Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Perlesreut - 38. Schmalzlerfest 16-19.7 2010

Členové sdružení U Nás a zástupci města Volary se o tomto víkendu již podruhé zůčastní tradičního festivalu Schmalzlerfest v bavorském Perlesreutu. Výroba šňupacího tabáku, různých skleněných či porcelánových dóziček a samotné šňupání má v této oblasti Bavorska dlouholetou tradici a jedna z tradičních výroben (dnes součást obrovkého kolosu Pöschl Tabacco) se nachází i zde.

Vyvrcholením třídenního festivalu je nedělní "Schnupferwettbewerb" - tedy soutěž v šňupání místního tradičního tabáku tzv.schmalzleru. Po zkušenosti z minulého roku víme, že soutěž je tak trochu procházkou tabákovým peklem, neboť šňupnout co nejrychleji 3 gramy hrubého tabáku (ženy 2 gramy) je vskutku lítým bojem.

Ale v rámci utužování mezinárodní spolupráce a přátelství jsme ochotni nastaviti své "nozdry a dutiny" a úspěšně reprezentovat naše městečko...

Co je to "schmalzler"?

Surovina pro výrobu šňupacího tabáku je stejná jako pro produkci cigaret, tedy je to tabák dýmkový a doutníkový. Metody výroby šňupacího tabáku se ale podstatně liší. Dělíme je na výrobu schmalzleru, snuffu, a na výrobu šňupacího tabáku na starý způsob. U schmalzleru jsou důležitou složkou směsi surového tabáku z tmavých tabákových listů různého původu hlavně z Brazílie. Tabáky vybírají odborníci podle různých kritérií např. barvy, chuti, plnosti a složení.

.
15.07.2010 23:29:27
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one