Právo vědět - právo na informaci je jedním ze základních práv v dobře fungující občanské společnosti. Ale protože naše společnost se tyto věci zatím ještě učí a protože se občas setkáte s určitou neochotou ba přímo arogancí u lidí, kteří tuto povinnost vůči vám mají splňovat, je dobré si říci, jak nejlépe postupovat, abychom se nakonec skutečně námi požadované informace dobrali.
Prvním a základním požadavkem ve styku s úřadem je vše podávat písemně a to prokazatelnou formou - tedy například doporučeným dopisem, nebo ještě lépe nechat si vaši písemnou žádost nakopírovat přímo u úředníka, po kterém informaci žádáte, a převzetí originálu si nechat od něj potvrdit.
Úřad by měl odpovědět pokud možno ihned (?), bez zbytečného odkladu, nejpozději do 30 dnů ode dne obdržení dotazu - ve zvláštních případech může úřad tuto lhůtu prodloužit až na 60 dnů.
Pokud úřad vaší otázce neporozumí musí vás do 15 dnů požádat o upřesnění. Pokud je vámi požadovaná informace již někde zveřejněna musí vás úřad taktéž na tuto skutečnost upozornit a to opět do 15-ti dní.
Musíte také počítat, že určité informace vám úřad poskytnout nemůže ba přímo nesmí (např. osobní údaje, státní či obchodní tajemství apod.)
Úřad má informace poskytovat v zásadě zdarma, ale může po vás požadovat úhradu nákladů, které budou nutné k pořízení např. kopií, odesláním apod.
Na podrobné informace koukněte zde:
http://obcan.ecn.cz/index.shtml?w=p&x=132050