Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Volarský víceboj - (příležitostná doprovodná soutěž)

Volarský víceboj vyhlašujeme nepravidelně v rámci doprovodného programu "Slavnost starých řemesel" 

* * *

Závodník si stoupne na start, před sebou má položený párek nejšláků a pytel s 25 kg obilí.. Na povel „Start“ si obuje nejšláky a hodí si pytel na ramena a běží s ním na vzdálenost sedmnácti sáhů. Pokud mu nejšlák spadne, musí se pro něj vrátit, obout a běžet v něm dál. Po uběhnutí shodí pytel z ramen a na koze čeká položené dřevěné poleno, z kterého uřízne ruční pilou tenký špalík. Po přeříznutí na něj čeká kolečko a hromada kamenů. Kameny nahází do kolečka (všechny) a s kolečkem ujede vzdálenost sedmnácti sáhů ke startu. Pokud po cestě vytrousí kamen, musí se pro něj vrátit a dát ho do kolečka.

Porota bedlivě dohlíží na plnění pravidel, pokud by někdo nebyl ochoten sebrat vytrousené kameny, nebo si obout vyzutý nejšlák, bude bez milosti diskvalifikován. Za čárou startu nechá kolečko stát.

Závěrečnou disciplínou je hod kamenem na cíl. Háže se na vzdálenost tři a půl sáhu. Kamenů bude celkem šest, terčem budou tři plechovky od barvy na trámku. Zasažený cíl je jen tehdy, pokud kamen srazí plechovku na zem. Pokud někdo vyčerpá všechny hody a jedna nebo více plechovek stojí na trámku, podle počtu nezasažených plechovek uběhne počet trestných kol. Jedna plechovka=jedno kolo. Po proběhnutí cílem se změří výsledný čas. Vyhrává borec s nejkratším časem. Celý závod, včetně hodu kamenem musí být absolvován s nejšláky na nohou.

 (Pro neznalé, jeden staročeský sáh je 1,793 metrů, nejšláky, nebo také mejšláky, jsou takové ty pantofle, kdy spodek je ze dřeva a horní páska z kůže – prostě vzdušná verze dřeváků...)

.
volarský víceboj 01.jpg
volarský víceboj 03.jpg
volarský víceboj 04.jpg
volarský víceboj 02.jpg
14.05.2014 21:05:30
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one