Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Museum Fotoateliér Seidl Český Krumlov

Museum Fotoateliér SeidlVolarské nádraží bylo ve středu 13. srpna t.r. prvním místem, kde se zastavil pozoruhodný projekt fotografů Davida Veise a Václava Pancera z českobudějovického ateliéru U beránka. Autoři jím navazují na historické dědictví Josefa Seidla, fotografického krále staré Šumavy... (více) 

Vše můžete taktéž shlédnout zde: Reportáž ČT 1 - Události v regionech

Historická dekorace ze Seidlova ateliéru byla opřena o zeď volarského perónu, aby posloužila jako kulisa, před níž - podobně jako Josefem Seidlem před sto lety - byli fotografováni dnešní obyvatelé a návštěvníci Šumavy. Zachyceni byli přijíždějící a odjíždějící cestující, personál železniční stanice i náhodní kolemjdoucí. Každá ze zachycených osob dostala na místě svůj polaroidový portrét, vše dokumentoval štáb České televize. Snímky jsou zajímavým srovnáním a pozoruhodným dokumentem o lidech ze Šumavy, fotografovaných v odstupu století před jednou a touž kulisou...

Veškeré informace o projektu naleznete zde:

Museum Fotoateliér Seidel

Tisková zpráva:

Museum Fotoateliér Seidel ukáže um českých řemeslníků a restaurátorů

    Příjemný patrový dům se žlutou fasádou v tiché zahradě, u něho menší domek se zelenými okny. Zatím jen nápis Josef Seidel nad prosklenou střechou podkrovního ateliéru prozrazuje, že právě tohle je budoucí muzeum slavných krumlovských fotografů. Muzeum, které světu zanedlouho ukáže, jaká tajemství a neocenitelné bohatství dům v Linecké ulici v Českém Krumlově donedávna ukrýval.


    Vstupte už dnes společně s námi nejprve do menšího staršího domku, budoucího zázemí Musea Fotoateliéru Seidel. Kupte si vstupenku a než vykročíte do sousedního fotoateliéru, dejte si malou ochutnávku seidlovského díla v komorní galerii. Možná se sem po prohlídce ještě vrátíte pro některou kopii fotografie Josefa, nebo Františka Seidla.


    Teď už se nechte provést samotným domem s fotoateliérem a hned v přijímací obchodní místnosti, zařízené podle fotografických předloh a vzpomínek pamětníků, se vžijte do role zákazníků, kteří sem přicházeli v době mezi dvěma světovými válkami. Ne všichni mohli nahlédnout do ložnice a malého obývacího pokoje posledních obyvatelů domu, manželů Marie a Františka Seidlových, ale vy tu příležitost teď máte. Veškerý mobiliář je původní a prošel rukama zkušených restaurátorů.


    V bývalé laboratoři a místnosti pro kopírování denním světlem uvidíte dnes již neznámý způsob zhotovování fotografií. „Práce pod červeným světlem v tmavé komoře, kopírování, vyvolávání a sušení snímků přiblíží dochované a opravené stroje a zařízení pro výrobu fotografií a pohlednic,“ říká manažer projektu Petr Hudičák.

    Nůžky na papíry, lis, ruční tiskárna, zvětšováky, kopírky, leštičky. „Veškerá technika, kterou jsme našli v domě a která je součástí expozice, je původní a funkční. Prošla rukama českých řemeslníků, které jsou zlaté stejně jako kdysi," rozplývá se ředitel Českokrumlovského rozvojového fondu, které Museum spravuje, ing. Miroslav Reitinger a pokračuje: „Opět ožila například ruční tiskárna na potiskování rubů fotografií. Je naprosto unikátní vidět stroj starý až 80 let znovu v chodu.“


    Zážitkem v expozici je i zrekonstruovaný diaprojektor z přelomu 19. a 20. století, který nabízí původní fotoreportáže z 1. světové války. Ale to už jsme ve druhém poschodí a se zatajeným dechem procházíme předpokojem ateliéru a dvěma místnostmi, zařízenými jako při provozu firmy Fotoateliér Seidel.


    A pak nastává ta magie: vstupujeme do samotného ateliéru s prosklenou střechou. Nejraději bychom usedli na židličku a nechali se vyfotit s malovaným pozadím za zády historickým fotoaparátem. Nic nemožného – po zásahu restaurátorů je vše funkční, i ve dvou přilehlých temných komorách. Přístroje jako zvětšovák na skleněné desky velkých formátů, kopírovací stroj na pohlednice, stejně jako přístroj na kinofilm po mnoha letech dokonale slouží.


    Zpracované archivy vydávají dokumenty a nové zajímavosti, které se propojují a dotvářejí obraz života ateliéru a rodiny Seidlovy. Prohlížíme osobní doklady členů rodiny, výuční list Josefa Seidla, živnostenské listy, účetnictví firmy, korespondenci. Nechybí hračky, učebnice a vysvědčení.

    I půda stojí za to: vrátily se sem krabičky od skleněných, dnes už digitalizovaných negativů. Jsou tu v sousedství s běžnou ,,výbavou“ venkovské půdy - lyžemi a sáněmi, prádelní šňůrou s kolíčky...

    Co všechno více než sto tisíc negativů skrývalo mohou zkoumat předem objednaní laici i odborníci ve sklepní badatelně a přednáškové místnosti. Centrum česko- rakousko – německého porozumění pomůže pochopit společné dějiny i pozdější pohnuté osudy rozdělených rodin.


Vstupte do Musea Fotoateliéru Seidel společně s námi – už 6. června 2008.

Otvírací doba:od 6.6.2008, denně (Po-Ne) 9:00 – 18:00 (poslední prohlídka v 17:00 hod).
Více informací na
www.seidel.cz nebo na info@seidel.cz
Bližší informace: www.seidel.cz


Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s r.o., Masná 131, 381 01 Český Krumlov
Ing. Miroslav Reitinger, ředitel a jednatel společnosti
e-mail:
miroslav.reitinger@ckrf.ckrumlov.cz, tel.: +420 380 704 611
Ing. Petr Hudičák, manažer projektu Fotoateliér Seidel
e-mail:
petr.hudicak@ckrf.ckrumlov.cz, tel: +420 602 348 772
Mgr. Pavla Kuchtová, tiskový servis projektu
e-mail:
pavla.kuchtova@cmail.cz, tel.: +420 602 184 252

13.08.2008 16:40:04
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one