Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540
Od rána už dnes točil se na Jírovce a hustou trávu kosil - řad po řadu… Slunce k  polednímu smlsalo všechnu rosu na louce, obě kosy už ztupil, nešlo to víc. Cimbura přestal sekati a popadl vidle. Vidlemi rozmetával husté řady čerstvě pokosené trávy - vidlemi rozhazoval i kopky, jež stály tu již od včerejška. Všichni ostatní tu práci konali hráběmi - jen hospodář vidlemi - nebo v celých Staších nikdo neudělal tak silných hrabí - aby vydržely, když se o ně Cimbura opře... 

   Jindřich Šimon Baar: Jan Cimbura
volarský sekáč 2013.jpg

Ekocentrum Volary a Občanské sdružení U Nás Volary

ve spolupráci s Městem Volary 

 

Vás srdečně zve na 5. ročník závodu v tradičním ručním kosení

 

Volarský sekáč

(Mähfest und altes Handwerk)

13. 7. 2013 od 9.00 na Maxových loukách (ul. Mlýnská vedle plaveckého bazénu)
registrace závodníků od 8.00 hod

závodí se v kategorii muži (do 60-ti a nad 60 let), ženy (do 60-ti a nad 60 let) a junioři


Závěrečná exhibice: vítěz mužské kategorie proti „Křovinátorovi"
souboj ruční práce a stroje...


Umíte kosit? Chcete změřit své síly s ostatními borci? Chcete se zúčastnit šumavského víceboje? Přihlášky zájemců do soutěže na tel: 723143299 nebo
 napište na mail:info@knihystehlik.eu

Srdečně zveme všechny příznivce ručního kosení

Nezdá se to ani možné, ale letos se konal už pátý ročník Volarského sekáče - soutěže v tradičním ručním kosení. Počasí slibovalo nádherný den a nezůstalo jen u slibů. Už dopředu bylo jasné, že účast by mohla být letos rekordní, ale skutečnost ještě překročila naše očekávání. Když se na silničce směrem od města blížil malý autobus, tipovali jsme to nejprve na zbloudilé japonské turisty. Až když zastavil a otevřely se zadní dveře, za kterými ležela hromada kos, pochopili jsme, že přijely téměř celé Bernartice. Loňský vítěz Sekáče a náš volarský reprezentant Jirka Musálek porazil na závodech v Bernarticích všechny jejich borce, takže výkvět obce mu to k nám přijel oplatit. Když jsem zaregistroval posledního závodníka, číslo se zastavilo na 37 sekáčích (samozřejmě ve všech kategoriích). Po přivítání všech účastníků a hostů jsme zahájili letošní ročník Modlitbou sekáče, která měla ve Volarech svoji premiéru... (přečíst celý článek)
3541280x853.jpg
Maxovo louky na kraji Volar hostili v sobotu 13. července již pátý ročník Volarského sekáče. Vzhledem k pomalému nástupu léta se však tentokrát kosy nezakously do otav, ale čekaly je první sena. To byl i důvod, proč se zmenšily soutěžní plochy u kategorií muži a ženy. Přestože slovenský tým se letos omezil pouze na jednoho závodníka, díky delegaci z Bernartic se počet soutěžím přiblížil k rekordní čtyřicítce a enormní byl i zájem médií. Tradičně byly obsazeny všechny kategorie obou pohlaví od té dětské po tu dědskou (i babskou).

(JP)
foto Miroslav Pecka

Výsledky: (viz)
DSD_0097_DxO_tn.jpg
Má-li někdo chuť, čas a sílu - může "pokosit" naše fotogalerie... Letos se na louce krom sekáčů sešla také velká parta fotografů a médií... Asi bych letošnímu ročníku dal podtitul "nejmediálnější"... :-) Velká reportáž v časopise "Venkov a styl" vyjde až příští rok v letním speciálu, takže do té doby máte možnost se rochnit v objemném fotomateriálu - případně si počkat na videoreportáž JVPtv studia... :-)

  • Foto Petr ČmerdaZDE
  • Foto Jaroslav Pulkrábek / PT Deník - ZDE
  • Foto Jan KlainZDE
  • Foto Miroslav PeckaZDE
  • Foto Ivo RolčíkZDE
  • Foto Jiří S. Plachý -  ZDE
3561280x853.jpg
2901280x850.jpg
3821280x853.jpg
3711280x853.jpg
P7131330.jpg
P7131164.jpg
P7131169.jpg
P7131287.jpg
P7131278.jpg
V sobotu 13. 7. 2013 se uskutečnil již pátý ročník soutěže v tradičním kosení trávy Volarský sekáč... Minulý rok jsme v rámci tohoto setkání vyhlašovali také fotosoutěž "Volarský fotosekáč", ovšem našli se jen dva odvážlivci, kteří se téma "kosení louky" pokusili podat originálně a myslím, že se jim to vcelku povedlo. Letos se na "place" sešlo fotografů daleko více a je pro nás vskutku inspirativní si prohlédnout, jak naše soutěž vypadá okem někoho nezainteresovaného. V této fotogalerii vám představujeme opravdu povedené snímky Jana Kleina ze Lhenic...
P7131224.jpg
P7131276.jpg
P7131295.jpg
P7131309.jpg
Volarský sekáč - křovinátor 01.jpg
Letošní závod muže proti stroji mohl být velmi dramatický. Vítěz hlavní kategorie "muži do 60 let" Jiří Musálek si totiž na tento exhibiční souboj pořídil kosu dlouhou 135 cm a byl tak schopen pokosit pruh široký tři metry na jeden "zátah" - soutěžní pole pro tuto exhibici má 3 x 15 metrů. Prozatím zcela regulérně dokázal porazit Křovinátora pouze L'ubomír Košút ze Slovenska. Minulý rok totiž organizátoři povolili Jiřímu Musálkovi, aby mu pomohli jeho dva synové a šlo tedy de facto o malinko neregulérní souboj tří mužů proti jednomu stroji…

Jirka Musálek má letos vynikající formu - vyhráj již několik závodů po celém Česku a poslední vítězství si přivezl i ze Slovenska, a tak byli všichni zvědaví, zda porazí i našeho "travního démona". Jenomže toho zradila technika. Chvilku po startu se mu do kotouče zamotala dlouhá tráva a povolil se stahovací šroub. Tuto technickou závadu už nestihl odstranit a Jiří Musálek si v poklidu "vysekal" další vítězství, které ho však - pochopitelně - neuspokojilo.

Dalo by se říci, že souboj člověka proti stroji bude jednoznačný, ale jak nám každý ročník ukazuje - není tomu tak. Jiřímu nezbývá, než se příští rok znovu pokusit vyhrát Volarského sekáče a znovu s Křovinátorem zkřížit zbraně. Jestli se jeho forma bude zlepšovat tak, jako doposud, myslím, že má náš "luční troll" nad čím přemýšlet…

* * *

Volarský sekáč 2013 byl podpořen z fondů "CHANCE IN NATURE - LOCAL ACTION GROUP"

Místní akční skupina CHANCE IN NAURE - LOCAL ACTION GROUP je sdružení podnikatelů, neziskových organizací a veřejného sektoru působí v Jihočeském kraji - na území Prachaticka, Strakonicka, Vimperska a Volarska od roku 2004. Cílem sdružení je maximální využití potenciálu území a zajištění trvale udržitelného rozvoje s ohledem na ekologické principy.

Volarský sekáč - křovinátor 03.jpg
Volarský sekáč - křovinátor 04.jpg
Volarský sekáč - křovinátor 05.jpg
Volarský sekáč - křovinátor 08.jpg
V sobotu 13. 7. 2013 se ve Volarech uskuteční už 5. ročník soutěže v tradičním ručním kosení Volarský sekáč. Samotná soutěž začne v 9.00 na Maxových loukách za plaveckým bazénem, registrace závodníků bude tamtéž od 8.00. Závodí se v kategorii muži do 60 let, muži nad 60 let, ženy do 60 let, ženy nad 60 let a děti. Soutěž začnou ženy a děti, aby využily rosy, po nich budou soutěžit muži.

Letos budeme sekat poloviční pole…

Vzhledem k letošnímu vývoji počasí se budou sekat sena a sekání bude obtížnější. Proto muži obou kategorií budou sekat čtverec 7×7 metrů, ženy obou kategorií a děti 3×3 metry. Většina medailistů uplynulých čtyř ročníků přislíbila svoji účast. Čekáme účast zhruba 30 závodníků ve všech kategoriích.

Křovinátor si již brousí stroj…

Na závěr proběhne souboj, ve kterém se našemu volarskému Křovinátorovi postaví vítěz kategorie Muži do 60 let. Součástí závodu bude i malý trh místních řemeslníků a prodejců. Občerstvení pro účastníky i návštěvníky bude zajištěno. Závod se uskuteční za každého počasí.

Za tým organizátorů Vás srdečně zve Ivo Stehlík

Chcete-li si s námi zasoutěžit ozvěte se na : info(zavináč)knihystehlik.eu nebo na tel. 723143299
P1090879.jpg
P1090954.jpg
volarský sekáč 2013 - plakát.jpg
Přípravy na Volarského sekáče 2013, který se bude konat 13.7. 2013 jsou v plném proudu... Podrobné informace budeme postupně zveřejňovat. (ilustrace © Kuba Ráqos)
Volarský sekáč... 01.jpg
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one