Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Nová zážitková trasa na Šumavě

Okolí Březníku s unikátním Březnickým lesem, kde se velmi dobře zmlazují porosty uschlé po kalamitách, se stalo jakousi malou učebnicí národního parku. Už 1.7.2005 tu byla otevřena první zážitková trasa, která ukazovala různá vývojová stádia lesa. Tato trasa byla dlouhá 4 km a její součástí byl 800 m dlouhý okruh divočinou. Turisté tu museli chtě nechtě překračovat padlé stromy a doslova na vlastní kůži se seznámit s tím, jak fyzicky vypadá les, když ho ponecháme bez zásahu. Tato trasa však byla na jaře t.r. uzavřena z důvodu ochrany šumavské přírody... (celé)

Jako náhrada byla v minulých týdnech před Březníkem připravena a proznačena nová zážitková trasa, která má podobné ambice jako ta za Březníkem. Nová trasa byla již otevřena jako příspěvek pro milovníky pestře zbarvené podzimní přírody NP Šumava. Vede z rozcestí Na Ztraceném (asi 5 km za obcí Modrava) a pokračuje přímo skrze porosty po úbočí Malé Mokrůvky a po cca 1 km se vrací zpátky na Novobřeznickou cestu v místě vzdáleném asi 1 km od Březníku. Trasa je značena pomocí kůlů s modrým pruhem. Je náročná a běžný turista bude potřebovat cca 1 - 1,5 hodiny k jejímu překonání. Jde se přes vývraty a padlé kmeny suchých stromů. Důležitá místa z hlediska filozofie národního parku jsou označena piktogramy. Vstup na trasu je na vlastní nebezpečí. Při větru není vstup povolen.
"Smyslem zážitkové trasy je ukázat návštěvníkům Šumavy, že na kalamitních plochách vzniká samovolně přirozený les i bez zásahu člověka," řekl terénní pracovník NP Šumava Jan Pecánek. "Turisté tu mohou sledovat, jak se vyvíjejí horské smrčiny na polomových plochách, mohou shlédnout rozpadlé smrčiny, ale i krásné přirozené zmlazení a k dokreslení přírodní atmosféry poslouží na úbočí Mokrůvky četné šumavské potoky a potůčky."
06.11.2008 12:00:23
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one