Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Jaký byl Volarský sekáč 2018...

Jubilejní 10. ročník Sekáče se velice vyvedl. Počasí bylo sice jako na houpačce, ale to nevadilo. Ze začátku bylo krásně, po poledni ale vymetla z louky všechny sekáče průtrž mračen zakončená kroupami. Pak zase vysvitlo slunce a až když soutěž skončila, přišla další menší průtržička. Na dobrou náladu organizátorů ani závodníků to ale nemělo sebemenší vliv. Soutěžit přišlo 25 mužů a 9 žen. Mimo soutěž sekal stále se lepšící desetiletý Vojta Válek z Prachatic, který byl opět nejmladším účastníkem. Svůj čtverec posekal za 3:21:97.

Bylo se na co koukat. Úroveň jednotlivých soutěžících šla velmi nahoru. Bylo to znát zejména na kvalitě pokosu. Zlepšily se také časy. První tři muži se vešli pod tři minuty! To se ještě nikdy nepovedlo. Největší zlepšení ale zaznamenal patnáctiletý Antonín Havelka, který se vloni poprvé zúčastnil soutěže v mužské kategorii a obsadil poslední místo v čase 21:37:72. Letos skončil dvacátý v čase 13:14:59. Zlepšení o více než osm minut! Myslím si, že příští rok bude pořádně prohánět dospělé sekáče. V mužské kategorii došlo také k zajímavé rošádě. První a třetí z loňského závodu si vyměnili pořadí a druhé místo zůstalo v držení téhož závodníka. První a třetí si letos také srovnali počet celkových vítězství, oba mají shodně čtyři triumfy. Jejich hegemonii byli schopni narušit jenom v roce 2010 slovenský kosec Luboš Košút a v roce 2011 letošní druhý v pořadí Miroslav Šobr. Letos jsme zavedli jednu novinku, hlavní soutěže se mohli zúčastnit jenom sekáči s kosami dlouhými maximálně 95 centimetrů. Pro příznivce dlouhých kos jsme udělali zvláštní závod, kterého se ale nakonec zúčastnil jenom Jirka Musálek a měl v něm překvapivě o něco horší čas, než v hlavním závodě s kratší kosou. Mezi ženami už podruhé zvítězila Marie Tupá, na čtyřnásobnou vítězku Sekáče Drahomíru Peškovou letos zbyla ,,jenom“ bramborová medaile.
 

Křovinátor pokořil soupeře o jeden metr...


S napětím se čekalo, jak tentokrát dopadne souboj vítěze mužské kategorie s Křovinátorem. Křovinátor se na scéně objevil v obleku alá Superman, se svítivým písmenem K na prsou, a zřejmě se do něj vlila i supersíla, protože letos nedal Františku Šmolíkovi šanci. Porazil ho s jasnou převahou o více než metr.
 
Diváci se zkrátka měli na co koukat, mnohé souboje byly opravdu na ostří kosy. Celý závod by ale nemohl fungovat bez sponzorů. Jako každý rok nás podpořila svými vynikajícími produkty farma Vlčí jámy rodiny Hošnových. Všichni závodníci se každoročně těší na skvělou snídani – rohlíky a chleba z volarské pekárny a k tomu sýry nebo jogurty od Hošnových. Letos nám také poprvé přispěla MAS Šumavsko. Podstatný je samozřejmě finanční příspěvek od města Volar. Ale vůbec nejpodstatnější je přispění zanícených lidí. Tradičně nás podpořil Český svaz žen Volary, jehož hraběnky a administrativní síly jsou pro nás neocenitelné, navíc jsou vždy ozdobou celé soutěže. Malý kolektiv organizátorů je za ta léta stmelen a účinně mu přicházejí na pomoc sami závodníci a jejich rodinní příslušníci, kteří nám během závodu pomáhají, kde je třeba. Nesmírně si toho ceníme. 

Dá-li nám Pán Bůh zdraví a dost elánu, tak se těšíme na sobotu 13. července 2019, na kterou plánujeme 11. ročník Volarského sekáče. Budeme moc rádi, když se přijdete podívat na plejádu nejlepších českých sekáčů.

 Ivo Stehlík, ředitel závodu
14.11.2018 15:26:09
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one