Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Chrámový tygr - Jim Corbett

Chrámový tygr - Jim Corbettilustrace: Slávka Štrbová

z anglického originálu Temple Tiger & More Man-eaters of Kumaon přeložil Miroslav Jindra

rok vydání v nakladatelství Stehlík: 2006, vydání 1.

formát: A5, 143 stran

ISBN 80-86913-01-5

Běžná cena: 229,- Kč

Působivé vyprávění nejlepšího lovce lidožravých šelem v Indii. Jim Corbett, vyjímečný člověk i lovec a pozdější zakladatel indických národních parků, psal i o velice dramatických zážitcích prostě a s pokorou... (celá anotace)

 

V letech 1907 až 1939, kdy se Jim Corbett ještě plně věnoval lovu zvířat, se na něj často obraceli zoufalí lidé z vesnic v zapadlých koutech země, aby je zbavil lidožravého tygra. Někdy se stalo, že nejčastěji zraněný tygr nebo levhart, který nebyl schopen lovit běžnou kořist, zjistil, že ulovit člověka není nic tak těžkého a umožní mu to přežít – takový tygr se pak specializoval na lovení lidí a zdržoval se poblíž vesnic v džungli. Jim Corbett byl proslulý svými loveckými úspěchy těchto lidožravých šelem a  často přerušoval na několik týdnů svoji práci, aby pomohl nebohým vesničanům. Zastřelil celkem dvanáct lidožravých tygrů a levhartů, kteří měli na svědomí přinejmenším tisíc pět set lidí z vesnic v Kumáonu. Pronásledoval je bez ohledu na útrapy a své zdraví často celé dny bez jídla a spánku. Kniha přináší prosté, ale neobyčejně poutavé vyprávění o těchto nebezpečných výpravách.

 

Profil autora: Edward James Corbett se narodil 25. 7. 1875 v Nainítálu v severní Indii. Do džungle odcházel na dlouhé osamělé výpravy už od dětství, kdy ho jeho starší bratr John naučil zacházet s puškou. Tam získával první základy svých neuvěřitelně rozsáhlých znalostí džungle a jejích obyvatel. Vášnivě si džungli zamiloval. Zpočátku lovil ze sportu, jak bylo tehdy zvykem, a mocní muži Indie se prali o možnost lovit s ním. S přibývajícími lety však nacházel v tomto způsobu lovu stále menší zalíbení a když jednou dostal darem kameru, přestal střílet a věnoval se až do konce života filmování zvířat. Díky jeho znalostem a schopnostem se mu podařilo natočit dodnes nepřekonané záběry tygrů a dalších indických a později afrických zvířat.

   Během svého života zastřelil  celkem dvanáct lidožravých tygrů a levhartů v Indii a tyto zážitky a zkušenosti popsal v knihách Lidožrouti z Kumáonu a Chrámový tygr.

   Za svoje dlouholeté služby Indii byl oceněn celou řadou medailí a indická vláda ho poctila čestným právem svobodného přístupu do všech pralesů, což bylo privilegium, které bylo předtím uděleno jen jedenkrát. Udělal obrovský kus práce pro záchranu indické přírody, takže po jeho smrti byl v roce 1957 pojmenován jeden z největších a nejznámějších národních parků Indie jeho jménem – Corbett National Park.

   V roce 1947 po rozdělení Indie se Jim Corbett se svou sestrou vystěhoval do Keni, kde 19. dubna 1955 po těžkém srdečním záchvatu zemřel.

   Za svého života napsal pět knih o Indii a její zvířeně (Man-Eaters of Kumaon, The Temple Tiger and More Man-Eaters of Kumaon, Man-Eating Leopard of Rudraprayag, My India a Jungle Lore) a jednu knihu o přírodě africké (Tree Tops).

03.06.2008 14:35:49
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one