Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Imbolc, Oimealg nebo také Hromnice

imbolcPrvní únorová noc byla v celém (nejen tom keltském) světě známa jako důležitý svátek roku nazývaný Imbolc, Oimealg (Oimelc - ovčí mléko) a později přešel i do křesťanské tradice jako Hromnice (Candlemas). V Severní Americe je znám také jako Den svišťů...  (celý článek)
Imbolc jako svátek světla odráží staropohanskou radost z příchodu jara a prodlužování dne. Oslavoval se konec zimy spojený s počínající laktací ovcí. Součástí oslav tohoto svátku bylo také zapalování malých ohníčků před vchodem do domu. Věřilo se, že mají symbolickou moc chránit dům před kroupami a úderem blesku. V tento den se také zhášely všechny ohně v kovárnách. Po vyčištění ohniště je znovu směly zapálit jen mladé dívky-panny symbolizující bohyni Brighid...

Hromnice jsou svátek zavedený římskokatolickou církví jako Očištění požehnané panny Marie - Uvedení páně do chrámu. V bohoslužbě této slavnosti vyniká zvlášť symbol hořící svíce - světlo k osvícení národů. Svíčky Hromničky se v tento den posvětí a zapalují se v bouřce, jako ochrana před blesky. Lidé věřili, že světlo hromniček je uchrání od všeho špatného. Babky kořenářky je používaly k léčení, dávaly je do rukou nemocnému. Taktéž umírajícím se dávala hromnička do rukou. Světlo svíce jej mělo provázet na cestě do věčnosti. Liturgicky končí vánoční období (40 dní od narození Krista).

Různých tradic a krajových zvyklostí je mnohem více, než bylo možno uvést v tomto stručném výčtu. I tak lze však vystopovat starobylý původ mnoha tradic, na které tak často bohužel rádi zapomínáme, a mnozí je možná řadí k "hloupým pověrám". Jako příklad si uveďme několik pranostik:

Na Hromnice o hodinu více
 
Na Hromnice musí skřivan vrznout, i kdyby měl zmrznout
Jak dlouho skřivan před Hromnicemi vrzá, tak dlouho po nich zmrzá

Svítí-li slunce na Hromnice, bude zimy o šest neděl více
Jihne-li na Hromnice, přilož do kamen, mrzne-li, po zimě amen

Co do Hromnic, to do Hromnic, spíše o lopatu víc
Hromnice půl krajíce, půl píce

30.01.2009 16:41:04
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one