Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540
Na Dlouhé louce ráno od čtyř hodin se již kroutil sedlák Šindelář s čeledínem. Svěží tráva chrupala jim pod kosou a mohutné řady ježily se za nimi, když jim selka přinesla snídani. Sekáči pojedli, zapálily dýmky, nabrousily kosy a stavěli se s novou chutí ku práci. Vtom Šindelářka přestala rozhazovat řady, opřela se o hrábě, rukou si zastínila proti slunci oči a náhle povídá:
  „Mužský, hleďte, dostanete pomocníka.“
  Kosičku na rameni, fajčičku v ústech, rovně k nim po pěšince mířil – starý Kravárek.
  „Snad nám, stryjče, nejdete na pomoct?“ vítal ho radostně sedlák.
  „I ba, chlapče, huž du.“
  „Ha, kam vás to vede! To není práce pro vás. Máte huž léta -“
  „Nedá mi to, habych nevochutnal, prosím tě, nebraň mi, nech mi zkusit, esli to eště svedu.“


Jindřich Šimon Baar - Ke Kristu blíž
5121600x1067.jpg
Za krásného počasí a hojné účasti závodníků se rozběhl už sedmý ročník Volarského sekáče. Podmínky pro závodníky byly ale letos mimořádně kruté. Dlouhé vedro vedlo k tomu, že otava byla suchá a mimořádně obtížně se sekala. Kdo neměl skvěle připravenou kosu, dost zkusil. Jako organizátoři jsme také začali dávat větší důraz na kvalitu pokosu. Tomu odpovídaly i časy. Ale celková úroveň soutěže šla obrovsky nahoru. Je pro nás velkým zadostiučiněním, že už máme první závodníky, kteří k nám kdysi začali jezdit jako diváci. Kosení se jim tak zalíbilo, že si opatřili kosy a dokonce sebrali odvahu a přihlásili se do soutěže... (celý článek)

foto Jiří S. Plachý
volarský sekáč 2015 07.jpg
volarský sekáč 2015 08.jpg
volarský sekáč 2015 09.jpg
volarský sekáč 2015 06.jpg
Závěrečnou "třešničkou na dortu" Volarského sekáče je každoročně exhibiční souboj člověk versus stroj... Vítěz kategorie "muži do 60 let" se utká s naším Křovinátorem a zkusí si tak, zda dokáže tohoto “brutálního křováka” přemoci pouhou silou svých svalů. 

Ačkoliv by se zdálo, že se jedná o jednoznačnou záležitost, není tomu tak. Po sedmém ročníku je stav souboje 4:3 pro Křovinátora - tedy jak vidíte - náš "muž-stroj" vyhrává těsně. 

Bylo tomu tak i letos. Františkovi Šmolíkovi stačilo pár máchnutí aby Křovinátora, který se na začátku souboje potýkal s několika krtinci a vypadalo to, že technika nápor nevydrží, překonal. Ale nakonec náš travní borec plochu 3x20 metrů posekal jako první a je tak na dalším borci, aby mu "setnul hřebínek"... Můžete to být třeba i vy, pokud se zúčastníte Volarského sekáče 2016...
křovinátor 01.jpg
křovinátor 03.jpg
křovinátor 06.jpg
křovinátor 08.jpg
křovinátor 02.jpg
volarský sekáč 2015 01.jpg
volarský sekáč 2015 plakát1.jpg
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one