Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Obnovení železničního provozu na trati Passau – Freyung

Necelých 50 km dlouhá železniční trať „Ilztalbahn“ na bavorské straně Šumavy svůj provoz zahájila v 90. letech 19. století. Nyní po více než jednom století se na ní provoz obnovuje. První vlaky pro veřejnost vyjeli v sobotu 16. července 2011 a následně budou provozovány vždy o letních víkendech motorovými jednotkami společnosti Regentalbahn... (celý článek)

PODROBNÉ INFORMACE NAJDETE ZDE

První zprovozněný úsek Ilztalbahn dlouhý 30 km vedl z Passau do Röhrbach a do provozu byl předán 6. prosince 1892. Zbytek trati do Freyung se otevřel o dva roky později 15. řijna. Bylo pochopitelně plánováno dráhu prodloužit až do Grafenau, čímž by se vytvořilo přímé spojení Passau – Zwiesel, ale k tomu bohužel nikdy nedošlo. Jinak mohl být osud tratě poněkud radostnější.

K čemu však došlo, bylo vybudování přeshraničního úseku z Waldkirchen do Volar v roce 1910, kdy se propojily šumavské tratě z Číčenic do Volar, z Budějovic do Želnavy (dnes Nová Pec) a Ilztalbahn. Provoz tohoto úseku bohužel netrval příliš dlouho. Po únorovém puči byl z československé strany provoz ukončen ve Stožci, kus koleje u státní hranice byl odstraněn a hraniční osada Nové Údolí byla v roce 1953 srovnána se zemí se spoustou dalších. Německé dráhy ještě nějakou dobu zajížděly do své hraniční obce Haidmühle, ale tomu pro osobní vlaky odzvonilo v květnu 1963 a pro nákladní v úseku z Jandelsbrunn k hranicím koncem roku 1975. Od té doby sedmnáctikilometrová trať z Jandelsbrunn do Haidmühle chátrala a posléze byla rozebrána. Díky továrně na automobilové komponenty v Jandelsbrunn se však odsud do Walkirchen a dále do Passau stále jezdilo občasnými nákladními vlaky. I to je již minulostí, neboť v roce 1994 byl celý úsek otevřený roku 1910 na německé straně kompletně snesen. Dnes po jeho tělese vede cyklostezka.

Na starší větvi Ilztalbahn do Freyung byl osobní provoz zastaven koncem dubna 1982, ale například poměrně krátká část trati do Patriching byla využívána až do roku 2001 pro vojenskou přepravu. Tehdy naposledy, přesně 6. dubna 2001, projel po Ilztalbahn nákladní vlak dokonce se třemi lokomotivami. Snahy o obnovu osobního provozu však existovaly již dříve, ale v minulém roce se společnosti Ilztalbahn GmbH podařilo získat dostatečné finanční zajištění celého projektu. Rozjely se údržbářské práce, bylo třeba trať vyčistit od vegetace. První osobní vlaky na celou trať se nakrátko vrátily po více než 30 letech 12. září 2010 v rámci akce „Freyunger Bahnhofsfest“, které se zúčastnily stovky návštěvníků a dvě jednotky RS1 od firmy Stadler v barvách Regentalbahn/Waldbahn.

Moderní provoz

Od 16. července 2011 však budou každou sobotu a neděli jezdit osobní vlaky v celé trase Passau – Freyung pravidelně podle svého jízdního řádu. První provozní víkend však bude platit rozšířený grafikon. Celodenní jízdné bude 10 € pro úsek Passau – Waldkirchen a 5 € pro úsek Waldkirchen – Freyung. Rovněž bude uznávána jízdenka Sport Karta + Českých drah za cenu 36 € pro všechny pošumavské tratě.

Ve stanici Waldkirchen bude zajištěn přestup na autobusovou linku do Nového Údolí, kde snad již brzy bude dokončena výstavba přestupního terminálu na vlak do Prachatic a Českých Budějovic.

zdroj: Tomáš Jirotka (www.klatovsko.cz)

29.06.2015 17:05:46
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one