Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

TIP NA VÝLET / Jednou z aktraktivních možností je možnost projet se po trasách dávných obchodních stezek veřejnou dopravou k našim bavorským sousedům. A to navíc za dobrých cenových podmínek... A jak takový výlet může vypadat? Nechte se inspirovat volarským spisovatelem Romanen Kozákem: Pasov, zpáteční aneb šumavský luxus za dvě „kila“ (pozor platí jen v sobotu a neděli)

Aktuální jízdní řády a info najdete ZDE

Ve čtvrtek 24. května proběhne v Národním parku Šumava (NP) jako jedna z četných akcí pro veřejnost slavnostní otevření nové naučné stezky Soumarská rašeliniště. Akce začíná v 10.00 hodin a končí ve 13.00 hodin, program bude dále pokračovat v Novém Údolí otevřením další nové česko – německé stezky (přejezd vlakem).

Návštěvníci Národního parku Šumava můžou na nové naučné stezce sledovat unikátní obnovu rašeliniště. Vznikla u Soumarského Mostu díky grantu z programu Přeshraniční spolupráce s Bavorskem. Partnerem projektu je muzeum z nedaleké Haidmühle, z jehož iniciativy vznikl podobný projekt naučné stezky na revitalizovaném rašeliništi Haidfilz.


Bezpečný přístup do rašeliniště zajistí turistům 1,5 kilometr dlouhý chodník z fošen, který vede od vodáckého kempu k téměř desetimetrové vyhlídkové věži. Návštěvníci se dozví podrobné informace o lokalitě z pěti tabulí, které jsou instalovány podél stezky. Pro zahraniční návštěvníky pak budou k dispozici informační letáky v německém jazyce.

Pozemek rašeliniště o rozloze téměř 70 hektarů patří městu Volary, které už od počátku se zřízením naučné stezky souhlasí. Poblíže lokality je vlaková zastávka Soumarský Most. Bavorští návštěvníci mohou nasednout na vlak v Novém Údolí...

Délka stezky 1520 m (z toho 601 m po poválce), vyhlídková věž 9,22 m, 7 informačních panelů v češtině a němčině.

Vydejte se na nově otevřenou stezku v korunách stromů tzv. Baumwipfelpfad, která se nachází v Bavorském národním parku u městečka Neuschönau. Tato stezka umožňuje pohyb v 8 až 25 m nad zemí v dosud nenarušené přírodě. Po 1300 m dlouhé lávce dojdete na plošinu vyhlídkové věže, ze které se Vám naskytne jedinečný pohled na Bavorský les. Se stavbou se začalo již v květnu a byla slavnostně otevřena 9. září 2009. Je dárkem k 40. výročí založení Národního parku Bavorský les v příštím roce. Ke Stezce v korunách stromů se dostanete přes hraniční přechod Strážný, od kterého leží jen několik desítek kilometrů... (celé na Volary.eu)
idina pilaIDINA PILA - Informační středisko správy šumavského národní parku Idina pila na úpatí Boubína má za sebou rozsáhlou rekonstrukci a také modernizaci. Návštěvníci se tu nově mohou setkat například se skřítky nebo pověstmi o Boubínu, ale i s dalšími zajímavými informacemi podanými atraktivním a moderním způsobem a technologiemi (celé na prachatickonews)

V sobotu 25.4. 2009 proběhlo již třetí setkání příznivců volarských menhirů. Tentokrát na nádvoří volarského muzea... více viz článek. foto Petr Čmerda

(zobrazit celou fotogalerii)

menhiry 04.jpg
menhiry 01.jpg
menhiry 10.jpg
menhiry 06.jpg
Jednou ze zajímavých aktivit Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava je vytvoření sítě nouzových nocovišť podél tzv. páteřní, červeně značené turistické trasy napříč Šumavou. Délka této trasy mezi Železnou Rudou a Zadní Zvonkovou je 103 km. Vzhledem ke krásnému jaru nabízíme podrobnosti o této službě... (celé)
los evropskýDnes se po Šumavě pohyboval téměř dvoumetrový los. Ti z Vás, co by jste se těšili na setkání s tímto vzácným druhem, musíme ale zklamat. Šlo totiž o vycpaného jedince. Jedná se o losa, který přišel o život při střetu s automobilem v roce 2003... (celý článek)
Mapa Volary.jpg
Na webové adrese http://oldmaps.geolab.cz/ nalezenete lahůdky kartografické historie - několik komplentních souborů historických map - Müllerovou mapou z roku 1720 počínaje a III. vojenským mapováním konče...

 

mapa Volary 01.jpg
mapa Volary 02.jpg
mapa Volary 03.jpg
mapa Volary 04.jpg
Soutok Teplé a Studené Vltavy - foto Dan Materna - idnes.czBájnou touhu stát se Ikarem a pohlédnout na zem okem svobodného orla nám dnes, alespoň zprostředkovaně, umožňuje letadlo. Máte-li tedy chuť pohlédnout ptačím okem na své město či jeho okolí máte možnost pomocí letecké fotografie. Poměrně obsáhlou databázi těchto snímků nashromáždil na svém webu volarský amatérský meteorolog Ivo Rolčík. Lipno a okolí z výšek najdete na novém, velmi pěkném webu Daniela Seluckého lipensko.org. Několik zajímavých fotek fotografa Dana Materny najdete i na serveru idnes...
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one