Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Pasov, zpáteční aneb šumavský luxus za dvě „kila“

TIP NA VÝLET / Jednou z aktraktivních možností je možnost projet se po trasách dávných obchodních stezek veřejnou dopravou k našim bavorským sousedům. A to navíc za dobrých cenových podmínek... A jak takový výlet může vypadat? Nechte se inspirovat volarským spisovatelem Romanen Kozákem: Pasov, zpáteční aneb šumavský luxus za dvě „kila“ (pozor platí jen v sobotu a neděli)

Aktuální jízdní řády a info najdete ZDE

„Pasov, zpáteční!“ vyhrknu u pokladny, ale dlouhovlasá kasírka mi prodá něco lepšího: Sone+/region Jihočeský. Brrr, otřesu se se nad názvem té hrůzy, jenže peněženka zajásá. Zapomeňte na drahé dráhy; tahle víkendová celodenní jízdenka pro dva dospělé a tři děti za společných 225 korun platí totiž i na obnovené Ilztalbahn čili trati Freyung – Passau. Mein Gott, vždyť za tohle bych v Pasově nepořídil ani parkovné!

Z Volar vyrážíme vlakem v 07.22 do Nového Údolí. Pozdravím se s Pavlem Kosmatou, který tohle všechno z mechu hraničního hvozdu vydupal, a jedním krokem přestupujeme do Mercedesu linky RBO. Řidička bavorského autobusu je nejen hezká, ale i přesná, tedy pünktlich. Nevím, mám-li koukat víc po ní, po sličných spolucestujících anebo po bavorské country kolem. Mažeme si to přes Frauenberg, Altreichenau a Jandelsbrunn. Co chvíli vidím mostky zaniklé tratě a stálepřítomné uliční cedule Bahnhofstrasse. Rovná půlhodinka a brzdíme ve Waldkirchenu. Tady už čeká prosklenná motorová jednotka Ilztalbahnu; tradá na Pasov! Průvodčí nemá ani kleště ani razítko, ale českou jízdenku zná – a klimatizaci nám upraví na požádání. Jízda skrz tunely zalesněným údolím průzračné Wolfsteiner Ohe a poté kaňonem divokého Ilzu je plynulá a pohodlná; dráha zde ožila tak, že léta nepoužívání na ní nejsou vůbec znát. Po pětačtyřiceti minutách se objevují pasovské věže. Náš vlak přejede Dunaj, okolo se mihne bílý blesk vysokorychlostního InterCityExpresu a už jsme v cíli. Vlastně na začátku, protože špacírgang Pasovem teprve začíná.

Pasov má tři řeky, asi třicet kostelů, na tři sta barokních pozoruhodností – a taky Dóm, bavorské lvy a flotilu výletních lodí, nákupní galerie v centru i bleší trh na nábřeží a kdoví co všechno ještě. Jsem tu prvně vlakem a pocit z města je docela jiný. Pryč je klaustrofobie podzemních garáží a šikana odbočovacích pruhů; tohle je město památek, obchůdků a pěších zón s muzikanty a lavičkami. Pár zlámaných euro investuji raději do pasovského piva nežli do parkovacího automatu.

Courám se kolem soutoků, poslouchám zvony, smlouvám na blešáku a pozoruji manévry obřích parníků. Vlak v jednu nechám s lehkým srdcem odjet. Poslouchám živý klezmer i blues, ochutnávám pasovský weissbier a koukám, jak se japonské turistky soukají do dirndlů. Ilz je hnědočerný, Dunaj zelenomodrý a Inn bělavě šedý; Dóm odbíjí pátou.

Zpáteční vlak odjíždí z prvního perónu a je příjemně zaplněn. Je vidět, že bavorská veřejnost vzala obnovenou horskou lokálku okamžitě za své. Spolucestující si chtějí povídat a chlubí se, koho od nás, z Volarska, Prachaticka a Vimperska, znají. Vyfotit si v Tiefenbachu strašidlo, tlemící se z okna odstaveného vagónu, holt nestihnu. Náramné panorama Waldkirchenu utíná debatu a nás čeká omnibusový přípoj do Nového Údolí. Zde pohodlně stihneme jak pivo a vyhodnocení zájezdu, tak i přípoj na Volary a do Budějovic. Jo, tohle je šumavskej luxus!

Roman Kozák, Volary, srpen 2012

29.06.2015 17:24:38
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one