Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Vlaky, vláčky

Jubilejní desáté silvestrovské jízdy zvláštních vlaků překonaly další rekordy. Celkem čtyři páry posílených souprav přepravily mezi mezi Vimperkem a Kubovou Hutí hodně přes dva tisíce cestujících. Šumavský ajznbón zvládl vše na jedničku, stejně jako osádka vlaku: objíždění na Kubovce – s mašinou uprostřed soupravy – přitom pokaždé bylo posunovačským majstrštykem... (celý článek)

il 2006Vlak hrůzy, jak znělo téma Silvestra 2006, přinesl neuvěřitelnou smršť hrůz, kostýmů a masek všeho druhu. Excelovaly dámy z vimperského souboru Bouček v rolích Zubaté s kosou, Medúzy a filmové vražedkyně Fany Štubové. Právě její okřídlené „Zavři voči, brouku!“ se neslo vlakem nejčastěji.

Dění kolem vlaku a výstup na vrchol Boubína doprovázeli nej(h)různější upíři, strašidla, démoni, oběšenci, Adamsova rodina, egyptská mumie, vymítači duchů, jeden čtyřicetiletý Harry Potter, několik ježibab, duo hodného ďábla a šíleného kazatele, dále Strach z Temelína, umrlci, úchylný exhibicionista, noční můry a rovněž nemálo těch, jejichž děsivé masky nešlo ani pojmenovat. Doufám jen v to, že ti, které jsem ve výčtu opomněl, mě nebudou chodit strašit. Krásní hezcí lidé, kteří do vlaku nastoupili patrně omylem, byli decentně zohaveni, aby zapadli do davu a nemuseli být z přepravy vyloučeni.

Tradiční vlaková pošta přinesla několik novinek včetna další pohlednice Kubovy Huti. Dobyvatelům Boubína se dostalo nejen pamětního glejtu, ale i dvou vrcholových razítek.

Pojízdné obludárium posléze vyjedlo a vysálo restaurační vagón do poslední kapky. Přesto se nikdo neopil, neboť upírstvo konzumovalo čaj s krví nanejvýš spořádaně dle poučky Protřepat, nemíchat!

Sněhuprosté svahy pak přilákaly ke kolejím i ty, jimž byly tentokráte lyže nanic a kteří tak s povděkem přivítali recesistickou akci, jejíž obliba rok od roku stoupá. Vždyť vlak hrůzy opět překonal rekord, když přepravil 1 700 cestujících.

il 2007Silvestrovský vlak vyjel z hvězdného městečka Vimperka na orbitální stanici Kubova Huť hned třikrát a to ve stylu sci-fi a fantasy. To přineslo několikerý pohyb v časoprostorových oddílech a přehlídku bytostí, u nichž bylo leckdy zatěžko rozlišit, jedná-li se o skutečnou fantazii či fantastickou skutečnost.

Ranní vlak stoupal na oběžnou dráhu skrze vánici hvězdného prachu, avšak další výsadky přistály na přivrácené a tudíž mrazivým sluncem ozářené straně Boubína. Pak se posunovalo, šlo na vrchol, pilo se pivo a jedly amarouny, vlaková pošta razítkovala vesmírné depeše a kapela ve vagónu hrála ve hvězdné formě. Leckdo dosáhl stavu beztíže bez ohledu na to, že lokomotivě se po rozjezdu odhodit motory ne a nepodařilo.

V poslední den roku se na vesmírné štrece setkali přátelé s kamarády, Šumaváci s přespolními, a do toho zněly tajemné signály všech těch ofonů, mutantů, klonů, vetřelců, elfů, robotů, astronautů, kyborgů a kdovíčehovšehovlastněještě. Chvílemi to na Kubovce vypadalo jako při dotáčkách pokračování Matrixu, Červeného trpaslíka či Akt X. Souboj ve stylu Hvězdných válek dopadl šťastně díky zákroku agenta Muldera, kapitán Nemo se dohadoval o šarži s Nazgúlem a jen málokterý z mužů nepodlehl nátlaku a nevzal si prášek od trojice lepých sester ze Sexmise.

Zamrzlou výkolejku hlásil kosmonaut Bohouš slovy „Houstone, máme problém!“, ale vše nakonec dobře dopadlo a ba i Jurij Gagarin se se svou Lajkou šťastně shledal. Poselství z vesmírných hlubin Šumavy do nového roku všem pozemšťanům se neslo v cimrmanovském duchu: „Budoucnost, jež nás čeká, je stále stejná, zatímco naše minulost se neustále mění.“

(celá fotogalerie ZDE)

šumavské lokálky....jpg
foto k článku Pasov, zpáteční... (© 2012 Roman Kozák)
DSCF6002.JPG
DSCF6064.JPG
DSCF6083.JPG
DSCF6111.JPG
Zatímco dnes nám příjde naprosto samozřejmé svézt se vlakem z Nového Údolí, není tomu zas tak dávno, co bylo vše jinak… Podívejme se nyní na to, jak vypadala jízda nákladního vlaku za železnou oponu (byť ne zcela za hranice ČSSR) z Volar do Nového Údolí, jak ji ve své knížce Nové Údolí (vydané r. 1999 nakladatelstvím Dr. Radovan Rebstoeck ISBN 80-85301-66-0) popisuje Roman Kozák:

za železnou oponu

…boj za úspěšné plnění „pětiletky“ je v plném proudu a své závazky plní i železnice, tepna národního hospodářství. ČSD přepravují do Nového Údolí u Volar dřevo pro podniky zahraničního obchodu Ligna a Drevounia, zprostředkovateli na cestě dřeva k příjemci, v té době firmě Kusser. Dřevo z celé republiky přichází do Volar a odtud jsou do 14 km vzdáleného Nového Údolí – zaniklé osady těsně u hranic, vypravovány manipulační vlaky. Celá 70. a 80. léta je přísun pravidelný a stálý. Obsluha do N.Ú. je zapracována do turnusu služeb volarské posunující zálohy. Někdy se totiž do Údolí jezdí i dvakrát denně, v noci a přes den. A to za dodržení následujících postupných kroků: (celý úryvek)

Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one