešice, Volary, ČR, 7 let, čas 1:07
2. Jiří Musálek ml., Volary, ČR, 9 let, čas 1:25
3. Jaroslav Musálek, Volary, ČR, 7 let, čas 1:35

ŠUMAVSKÝ VÍCEBOJ – výsledky:

Kategorie Muži:

1. Lukáš Jánoška, Pohorelá, Slovensko, čas 0:39:32 min.
2. Ján Štajer, Hruštín, Slovensko, čas 0:45:51
3. Alexander Pacer, Bratislava, Slovensko, čas 0:46:32

Kategorie Ženy:

1. Emília Šeligová, Hruštín, Slovensko, čas 0:53:07
2. Drahomíra Pešková, Volary, ČR, čas 0:54:57
3. Jana Košútová, Klin, Slovensko, čas 1:08:45

Kategorie Děti:

1. Štěpán Plučar, ČR, čas 0:22:77
2. Jiří Musálek ml., Volary, ČR, čas 0:34:64
3. Monika Neumannová, Volary, ČR, čas 1:12:89

celou fotogalerii ročníku 2010 najdete ZDE

DSCF0854.jpg
DSCF0978.jpg
P1150102.jpg
DSC_0507.jpg

Přítomnost zahraničních hostů byla tím, co změnilo tvář sekáčské soutěže. „V loňském roce jsme se účastnili soutěže ve šňupání tabáku v bavorském Perlesreutu. Byla to velice příjemná záležitost a velice vhodný začátek širší spolupráce. Pozvali jsme tedy perlesreutské sekáče a za týden jedeme zas k nim na šňupání. Domluvili jsme se na další spolupráci a navázali velice přátelské vztahy. Z tohoto pohledu byla úspěšnost sekáče stoprocentní,“ prozradil, v čem spočíval hlavní posun v soutěži, Petr Čmerda z pořadatelského sdružení U nás. Vzhledem k tomu, že mezinárodní rozsah akce, kdy je třeba zabezpečit určité standardy, byl nad finanční možnosti sdružení, požádali o podporu z kasy Evropské unie a se svou žádostí uspěli. Jak však bylo řečeno, nebylo Bavorsko jediným zahraničním účastníkem.

„Přijel výkvět slovenské kosecké elity v čele s několikanásobným vítězem Slovenského koseckého poháru v kategorii muži do 60 let L’ubomírem  Košútem a několikanásobnou vítězkou v kategorii žen Milkou Šeligovou. Jako aktivní závodník přijel i Lukáš Janoška, hlava Slovenského koseckého spolku, který sdružuje všechny slovenské sekáče. L’ubomír Košút je i držitelem slovenských rekordů v sekání, jeho loňský výkon při závodě ve Veĺkém Šariši, kdy dosáhl čas 1 minuta a 15 vteřin na 50 m2, je opravdu úctyhodný,“ představil druhý zahraniční tým Petr Čmerda. Na Slovensko ostatně putovala drtivá většina cen.

„Slováci vyhráli jak v mužské, tak v ženské kategorii. U nás pak zůstalo prvenství v juniorech, už vzhledem k tomu, že zde žádného zástupce neměli. Navíc s jasnou převahou vyhráli i ve víceboji, který byl jakýmsi zpestřením sekáčských slavností,“ prozradil výsledky i další část programu Petr Čmerda. Odpoledne totiž mimo jiné proběhl víceboj s netradičními disciplínami jako je běh s pytlem obilí, řezání dříví, hod kamenem či vození kamene v kolečku. A to vše v tradičních šumavských dřevácích.

celý článek: Jaroslav Pulkrábek/Deník Prachaticka

celou fotogalerii Volarský sekáč 2010 najdete: ZDE
DSCF0996.jpg
DSCF0978.jpg
sekač (24).jpg
sekač (25).jpg

Letošní exhibiční souboj stroje a člověka přinesl překvapivý výsledek. Vítěz Volarského sekáče a několikanásobný mistr Slovenska Ľubomír Košut pokořil našeho Křovinátora. Na pruhu 20 x 3 metry zvítězil zhruba o jeden metr. Nutno dodat, že použil kosu širokou 120 centimetrů, takže dokázal třímetrový pruh posíct na jeden nápřah stejně jako náš zuřivý ing. Martin Janda se svou Husquarnou.

Toto je samozřejmě výzva do dalších ročníků. Náš zdrcený "křovák" přemýšlí momentálně o nákupu nového, výkonějšího stroje a vy máte rok na to, natrénovat dokonalou techniku a znovu se pokusit poslat Křovinátora so starého šrotu...

celou fotogalerii najdete ZDE

sekač (5).JPG
sekač (9).JPG
sekač (19).JPG
sekač (1).JPG

VOLARY - 12. července 2010 - 12:02 - Letošní soutěž o nejlepšího sekáče ve Volarech dostala mezinárodní punc, když přijeli poměřit síly sekáči ze Slovenska a z bavorského Perlesreutu. Volarské občanské sdružení U Nás, Ekocentrum Volary, Město Volary a Město Perlesreut společně pořádaly tuto akci v sobotu 10. července a dostaly na ni grant Evropské Unie. Celé PrachatickoNews / Text a foto: Ladislav Beran

Závodu se v letošním roce kromě plejády vynikajících českých sekáčů zúčastní i výkvět slovenské kosecké elity v čele s několikanásobným vítězem Slovenského koseckého poháru v kategorii muži do 60 let L'ubomírem Košútem a několikanásobnou vítězkou v kategorii žen Milkou Šeligovou. Jako aktivní závodník by měl přijet i Lukáš Janoška, hlava Slovenského koseckého spolku, který sdružuje všechny slovenské sekáče. L'ubomír Košút je i držitelem slovenských rekordů v sekání, jeho loňský výkon při závodě ve Veĺkém Šariši, kdy dosáhl čas 1, 15 min. na 50 m2, je opravdu úctyhodný.
 
Při závodu prý nerozhoduje technika ani fyzická síla. "Hlavní je připravená a dobře naklepaná kosa," vysvětlil mistr Slovenska 2009 Ľubomír Košut...
Dva nejlepší sekáči loňského ročníku, pánové František Šmolík a Miroslav Šobr, budou letos zájemcům o ruční sekání předvádět klepání kosy, pomohou kosy seřídit a ukáží správné techniky sečení. Jsou připraveni mezi vlastním soutěžením naklepat zájemcům z řad diváků jejich kosy. Všechny tyto služby budou provádět zadarmo. Požádali jsme je o to, aby diváci měli možnost vidět všchny činnosti, nutné k správnému používání kosy, od opravdu špičkových sekáčů.
 
"S dobře naklepanou kosou je relativně schopen posíct i ten, kdo sekat neumí," vysvětluje Miroslav Šobr.
 
Hlavním účelem celé naší soutěže je renesance ručního sečení a návrat kos do běžné výbavy českých domácností.
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one