Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Jihočeská řemesla na webu

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, příspěvková organizace kraje, spouští v těchto dnech nový projekt v oblasti lidové kultury. Stala se jím víceúrovňová informační databáze lidových řemesel, tvůrců, produktů, akcí a vzdělávání. Na portálu www.jihoceskaremesla.cz návštěvník nalezne na jednom místě přehled řemeslníků s možností vyhledávání podle jména či daného oboru, dále fotografie produktů a krátký film s prezentací či ukázkami řemesel a folklorních akcí... (celý článek)
Podle slov Marcely Mackové z regionálního pracoviště pro lidovou kulturu Jihočeského muzea vznikla prvotní verze portálu právě z muzejní databáze. „Ale je to věčně živý organismus, kdy vám lidé odcházejí a noví zase přicházejí; pro mě osobně téměř rodina,“ zmiňuje Macková s tím, že současná velmi přehledně zpracovaná databáze dvou stovek řemeslníků se bude nadále rozšiřovat a doplňovat ve spolupráci s dalšími jihočeskými etnografickými muzejními pracovišti.

Pokud návštěvníkovi časové možnosti dovolí neomezit se pouze na získání základních kontaktních informací a rozhodne se déle toulat po stránkách, je pro něho připravena ikona nazvaná bonus, kde najde zajímavé medailonky některých řemesel. „Péčí o řemesla a jejich prezentací se staráme, aby nezanikla a rozvíjela se dál. A je to samozřejmě možnost lidových tvůrců, aby vystoupili z anonymity a představili své produkty,“ říká ředitel Jihočeského muzea Pavel Šafr. Dodává, že úkolem odborníků muzea při prezentaci lidové tvorby je především najít hranici mezi uměleckým řemeslem a kýčem či komerčním výrobkem sériové výroby.

Pro zájemce o prezentaci řemesel je na webovém portálu www.jihoceskaremesla.cz umístěn volně přístupný elektronický formulář k registraci řemeslníka a nechybí ani kontakt na zpracovatele a partnery projekt

27.02.2010 14:59:44
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one