Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Volarský sekáč 2014 - rekapitulace

Po večerní bouřce se nebe nad Volary ráno rozklenulo modří a stejně radostně začal i šestý ročník Volarského sekáče. Sešlo se rekordních 36 závodníků, aby si to rozdali ve čtyřech kategoriích: Muži do 60 let, muži nad 60 let, ženy do 60 let a ženy nad 60 let. Nakonec se nečekaně přihlásil i jeden závodník do dětské kategorie. Jenom jeden, protože bratry Musálkovy, dlouhodobě soutěžící jako děti  jeden proti druhému, jsme zařadili do hlavní mužské kategorie. Žádnou ostudu tam neudělali, Jarda byl s časem 7:00:41 dvanáctý a Jirka s časem 7:25:99 šestnáctý z jednadvaceti závodníků...

foto Jiří S. Plachý
celá fotogalerie ZDE
volarský sekáč - foto Plachý 01.jpg
Soutěž otevřely ženy do 60 let a hned v první trojici všem ukázala záda loňská vítězka Inka Opavová a žádná další závodnice se jí nedokázala přiblížit. V kategorii nad 60 nastoupily dvě ženy, z nichž jedna by druhé mohla být matkou. Zvítězila Miluše Opavová, ale hlavní ovace sklidila paní Veronika Stránská, která v neuvěřitelných pětaosmdesáti letech všem ukázala, že ani takovýhle věk nemusí být na překážku v kvalitním kosení. I přes nedávnou zlomeninu obratle přijela, odložila hůlku a posekala celý čtverec pět na pět metrů, aby se tak stala spolu s paní Blaženou Touškovou, která tu také v 85 letech závodila v roce 2011, opravdovou legendou českého ručního kosení.

Mužů nad 60 let se sešlo jenom pět, ale rozdílem parníku opanoval soutěž šestašedesátiletý Josef Gajdoš ze Záblatí, jeden z nejlepších sekáčů, jaké jsem kdy viděl. Svým výkonem byl celkově třetí mezi všemi muži.
V hlavní mužské kategorii do 60 let se vážilo vítězství na tenkém ostří kosy. Nakonec rozdílem necelých šesti sekund zvítězil Jiří Musálek starší, momentálně jeden z nejlepších českých sekáčů. Ten nakonec těsně podlehl (tak o dvě máchnutí kosy) v souboji s naším Křovinátorem-Martinem Jandou a Křovinátor vyrovnal celkovou bilanci šesti ročníků na skóre 3:3.

Na závěr většina závodníků ještě předvedla, jaké to je, když jeden za druhým jdou v řadě a tráva lehá podtínaná svištivými kosami a žádný hluk motorů neruší sobotní odpoledne. Když se okolo druhé začali všichni rozcházet a rozjíždět do svých domovů, měli za sebou doufám příjemně strávený čas v pospolitosti podobně naladěných lidí. 

Chtěl bych ještě poděkovat všem, bez nichž se takováhle akce nedá uspořádat. V první řadě městu Volary, bez jehož finančního přispění bychom akci těžko mohli uspořádat. Ohromně nás letos podpořily ženy z místní organizace Českého svazu žen, když přišly v krojích jako hrabačky. Zhostily se své práce skvěle a s grácií sobě vlastní se staly pravou ozdobou soutěže.  Vlastnoručně napsané knihy, krásné knižní ceny pro čtvrtá místa nám daroval řezbář, spisovatel a scénárista Martin Patřičný, milovník ručního sečení. Velké poděkování patří také pánům Janu Zámečníkovi a Karlu Falářovi, kteří nám vpravdě vytrhli trn z paty, když nám zařídili výpůjčku stolů a lavic. Největší poděkování ale patří našim kamarádům a blízkým, na kterých vždy leží téměř neviditelné a neatraktivní, ale životně důležité zázemí akce.

Za organizační tým Ivo Stehlík
volarský sekáč - foto Plachý 02.jpg
volarský sekáč - foto Plachý 03.jpg
volarský sekáč - foto Plachý 06.jpg
volarský sekáč - foto Plachý 04.jpg
04.08.2014 13:14:15
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one