Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Černý Kříž - Roman Kozák

č.+kříž.jpg

Zeptejte se na nejhezčí kus šumavských lokálek a nejspíš uslyšíte, že je to úsek z Nové Pece do Černého Kříže nebo trať z  Černého Kříže do Nového Údolí.   s dovolením přidám i nedlouhých šest kilometrů dráhy z Volar do Černého Kříže: jede se tam po souběhu k bývalé odbočce Planina špalírem salutujících smrků dolů, hele - dvě tři stáda srnčí!, podél Mrtvého luhu a přes obě Vltavy k silničce, která lemuje koleje od Nového Údolí po Novou Pec … (celý článek)

Všimli jste si, kolikrát zaznělo jméno Černého Kříže? Není divu; nikoliv neprávem je toto kapesní lesní nádraží zváno srdcem šumavských lokálek. Volary jsou mozkem, ale právě Černý Kříž srdcem, malebnou křižovatkou  a výkladní skříní  těch nejhezčích úseků šumavských železných drah.

Zurčení Vltavy se tu mísí s troubením jelenů a houkáním motoráků, voní tu mlhy, slunce i koberce mechů a hub, potkávají se tu kroky turistů, cyklistů, cestujících - a nikde nechutná pivo při čekání na vlak tolik jako zde, když jste vyšli z lesa s košíkem pravých hřibů nebo poté, co jste prošli Medvědí stezku. Kde jinde se oddat romantické- mu šumavskému snění, než v Černém Kříži u Mrtvého luhu pod Spáleným vrchem…?

Do roku 1910 tu stávala o samotě toliko hájovna, odedávna spolu s okolním hvozdem obhospodařovaná starým lesáckým rodem Paleczků. Pak se ale právě zde, v hvozdu na kraji močálu, setkaly železnice od Volar a od Želnavy, aby se proti proudu Studené Vltavy vydaly k  Novému Údolí  a  Haidmühle, kde se spojily s dráhami bavorskými. Vysněná trať od Volar ke hranici byla tehdy považována za trať hlavní, zatímco trať ke Krumlovu a dále  k  Budějovicům za trať vedlejší, přípojnou. Nádraží v místě dosud bezejmenném bylo  pojmenováno podle kříže  stojícího nedaleko.  Název stanice „U černého kříže“ zněl  spíše jako jméno hostince, přesto vydržel až do roku 1925,kdy byly šumavské tratě postátněny.
   
Výpravčí sloužil v Černém Kříži do roku 1957; od té doby jsou zdejší tratě dálkově dirigovány z Volar. Po desetiletí byla zdejší lesní stanička unikátem: v personálně neobsazené stanici se setkávaly vlaky ze tří směrů na pouhopouhých dvou dopravních kolejích. Po nějaký čas v 90. létech zde dokonce končil pražský sezónní rychlík (dnes prodloužený do Volar) a Černý Kříž tak byl nejmenším místem republiky, které mělo přímé rychlíkové spojení s hlavním městem. Děla se tu kouzla dopravácká – a od nedávna i pohádková.

Od roku 1993 každoročně,  léto co léto, vede přes zdejší železniční křižovatku trasa výletního parního vlaku. Také místo, kde stával  původní černý kříž, lze navštívit. Nachází se na pravém břehu Studené Vltavy u silničky k Nové Peci, zhruba sto kroků za křížením s tratí k Volarům. V květnu 1997 byl na místě zmizelého předchůdce vztyčen nový velký dřevěný kříž.

V průběhu října 2004 a května 2005 došlo k zatím poslední výrazné změně lesního nádraží. Uprostřed stanice bylo vybudováno široké ostrovní nástupiště a velkých změn se dočkalo i kolejiště: vznikly zde tři dopravní koleje. Ty by měly být v dohledné době osazeny samovratnými výhybkami, přičemž v dalším plánu se počítá dokonce s jejich dálkovým ovládáním. Možná se tu objeví i další novoty a vylepšení, ale nebojte se: budou ku prospěchu cestujících. O romantiku Černý Kříž nic nepřipraví …

Roman Kozák - Historie osady Černý Kříž
 

 

29.06.2015 16:42:57
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one