Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

InterLokál 2000

Oslavy 100 let vzniku tratě Vimperk – Volary v létě roku 2000 se nepodařilo v zamýšleném rozsahu uskutečnit. Spikla se proti nám hned celá tlupa protivenství: od boubínských živlů po namyšlenost. Když pak náš spolek u drážní direkce objednanou akci reklamoval, dráhy se cukaly. „Peníze vám vrátit nemůžeme; už je nemáme,“ naříkaly a navrhovaly: „Místo toho vám vypravíme náhradní zvláštní vlak. Vyberte si jaký, který, kdy a kam!“

Nu, lepší vlak v hrsti nežli peníze u soudu, uvážili jsme a začali přemýšlet, co s darovaným vlakem. Listopad není pro taškařici na kolejích nejideálnější termín a mikulášskou jízdu děkají ledaskde. Ovšem, „co zkusit silvestra?“ navrhl Vláďa.  „Hm, a bude o zvláštní vlak zrovna na silvestra někdo stát?“ mudrovali jsme. Jenže silvestrovská noc ve vlaku a na střeše českých železnic k tomu – jo! To je fór! Jdeme do toho! Tedy, přesněji, jedeme… Koneckonců, 20. století končilo správně a přesně až posledním dnem roku 2000. To byl ten náš.

Zrodil se InterLokál, radujme se! Vyjel až na Kubovku, veselme se!
Z Vimperka čistého, rodu šumavského, nám, nám narodil se!

(celý článek)

Historický motorový vlak včetně hospody na železných kolech nejprve přes den vyvezl na Kubovku účastníky výstupu na vrchol Boubína. Večer se z Vimperka do naší nejvýše položené železniční stanice vydal znovu, aby tam přečkal silvestrovskou noc. Nově pokřtěný InterLokál se tak stal posledním zvláštním vlakem končícího tisíciletí na síti Českých drah a ráno při svém návratu zase prvním zvláštním vlakem nového tisíciletí!

A jaké že to o půlnoci na střeše českých železnic bylo? Náramné, vydařené a povšechně fajn! Nádražíčko bylo ověšeno lampióny, v čekárně se na kamnech hřál kančí guláš, sněhu po kotníky a mrazu tak akorát. Kapela ve vagónu hrála, klika gramofónu se nezastavila, hvězdy na to z výšky svítily a lidi k sobě měli docela blízko. Půlnoc i celé tisíciletí jsme odtroubili ajznbónskými trumpetkami a šampaňské se v závěji u druhé koleje vychladilo tak, že špunty snadno přelétly střechu vagónu. Po sjezdovce sjížděli lyžaři s pochodněmi a ohňostroje pražily do klenby nebeského tunelu hned ze čtyř stran. I auřední poštmistr s námi byl a vlaková pošta měla nejvíc práce právě o půlnoci. Razítko za razítkem odklepávalo konec tisíciletí, aby vzápětí s čerstvým datem vítalo to nové. Jak říkám, bylo to náramné – a parní lokomotivu na příští rok jsme si zamluvili hned zrána.

foto: Stifterův pošumavský železniční spolek

18.02.2012 19:33:25
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one