Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Homebrewing - aneb Uvař si pivo doma!

HomebrewingMožná se vám bude zdát, že se na náš web článek o pivu příliš nehodí - ovšem mně k němu přivedl jeden náš volarský spoluobčan, který se právě "homebrewingem" - tedy domácí výrobou piva - aktivně zabývá. Navíc pivo přeci není jen synonymem pro zakouřenou hospodu a kalné oči nestřídmých konzumentů - ale je to nápoj, který lidstvo provází již staletí a ve své skutečné a "domácí" podobě se jedná o zajímavý a částečně i zdravý nápoj... (zobrazit celé)

***********************************************************************************

Pravděpodobnou kolébkou výroby piva je Mezopotámie, kde Sumerové a Asyřané pěstovali již v sedmém tisíciletí př.n.l. různé obiloviny, včetně ječmene. Předpokládá se, že výroba piva byla objevena náhodou při zjištění, že v nádobce, ve které bylo rozemleté obilí a do které vnikla voda, vznikl příjemný nápoj s lehce omamným účinkem. Nejstarší písemné zprávy o pivu pak pocházejí z období přibližně tři tisíce let př.n.l. z Babylónu . U nás je pak historie piva svázána zejména s keltskou kulturou - avšak byli to Slované, kteří jeho výrobu dovedli k dokonalosti.

Zkusíte-li na netu hledat informace o pivu - dozvíte se hlavně informace o tom, jak je pivo zdravé, plné vitamínů, antioxidantů atd... o kterých si určitě naše manželky řeknou - no jasně, to si jen chlapci hledají důvod, jak vzít roha do nejbližší krčmy... Já říkám - ano, pivo je zdravé ovšem musí být nepasterované, vařené z kvalitních surovin a vody, případně nefiltrované a jinak neupravované. A to nám rozhodně nemůže nabídnout dnešní obrovská produkce sterilního, pasterovaného a jinak chemicky upraveného piva univerzální chuti z nadnárodních mamutích závodů (záměrně neříkám pivovarů).

Ovšem domácí vaření piva - to je přeci jen cesta poněkud svízelná a vhodná pro skutečně zapálené nadšence. Za tu originalitu to sice jistě stojí - ovšem zlatá střední cesta pro nás - ty pohodlnější - je neustále se rozšiřující nabídka soukromých minipivovarů. V poslední době jich vskutku vzniká spousta a tak se nabízí možnost ochutnat pivo, které má chuť a které je skutečně i zdravé. Ano - pokud nemáte takovýto pivovar za rohem - je to těžké, ale ne nemožné.

Takže pokud máte chuť putovat za vskutku dobrým pivem prohlédněte si nejdříve tuto mapu:

PIVNÍ MAPA

Vaším průvodcem na cestě za dobrým pivem nechť jsou taktéž stránky: http://pivni.info/

***********************************************************************************
***********************************************************************************

No a pokud se vskutku chcete pustit do vaření svého piva informace hledejte např. zde:

HOMEBREWING

"Howg - PFC"

Domácí pivo Apache

15.09.2008 23:11:37
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one