Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Tip na výlet

Inverze jak prase, ovšem Kubovka zalitá sluncem, výhled na Alpy a k tomu desítky postaviček z českých večerníčků – to udělalo z vlakového silvestra dojem tuplovaně pohádkový.

il 2008Na perónu se křtila knížka pohádek Báry Stlukové, leckdo se opaloval, ve vlaku jste pak mohli potkat Macha s Šebestovou, králíky z klobouku, Pejska s Kočičkou, Krtečka, loupežníky, několik víl Amálek, ovšem v největším počtu se slétli motýli Emanuelové. Děti nevěřily svým očím a nadšením bez sebe se dotýkaly svých hrdinů; tedy do chvíle, kdy je jednoznačným „Himmelherrgottdonnerwetterkrucajselement! Nestát, nekoukat, dělat, čeládko líná!“ pobídl k rozumnějšímu počínání sám knížepán Trautenberk.

Ano, v šumavském vlaku nikdy není od pohádky k hororu daleko… – a v tom našem silvestrovském se obojí potkává co chvíli, kořeněno žertem, úsměvem a nadsázkou.

(celá fotogalerie ZDE)

Spousta lidí, kteří mají rádi Šumavu, ji už projeli na kole, na loďkách, prošli ji pěšky. Teď chtějí i jiný zážitek. Offpark, který před několika dny získal první cenu soutěže Kudy z nudy pořádané agenturou CzechTourism v turistickém regionu Šumava, jim jej nabízí... (celé)
V sobotu 20. června t.r. odpoledne, následně po poutní mši svaté v Mlynářovicích, se konalo žehnání dvou opravených kapliček v bývalých Cudrovicích, jejichž celkovou rekonstrukci obstaralo a uhradilo město Volary. Blízké Cudrovice/Zuderschlag byly v 50. létech 20. století kompletně srovnány se zemí. V 90. létech byl symbolicky obnoven cudrovický hřbitov a na místě bývalého kostela vztyčen kříž... (celé)
O volarských menhirech se mluvilo v Českém rozhlase  v pořadu Planetárium - Magazín ze světa vědy a fantazie. "Kruhy ze vztyčených kamenů, tzv. kromlechy, se nestavěly jen v pravěku. Různí nadšenci je staví dodnes; málokdy však mají za materiál skutečné pravěké menhiry. Stavitelé z Volar jsou o pravosti těch svých skálopevně přesvědčeni..." (článek a zvukový záznam najdete zde: Český rozhlas)
...už tu máme jaro a sluníčko vás jistě vyláka k procházce. Vydat se můžete z Volar krásnou poutní cestou ke sv. Magdaléně (foto Petr Čmerda - jaro 2008)

zobrazit celou fotogalerii

Volary, sv. Magdalena 001.jpg
Volary, sv. Magdalena 000.jpg
Volary, sv. Magdalena 002.jpg
Volary, sv. Magdalena 003.jpg
Pošumavská jižní dráha - obrázek

Pošumavská jižní dráha - obrázek

Nejkratší mezinárodní trať v Evropě a minimuzeum lokálky v Novém Údolí
volarský kromlechVolarský kromlech tvoří jedenáct kamenů. Nejvyšší, vizírová stéla, stojí uprostřed. Ostatní jsou osazeny do dvou protínajících se pentagramů. Rozmístění kamenů v kruhu není ani pravidelné ani náhodné. Kameny jsou situovány dle postavení slunce o letním a zimním slunovratu a při keltském svátku beltain.Volarský kromlech je koncipován zpola jako svatyně a zpola jako observatoř. Průměr kruhu je zhruba 6 metrů. Nejnižší kámen ční nad zem cca 60 cm a nejvyšší stéla měří 130 cm... (celý článek)

Lesní křižovatka šumavských lokálek v Černém Kříži vznikla roku 1910 a skutečně dostala své jméno podle nedaleko stojícího kříže temné barvy. To mnohý z čtenářů již ví a ti ostatní si to snadno domyslí. Ale kdo ví, co to bylo za kříž? (celý článek)

kozák roman - pohádky ze šumavských lokálekChcete-li poznat nejromantičtější železniční tratě u nás, zamiřte na jižní Šumavu, zamiřte na Volarsko. Volary lze považovat za mozek šumavských lokálek. Vždyť odtud vyjíždějí vlaky po třech tratích do čtyř směrů, doslova do všech světových stran.

Nejhezčí úseky šumavských lokálek procházejí stěžejními partiemi Národního parku Šumava, jiné tvoří hranici mezi národním parkem a Chráněnou krajinnou oblastí Šumava. Lesní železniční křižovatka Černý Kříž nedaleko soutoku Studené a Teplé Vltavy je zvána srdcem šumavských lokálek. Kubova Huť je nejvýše položeným nádražím v českých zemích. Pošumavská jižní dráha v Novém Údolí pak nejkratší mezinárodní železnicí na světě!  (celý článek)

 

menhiry.jpg
Menhiry vztyčené v předvečer beltainu 2007 nad volarským Starým městem jsou skutečnými menhiry z předkřesťanské doby. Geologické poznatky určují jejich věk na zhruba 8 tisíc let; jsou tedy starší než egyptské pyramidy...
1
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one