Brixovy Dvory 194, 384 51 Volary IČO: 60097540

Kde peníze jsou služebníkem, nikoliv pánem - Naďa Johanisová

Naďa Johanisová - kde peníze jsou služebníkemVýpravy za ekonomikou přátelskou přírodě a člověku

ilustrace: Vladimír Jiránek

rok vydání: 2008, vydání 1.

formát: A5,  125 stran

ISBN 978-80-86913-05-6

Běžná cena: 229,- 

Čtivě psaná kniha, doplněná vtipy známého humoristy, nabízí pohled na šetrnější modely fungování lidské společnosti, které nemusí nutně vést k ekologické krizi. Podívejme se spolu s autorkou za kulisy ekonomických frází a objevme bohatý existující svět alternativní ekonomie, vyrostlý zdola z fungující občanské společnosti. Dozvíme se, jak fungují etické banky, kampeličky, spotřební a jiná družstva, co se skrývá za lesklou fasádou hypermarketů a proč se z některých částí venkova vytrácí život... (celý článek) 

                                                     

*******************************************************

Texty v této knize vycházely původně jako seriál s názvem Z ekonomického kapsáře Nadi Johanisové v časopise Sedmá generace Hnutí Duha (10/2003 až 6/2005).

   Z předmluvy Táni Fišerové: ,,...Jako pravidelná čtenářka Sedmé generace jsem v tomto časopise narazila na seriál o místní ekonomice, který psala Naďa Johanisová na základě svých zkušeností z pobytu ve Velké Británii. Její příspěvky mě nesmírně zaujaly. Otevíraly pro mne naprosto nové pohledy a možnosti a způsobily, že jsem dychtivě očekávala každé nové číslo. Bylo to vzrušující a objevné čtení. Přesná analýza proměny místa, kde žijí lidé propojení dlouholetými pracovními i sousedskými vztahy v oblast, kde zanikají možnosti k práci, ale také nabídka možných řešení a smysluplného a kvalitního života, to všechno mi odpovídalo na mnohé otázky a dávalo naději a východiska do budoucna. Najednou jsem si uvědomila, co všechno tu už v minulosti bylo a na co se při dobré vůli dá navázat. Mnoho lidí trpí i u nás současným stavem, ale většina je pod tlakem reklamy a propagandy přesvědčena, že je to sice smutný fakt, ale je třeba jej přijmout a smířit se s ním, protože jiné řešení není. Naďa Johanisová ve své práci ukazuje cestu, a to dokonce na základě příkladů, jaké už existují jinde... Ta útlá knížečka je nesmírně cenný poklad, který potěší každého, kdo hledá cestu ven z dnešní neutěšené situace. Je v ní inspirace, radost, naděje i návod. Mám knihovnu plnou knih, ale tato knížka je z těch, které budou na čelním místě. Ten, kdo si přeje najít cestu z bludného kruhu nezaměstnanosti, sociálních dávek a vylidňujícího se venkova a chce pro to začít něco dělat, přijme knihu se stejnou radostí jako já...”

*******************************************************

Profil autorky: Naďa Johanisová se narodila v Praze v roce 1956. Dětství strávila částečně v zahraničí. Vystudovala hydrobiologii na Přírodovědecké fakultě UK, v roce 1986 se s rodinou přestěhovala do Českých Budějovic, kde pracovala v nynějším Hydrobiologickém ústavu AV ČR.

   V letech 1987 až 1989 se angažovala v úspěšné snaze zachránit říčku Stropnici před regulací, od roku 1990 do roku 1996 byla ředitelkou ekologické organizace Rosa v Českých Budějovicích. Od začátku devatesátých let se zajímá o ekonomické kořeny ekologické krize a od jejich poloviny zahajuje pedagogickou činnost, nejprve na Pedagogické fakultě JčU v Č. Budějovicích, později na  Masarykově univerzitě v Brně, kde se hlouběji zabývá skrytými předpoklady ekonomické teorie a lokálními, etickými a demokratickými alternativami.

   Do češtiny přeložila několik titulů, např. Schumacherovu knihu Small is beautiful – Malé je milé nebo Zemědělské družstevnictví v Československu do roku 1952 od  Ladislava Feierabenda,  v angličtině napsala publikaci Living in the Cracks. Je zakládající členkou českého think tanku Trast pro ekonomiku a společnost a britského neformálního sdružení Holistic economics při Schumacher College, dlouhodobě spolupracuje s časopisem Sedmá generace.

   Mezi lety 1994 a 2008 žila v malé obci na Trhosvinensku, kde byla členkou zastupitelstva, nedávno se přestěhovala do Brna. Je rozvedená a má jednu dceru.

16.12.2008 13:42:29
U Nás Volary
Webmaster © 2007 - 2020 Petr Čmerda - studio Drift(e)Books (driftbooks.eu)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one