Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Turistická oblast Šumava

Šumava - zelená střecha Evropy... Nekonečná zeleň lesů, protkaná sítí horských potoků, volný prostor a čerstvý vzduch - to jsou hlavní přednosti Šumavy, rozlehlého, asi 120 km dlouhého horského pásma, které se táhne podél jihozápadní hranice Čech s Německem a Rakouskem... (celé)
Okamžitě si ho zamilují především ti, kdo mají v oblibě výlety, prošpikované lidovými tradicemi. Lidské ruce tady dokázaly vyrobit zázraky; šumavské sklárny patřily k nejlepším v Evropě a jejich umění je doloženo třeba v muzeích v Klatovech, Sušici, Kašperských Horách, Vimperku či Prachaticích. Řadu úžasných míst najdou na Šumavě milovníci dalekých výhledů; přidejte se k nim a vydejte se k rozhlednám na Kleti, Mařském vrchu, Poledníku, Svatoboru anebo na Pancíři. Pokud rádi lyžujete, nejspíš budete znát zdejší vyhlášená zimní střediska Železnou Rudu, Špičák a Churáňov. Vodáci nedají dopustit na Vltavu a Otavu, ctitelé technických památek zase na schwarzenbergský plavební kanál - ale všichni mají jedno společné: milují Šumavu.

Šumava a Český les - dvě pohoří vnímané jako jeden masiv znáte jistě také pod značkou: "Zelené plíce Evropy". Lhostejno, že se na nich mluví česky z jedné a německy z druhé strany. Je to oáza ve střední Evropě vskutku neobvyklá. Tajemná rašeliniště obývá nespočet nadpřirozených bytostí, romantická údolí a hluboké lesy nabíjejí člověka pozitivní energií. Chráněná krajinná oblast pokrývá 1.630 km2, nejhodnotnější místa v ní - rašeliniště, ledovcová jezera, zbytky pralesových porostů - tvoří Národní park Šumava. Svými 690 km2 je naším největším národním parkem. Ano, je to omezení, ale turistům ho Šumava hravě vynahradí hloubkou a bohatstvím zážitků.
Obě pohoří, to jsou i Pláně (rozsáhlé náhorní roviny, svou rozlohou, nadmořskou výškou kolem 1100 metrů a alpínskou vegetací jako přírodním unikátem), hluboká údolí, brázdy a kaňony horských řek, od Všerubského průsmyku na severozápadě po Vyšebrodský na jihovýchodě. Podhůří a severní předhůří, Pošumaví, je krajina chlumů a chloumků, zvlněná luka posypaná remízky, která oživují oka rybníků a přehrad... Naše největší údolní vodní nádrž Lipno výrazně mění tvář původně horské krajiny na jihovýchodním konci Šumavy. Měří 43 kilometry od Nové Pece k obci Lipno. Jenom pár kilometrů před Soumarským mostem, kde obvykle končí vodáci sjíždění horního toku Vltavy, začíná i jedna z nejpozoruhodnějších památek technických - 44 km dlouhý Schwarzenberský kanál na plavení dřeva, který již v 18. století spojil Severní a Černé moře, Vltavu a Dunaj. Dřevo po něm splavené postavilo Vídeň!

Nenajdete lepší terény pro pěší turistiku, ale je to stále více také cykloturistika, která si vás tu získá. Nebo máte raději kanoistiku na řekách Vltavě a Otavě, windsurfing a jachting na jihočeském moři - Lipenském jezeře? Na jeho břehu vznikla Marina Lipno - zábavně sportovní park s přístavištěm pro 144 jachet, sportovní halou pro tenis, squash a bowling, s velkým krytým plaveckým bazénem se subtropickou atmosférou a s lanovkou na Kramolín. Že máte raději zimu? Vám nabízí Šumava výborné podmínky pro zimní sporty: Železná Ruda, Špičák, Zadov, Churáňov, Nové Hutě a Kvilda - to nejsou jenom jména, ale i řada dobře upravovaných sjezdovek a běžeckých tratí...

zdroj: net

***********************************************************************************

Ano, Šumava má prostě obrovský turistický potenciál. A naše městečko Volary leží - dá se říci - na strategicky vhodném místě pro turistu. Obrovská síť oblíbených cyklostezek podél Vltavy či podél Schwarzenberského kanálu se klikatí nedaleko. Oblíbené nástupní místo vodáků - Soumarský most je od Volar coby kamenem dohodil. Nedaleko je vodní nádrž Lipno, Třístoličník, Plešné jezero. V zimě můžete využít rozsáhlou síť upravovaných běžkařských tratí... atd, atd.

Na našich stránkách se pokusíme nabídnout alespoň pár střípků z této nepřeberné mozaiky - buď vlastními silami, či alespoň pomocí odkazů na zajímavé stránky jako jsou například právě tyto:

TURISTICKÁ OBLAST ŠUMAVA

13.09.2008 12:17:25
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one