Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540
Volarský sekáč 2011.jpg

Ekocentrum Volary a Občanské sdružení U Nás Volary

ve spolupráci s Městem Volary a Městem Perlesreut

 

Vás srdečně zve na 3. ročník závodu v tradičním ručním kosení

 

Volarský sekáč

(Mähfest und altes Handwerk)

09. 7. 2010 od 9.00 na Maxových loukách (ul. Mlýnská vedle plaveckého bazénu)
registrace závodníků od 8.00 hod

závodí se v kategorii muži, ženy a děti


Závěrečná exhibice: vítěz mužské kategorie proti „Křovinátorovi“
souboj ruční práce a stroje...

odpoledne "Šumavský víceboj"

neboli Slavnost starých řemesel 
(řezání dříví, hod kamenem na cíl a další dovednosti, bez kterých se pravý Šumavák neobejde)

Umíte kosit? Chcete změřit své síly s ostatními borci? Chcete se zúčastnit šumavského víceboje? Přihlášky zájemců do soutěže na tel: 723143299 nebo
napište na mail: info@knihystehlik.eu

Srdečně zveme všechny příznivce ručního kosení

V sobotu 9.7. 2011se na Maxových loukách uskutečnil třetí ročník závodu v tradičním kosení trávy - Volarský sekáč. Soutěž v kosení se ve Volarech konala poprvé již před pár lety. Tenkrát se jmenovala "Bejvávali na Šumavě sekáči". S obnovením soutěží přišel před třemi lety David Vostrovský z Milešic se Šumavským pohárem. Volarský sekáč měl být původně jeho součástí, ale nakonec se organizátoři rozhodli uspořádat soutěž samostatně.
 
Zatímco poprvé se i díky špatnému počasí zůčastnilo pouze osm soutěžících, loni již kosilo 18 mužů, 5 žen a 3 děti. Přijela elita slovenské kosecké ligy a partneři z Perlesreutu a závod tak získal mezinárodní rozměr. Letos se sešlo celkem 24 kosáků - 17 můžů, 4 ženy a 3 děti. Počasí bylo téměř ideální, ovšem jeho rozmary nás připravily o slovenské účastníky, kteří vyrazili kosit své vlastní louky... (výsledky soutěže najdete zde)

3. ročník závodu v tradičním ručním kosení Volarský sekáč (Mähfest und altes Handwerk)...
celou fotogalerii najdete ZDE

P1180431.jpg
P1180401.jpg
DSCF1892.jpg
P1180412.jpg

Raritou letošního Volarského sekáče se stal závodník Marek Drvota. Rozhodl se totiž, že závod absolvuje v "pražském kroji".

"Minulý rok se mi velmi líbili kroje slovenských a moravských závodníků a tak jsem přemýšlel, co bych si tak letos mohl obléct já. A protože jsem z Prahy a protože naším "krojem" je v největší míře právě oblek s kravatou, bylo rozhodnuto" komentuje své rozhodnutí Marek. "Ve třicetistupňovém vedru se ale z obleku stal skafandr a tak jsem měl skoro problém závod dokončit. Jedenáctá příčka je tak pro mě vlastně vítězstvím. Přemýšlím, že příští rok se nechám na louku dovézt limuzínou..." dodává se smíchem náš pražský závodník.

Po minuloroční prohře se slovenským borcem se náš travní démon stáhnul v těžkých depresích zcela do ústraní. Celý podzim strávil tréninkem na podhorských lukách. Odolával silným větrům tramontane v Pyrenejích, zoceloval svou kondičku v chladných Himalajích jako nosič horolezecké výstroje, kosil vysokou trávu jihoamerických pamp aby se nakonec na celou zimu stáhnul do šumavských lesů, kde meditoval, prováděl očistné rituály initi a kalil v ohních ocel nožů svých křovinátorů. Zda tato iniciační cesta přinese, krom zelených vlasů, i kýžený výkon nám měla ukázat letošní exhibice.

Možnost změřit své síly s Křovinátorem získal letošní vítěz mužské kategorie Miroslav Šobr. Borci se utkali opět na ploše 20 x 3 metry. Lítý křovák se na svůj pruh vrhl s takovým křikem, že publikum chvíli váhalo, zda mu jeho stroj náhodou místo sečení neprobíjí. Když pak celý roztřesený skončil svůj návrat na výsluní, byl podroben kontrole antidopingovou komisí a jeho stroj byl odeslán na expertízu, zda přeci jen nevysílá do těla svého majitele nedovolené posilující impulsy. Vše bylo shledáno bez závad.

Výkon Křovinátora byl tedy nakonec uznán, ovšem organizátoři obdrželi protest od představitelů města Volary, zda by se neměl pruh zúžit o metr, aby hendikep pro kosu nebyl tak veliký. O této variantě budeme do příštího roku uvažovat a je tak možné, že náš démon opět upadne do depresí... :-)

Vážení přátelé, milí sekáči a sekandy, rok se překulil jako nic a je tu třetí ročník Volarského sekáče. Věříme a doufáme, že jste nám zachovali přízeň a doufáme, že nám bude přát i počasí.

Soutěž se bude konat jako v předchozích letech na Maxových loukách, tentokrát oproti loňsku se nebudou sekat otavy, ale sena. Když jsme uvažovali, že posekáme, byla tráva ještě malá a dlouhodobá předpověď hlásila sucha. Načež začalo pršet a doteď vlastně nepřestalo. Pro ty z Vás, kteří se zúčastnili prvího ročníku to ale nebude žádné překvapení, protože předloni bylo počasí podobné a také se sekala sena...

Součástí celé akce bude malý farmářský a řemeslný trh

Umíte kosit? Chcete změřit své síly s ostatními borci? Chcete se zúčastnit šumavského víceboje? Vítáme každého, kdo má chuť si užít dobrou zábavu při ručním kosení nebo při předvádění tradičních venkovských dovedností.

Přihlášky zájemců do soutěže na tel: 723 143 299 nebo napište na mail: info@knihystehlik.eu . Veškeré informace tamtéž.

Srdečně zveme všechny příznivce ručního kosení a dobré zábavy

Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one