Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Geocaching

Onehdy jsem po ránu - ne nikoliv, netočil jsem klikou rumpálu a ani mě z dáli nezdravila svými větvi jedle - ale zaslechl jsem útržek hovoru, který mi připadal tak trochu nepochopitelný a byl jsem jako ta jedle trochu vedle:

 

"...člověče, našel jsem tu tvou kešku, ten tvůj pokladíček..."

"...jo, nojó - já to poznal podle tvýho nicku a tvýho humu - a dalo to makačku, co?

"...ne, já chytil sedm satelitů, čéče...šlo to jako po másle"

"...tak super - jedu na víkend na ívent do Buďejc, nejedeš?"

Tak vám tedy řeknu - připadalo mi to tak trochu jako z Marsu. Že cizí slovíčka pronikají zcela drzým způsobem do češtiny si pomalu zvykám, ale tohle bylo vskutku přímo hieroglyfické. Navíc nešlo o žádné "týnejgery", ale o chlapy starší  - tedy matadory středního věku - a které navíc ještě znám a považuji je za normální.

Safra - že bych nešel z dobou? Je pravdou, že již druhým rokem neodebírám denní tisk a občas drobné informační temno pociťuji - ale že by mi vlak ujel vskutku takto zásadním způsobem?

No, nebudu vás napínat. Nedalo mi to a doma sedl k netu - narval googl slůvky pro mně neznámými a ejhle...ono to vysmrklo tisíce odkazů! A tak jsem se poprvé dozvěděl o geocachingu. O této roztodivné hře na schovávání a hledání pomocí GPS. O cache - neboli "kešce" o setkávání - neboli "eventech" atd, atd. A musím říct, že mně to docela zaujalo.

Hovor výše zmíněných pánů pokračoval zhruba takto:

"...víš, já nejsem na nějaké to chození přírodou, bezcílně se toulat a vejrat na stromy to mně opravdu nebaví, ale co jsem objevil kešing tak běhám po lesích jako šílenec..."

A to byla informace pro mně vlastně nejdůležitější a proto jsem se snažil zjistit o co jde. Co je to za fenomén, který přinutí človíčka běhat po lesích, nořit se do vod či ztéci nějakou tu skalku? Geocaching spojuje tři velmi silné věci. Fascinaci moderní technikou, hluboce uloženou animální touhu po dobrodružství, ale zejména křísí věčné hledačství lidské duše. Oživuje dobu hledačů pokladů a tajemna, pionýrských zlatokopů a poutníků do Eldoráda, Xanadu a já nevím kam ještě.

Motivace být tím prvním, kdo najde novou schránku, snaha o originální věci k výměně a tak podobně - to vše činí kešing zajímavým a dokáže zvednout i městské technokraty od monitorů svých písí a dovléci je doprostřed Šumavy.

Ano, jsem si samozřejmě vědom i doprovodného problému - určité procento těchto lidí zřejmě dojede co nejblíže cache svým autem, možná ani nedbá zákazů a příkazů a zejména nepsaných pravidel. Ale takto se chová i spousta "obyčejných" turistů, takže s tím se prostě musí - bohužel - počítat.

Nakonec tedy proč o tom všem píši - naše sdružení se rozhodlo, že se pokusí zřídit novou "cache" a zařadit se tak do této komunity a to proto, že nás tato věc skutečně zaujala, ale také proto, abychom se tímto způsobem pokusily upozornit na místa v našem okolí, která jistě stojí za zhlédnutí a díky tomuto fenoménu je ukázat i těm, kteří by normálně třeba ani nevytáhli paty z domu.

Základní informace najdete na těchto stránkách:

http://navigovat.mobilmania.cz/clanky/AR.asp?ARI=112930

 

http://www.geocaching.cz

 

http://www.poklady.com/

17.03.2008 12:53:12
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one