Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Na sekání sena vyšel tatínek brzy ráno za rosy, kdy prý se nejlépe seká, nás dětí byla povinnost ještě před vyučováním donésti na luka tatínkovi a tomu, kdo mu pomáhal (často dědeček Trögler), džbán kávy a krajíc chleba. K deváté hodině šla matka neb my děti, měly-li jsme volno, řady sena rozhazovat po louce. K jedenácté hodině jsme již oschlé seno hráběmi obraceli, po obědě pak ještě jednou a k večeru dávali do kupek. Tyto práce nám bývaly radostí.

Čeněk Trögler: Paměti

sekáč - závod2.jpg
Po večerní bouřce se nebe nad Volary ráno rozklenulo modří a stejně radostně začal i šestý ročník Volarského sekáče. Sešlo se rekordních 36 závodníků, aby si to rozdali ve čtyřech kategoriích: Muži do 60 let, muži nad 60 let, ženy do 60 let a ženy nad 60 let. Nakonec se nečekaně přihlásil i jeden závodník do dětské kategorie. Jenom jeden, protože bratry Musálkovy, dlouhodobě soutěžící jako děti  jeden proti druhému, jsme zařadili do hlavní mužské kategorie. Žádnou ostudu tam neudělali, Jarda byl s časem 7:00:41 dvanáctý a Jirka s časem 7:25:99 šestnáctý z jednadvaceti závodníků...

foto Jiří S. Plachý
celá fotogalerie ZDE
volarský sekáč - foto Plachý 01.jpg
Soutěž otevřely ženy do 60 let a hned v první trojici všem ukázala záda loňská vítězka Inka Opavová a žádná další závodnice se jí nedokázala přiblížit. V kategorii nad 60 nastoupily dvě ženy, z nichž jedna by druhé mohla být matkou. Zvítězila Miluše Opavová, ale hlavní ovace sklidila paní Veronika Stránská, která v neuvěřitelných pětaosmdesáti letech všem ukázala, že ani takovýhle věk nemusí být na překážku v kvalitním kosení. I přes nedávnou zlomeninu obratle přijela, odložila hůlku a posekala celý čtverec pět na pět metrů, aby se tak stala spolu s paní Blaženou Touškovou, která tu také v 85 letech závodila v roce 2011, opravdovou legendou českého ručního kosení.

Mužů nad 60 let se sešlo jenom pět, ale rozdílem parníku opanoval soutěž šestašedesátiletý Josef Gajdoš ze Záblatí, jeden z nejlepších sekáčů, jaké jsem kdy viděl. Svým výkonem byl celkově třetí mezi všemi muži.
V hlavní mužské kategorii do 60 let se vážilo vítězství na tenkém ostří kosy. Nakonec rozdílem necelých šesti sekund zvítězil Jiří Musálek starší, momentálně jeden z nejlepších českých sekáčů. Ten nakonec těsně podlehl (tak o dvě máchnutí kosy) v souboji s naším Křovinátorem-Martinem Jandou a Křovinátor vyrovnal celkovou bilanci šesti ročníků na skóre 3:3.

Na závěr většina závodníků ještě předvedla, jaké to je, když jeden za druhým jdou v řadě a tráva lehá podtínaná svištivými kosami a žádný hluk motorů neruší sobotní odpoledne. Když se okolo druhé začali všichni rozcházet a rozjíždět do svých domovů, měli za sebou doufám příjemně strávený čas v pospolitosti podobně naladěných lidí. 

Chtěl bych ještě poděkovat všem, bez nichž se takováhle akce nedá uspořádat. V první řadě městu Volary, bez jehož finančního přispění bychom akci těžko mohli uspořádat. Ohromně nás letos podpořily ženy z místní organizace Českého svazu žen, když přišly v krojích jako hrabačky. Zhostily se své práce skvěle a s grácií sobě vlastní se staly pravou ozdobou soutěže.  Vlastnoručně napsané knihy, krásné knižní ceny pro čtvrtá místa nám daroval řezbář, spisovatel a scénárista Martin Patřičný, milovník ručního sečení. Velké poděkování patří také pánům Janu Zámečníkovi a Karlu Falářovi, kteří nám vpravdě vytrhli trn z paty, když nám zařídili výpůjčku stolů a lavic. Největší poděkování ale patří našim kamarádům a blízkým, na kterých vždy leží téměř neviditelné a neatraktivní, ale životně důležité zázemí akce.

Za organizační tým Ivo Stehlík
volarský sekáč - foto Plachý 02.jpg
volarský sekáč - foto Plachý 03.jpg
volarský sekáč - foto Plachý 06.jpg
volarský sekáč - foto Plachý 04.jpg
Na Maxových loukách (za plaveckým bazénem) se letos kosilo již pošesté. Díky vstřícnému počasí se nám povedlo kosit otavu.

Ačkoliv jsme letos neplánovali kategorii "děti a junioři" objevilo se nám na louce jedno soutěživé dítko, které nakonec kosilo pole 3x3 mimo soutěž a bylo odměněno Čestným uznáním.

Naši nadaní junioři - bratři Musálkové - se nám posunuli do "královské" kategorie muži do 60 let, ve které rozhodně nezapadli - Jaroslav si vysekal místo dvanácté a Jiří jr. pak místo šestnácté z jednadvaceti. Kategorii ovládl opět jejich otec Jiří Musálek, tentokráte ovšem bez časového rekordu.

V kategorii ženy do 60 let obhájila loňské zlato Inka Opavová taktéž v o malinko horším čase. V kategorii nad 60 let je pak potřeba smeknout klobouk nad výkonem naší nejstarší účastnice Veroniky Stránské - 85 let!

V kategorii muži nad 60 let letos zvítězil Josef Gajdoš ve velmi pěkném čase 3:30:75, který by mu v kategorii do 60 let zajistil třetí místo - taktéž gratulujeme...

Výherci si (krom jiného) již tradičně odváželi volarskou "sekačku", neboli sekanou z výrobny ZEFA, Volarskou zlatou a knihy z volarského nakladatelství Stehlík.

Organizátoři děkují všem soutěžícím za účast, divákům za návštěvu a především všem dobrovolníkům, kteří si ukrojili ze svého sobotního volna a pomohli nám - jmenovitě členkám Českého svazu žen Volary, které nejen že pomohly při hrabání trávy, ale také zkrášlily louku svými kroji... A samozřejmě také sponzorům a Městu Volary za podporu.

 Ing. Ivo Stehlík, Ing. Martin Janda (oba Ekocentrum)  a Petr Čmerda (UNás)
 

Kompletní výsledky Volarského sekáče 2014

volarský sekáč 2014 foto pecka 07.jpg
Soutěž v ručním sekání trávy Volarský sekáč 2014 má za sebou šestý ročník. Na Maxových lukách sekalo třicet čtyři sekáčů, z toho bylo devět žen a jeden sekáč v dětské kategorii. Pánové si museli co nejrychleji poradit se čtvercem trávy o výměře sedm krát sedm metrů. Ženy měly svůj příděl otavy o něco menší. Kosily čtverec pět krát pět metrů. 

V kategorii žen do šedesáti let byla nejlepší Inka Opavová, zvládla pokosit svůj kousek louky v čase 2:45:90 minuty. V ženách nad šedesát let pak byla nejlepší Miluše Opavová s časem 3:37:50 minuty. Což byl opravdu úctyhodný výkon. Kategorii mužů opět ovládl třiačtyřicetiletý Jiří Musálek z Volar. Bylo to po třetí za sebou. Letos v čase 2:49:36 minuty. V mužích nad šedesát let byl nejlepší Josef Gajdoš s časem 3:30:75 minuty. 

Křovinátor si "zchladil žáhu..."

Jiří Musálek pak tradičně vyzval na souboj „Křovinátora“. Vystoupení nezkazily ani dešťové přeháňky, které se před polednem přehnaly před Volary. Křovinátorem je už několik let Martin Janda z Volar. „Souboj ručního sekáče se strojem je tradiční exhibicí na zakončení soutěže Volarský sekáč,“ vysvětlil pořadatel soutěže Ivo Stehlík z Volar. V sobotu měl Křovinátor více síly než nejlepší muž nejobsazenější kategorie Jiří Musálek. „Křovinátor zvítězil, ale jen těsně a vyrovnal tak skóre všech ročníků na tři ku třem,“ řekl Ivo Stehlík.

Jana Vandlíčková - Prachatický Deník
Klání o titul Volarský sekáč vypukne už v sobotu - vyhraje Jirka Musálek potřetí po sobě nejobsazenější kategorii muži do 60 let nebo ne?

Jeden z nejlepších českých sekáčů současnosti, vítěz letošního Bernartického sekáče a Nejlepší sekáč Soláně soutěží ponejvíc sám se sebou. Ale Volarský sekáč, jehož 6. ročník bude slavnostně zahájen v sobotu 12. července v 9:00 na Maxových lukách za bazénem ve Volarech, není jen o závodění, je hlavně o něčem jiném.

O vůni čerstvě pokosené trávy, o pospolitosti lidí, které spojuje jeden koníček - ruční sečení kosou, o precizním řemesle a o příjemně stráveném půl dni v největším městě horské Šumavy.

Pokud byste pocítili chuť přijet se podívat a spatřit mistrovství sekáčů z celé republiky, budete srdečně vítáni. Pokud byste se chtěli sami zúčastnit, budete vítáni neméně.

Na závěr soutěže bude opět bojovat vítěz hlavní mužské kategorie s naším Křovinátorem, mužem který s brutální silou a lehkostí ovládá křovinořez. Vyhraje letos kosa nebo řvoucí mašina? Zatím je to 3:2 ve prospěch kosy. Letošní pěkná otava se těší na sekáče a "sekandy" a my organizátoři se těšíme na vás všechny.

za organizační tým Ivo Stehlík

***
"Královská" kategorie muži do 60 let

Volarský sekáč 2013 - 1. místo - Jiří Musálek st. 2:17:06 (čtverec 7x7)
Volarský sekáč 2012 - 1. místo - Jiří Musálek st. 5:57:26 (čtverec 10x10)
Volarský sekáč 2011 - 1. místo - Miroslav Šobr  8:02:17 (čtverec 10x10)
Volarský sekáč 2010 - 1. místo - L'ubomír Košút, Slovensko 4:39:00 (čtverec 10x10) - rekord Volarského sekáče
Volarský sekáč 2010 - 1. místo - Šmolík František 8:00:70 (čtverec 10x10)
volarský sekáč 02.jpg
jiří musálek.jpg
jiří musálek3.jpg
jiří musálek2.jpg
volarský sekáč 03.jpg
 

Ekocentrum Volary a Občanské sdružení U Nás Volary

ve spolupráci s Městem Volary 

 

Vás srdečně zve na 6. ročník závodu v tradičním ručním kosení

 

Volarský sekáč

(Mähfest und altes Handwerk)

12. 7. 2014 od 9.00 na Maxových loukách
(ul. Mlýnská vedle plaveckého bazénu)
registrace závodníků od 8.00 hod

závodí se v kategorii muži (do 60-ti a nad 60 let), ženy (do 60-ti a nad 60 let) a junioři


Závěrečná exhibice: vítěz mužské kategorie proti „Křovinátorovi"
souboj ruční práce a stroje...


Umíte kosit? Chcete změřit své síly s ostatními borci? Chcete se zúčastnit šumavského víceboje? Přihlášky zájemců do soutěže na tel: 723143299 nebo napište na mail: info@knihystehlik.eu

Srdečně zveme všechny příznivce ručního kosení

Bűgerliche Vereinigung BEI UNS, Volary In der Zusammenarbeit mit  Ekocentrum Volary und mit der Stadt Volary Ladet Sie auf 6-en Jahrgang des Mahdwettkamfes „Volary´s Mäher" (Mähfest und altes Handwerk)

12. 7. 2014 von 9.00 uhr auf Maxa´s  Wiesen (Mlýnská Str.)
Registration von 8.00 Uhr.

Der Wettbewerb verwirtlicht in Kategorien Männer und Frauen
Die Schluβexhibition:
der Zweikampf Zwischen Handwerk und Machine
Nachmittags: Bömerwalder Mehrkampf
(Schneiden, Zielsteinwurt und andere Kunstfertigskeiten)

Können Sie mähen? Möchten Sie des Bömerwaldes Mehrkampfes teilnehmen?
Anmeldungen der Kampfienteressenten: (e-mail)
info@knihystehlik.eu

Wir laden herzlich alle Gönner der Handmahd und guter Unterhaltung

P7131330.jpg
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one